Mužné hry

• angličtina Virile Games (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Komédia / Športový / Horor
Československo, 1988, 14 min

Fenomén fotbalu a fanouškovství v černé surrealistické komedii autora, výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera. Masakr hráčů s (naštěstí) plastelínovými hlavami, fandění u televize s pivem v hraných sekvencích, i na hřišti v dokumentárních záběrech, a jiné absurdně zábavné, až hororové situace, které divákovi servíruje autor J. Švankmajer, jsou jen pro silné povahy! Sportu zdar a fotbalu zvláště! (Česká televize)

Anderas

U mužných her mne zaujalo především nápadité spojení několika různých materiálů a to schématické kreslené animace, skutečných stadiónových záběrů a fotografií (ostatně i zvuků), hraných sekvencí a loutkových a typicky destruktivních hlínových animaci Made in Švankmajerov. Pointa sedí, humorné to je, gradace nadprůmérná a jako malý bonus nékolik kuchařských tipů (omoč vánoční pečivo v pivu, následně vykroj další z něčího xichtu). No a výhodou je nepochybně i můj veskrze negativní postoj k fotbalu. ()

gjjm

Sport jako náhražka války. Nemám rád náhražky a pan Švankmajer nejspíš taky moc ne... Místo fotbalu sleduje fanoušek s kryglem piva a talířem cukroví v v ruce v televizi mrzačení animovaných hlav. Ty se mu za to ale pomstí a ukážou mu, že se do mužné hry může zapojit více, než by chtěl... Graficky úžasné, likvidace plastelínové hlavy mě nenudila ani po cca dvacátém opakování (vláček rulez, ale i vykrajovátka se hodí). Možná jen škoda, že ta hlava byla plastelínová tak očividně, Švankmajer určitě umí i gore efekty, jen to před námi tají :) Ovšem mezihra s koťátky a perfektní pointa dodává vysoce nadprůměrnému filmu rozměr geniálního. Jako vždy skvělý Švankmajer, v soušasnosti asi jediný, na koho může být česká kinematografie hrdá. Video: http://video.google.com/videoplay?doc3947409811982396300&ei=d7INSrnSBZyG2wLhvuWPCQ&hl=en ()

eraserhead666

Jako nejsem si tím, samozřejmě, zcela jistý, ale řekl bych, že se Švankmajer zcela trefil do mého vnímání fotbalu, respektive všeho kolem něj (mimo hru jako takovou samotnou). Je to zábavné, v případě exterminace fotbalových hráčů zároveň nápadité i humorné. Taková příjemná (anti)fotbalová (neboť myslím, že to úplně stejně potěší zástupce obou stran barikád) čtvrthodinka s fotbalovým fandou, který mi hrozně připomínal mladého Havla. ()

MM_Ramone

Futbalový zápas sa premení na neľútostný masaker v ktorom sa nepočítajú strelené góly, ale drastické usmrtenia hráčov. Typický Jan Švankmajer a tie jeho animované fantasmagórie. Niekto je z toho nadšený, iný to považuje za dekadentné sračky. Mne je to vcelku jedno. Švankmajerova tvorba ma nikdy nijak zvlášť nedokázala zaujať, ale ani znechutiť. Furt dokola točí to isté, takže ma časom začal v podstate nudiť. Jeho futbalové "Mužné hry" som si pozrel a viac ako dve hviezdičky mu veru za ne nedám. ** ()

honajz2

Pamatuji si, že kdysi, zhruba rok zpátky nejmíň, v jednom americkém videu, které se jmenovalo nějak "Top 5 Scariest Videos on YouTube", tak právě Švankmajerovy Mužné hry tam byly na čtvrtém nebo třetím místě a hrála do toho taková strašidelná hudba. Ale to je spíš jen taková zajímavost. Co se Mužných her týče, chápu, co tím chtěl Švankmajer říct, ale sledovat neustále se vraždící fotbalisty, ať jsou jejich způsoby sebezajímavější a originálnější, prostě po čase začne nudit. Zkrátit to a s hodnocením jdu na 4*. Jinak mě ale nejvíc, co se humoru týče, dostaly ty závěrečné titulky, co se tváří, jako bychom právě viděli normální československý film, přitom k tomuhle titulu má na míle daleko. Btw, co se stalo s Miroslavem Kuchařem? Lepší 3* ()