Dramatická rekonstrukce skutečných událostí kolem útoku nervově paralytickou látkou novičok, s jejíž pomocí se dle všech dostupných důkazů pokusili dva příslušníci ruské tajné služby 4. března 2018 otrávit přeběhlého bývalého agenta GRU Sergeje Skripala s dcerou Julií a vystavili tak nebezpečí kontaminace celou populaci čtyřicetitisícového Salisbury v anglickém Wiltshiru. Série svým zpracováním dodává dobře známým událostem lidský rozměr a soustředí se na některé reálné aktéry událostí a jejich rodinné příslušníky, především na postavu detektiva Nicka Baileyho (Rafe Spall), otce od rodiny, který jako první policista zasahující na místě činu později bojoval v nemocnici o život, na postavu krajské hygieničky Tracy Daskiewiczové (Anna Marie Duffová), rovněž matky od rodiny, která z titulu své funkce koordinovala opatření na ochranu veřejného zdraví a také na postavu Dawn Sturgessové (Myanna Buringová), sociálně problematickou ženu, která se později shodou nešťastných okolností novičokem také otrávila. Drama zachycuje Británii v nejistotě, zda se nestala terčem rozsáhlejšího teroristického útoku a soustředí se při tom na práci konkrétních lidí, kteří ji krizí provedli. (Česká televize)

ostravak30

Útoku v Salisbury se dá vytknout snad jen fakt, že se zaměřil výhradně na počátek katastrofy, její zvládnutí a nejbližší lidi okolo. Samotní útočníci nebo pátrání po nich a dokonce ani hlavní aktéři, na něž útok původně mířil, nejsou ve filmu de facto vůbec podstatní. V této minisérii nehrají žádnou roli. To mi tam ale chybí. Hlavně když pak dva Rusové jsou v televizi vyslýcháni a oni vysvětlují a vysvětlují. Také politické reakce se dozvídáme až ze zpráv, které ta či ona postava zrovna sleduje. Každopádně se jedná o docela kvalitní televizní zpracování, jak sám úvod přiznává, čistě lidského rozměru katastrofy. Předpokládám, že ruský národ film nekoupí a neodvysílá, nebo možná pro pobavení. Snad se sankce vůči stále socialistickému Rusku zvýšily. ()

MirkaP

Otrava Skripala novičokem v roce 2018. To je bod, od kterého začíná dění tohoto seriálu. Vlastní otravou se vlastně nezabývá, pokud se to nedotýká kardinální otázky - nemůže to ohrozit obyvatele města? Ze základní sady 6W otázek (Who, What, Why, When, Where, hoW) řeší tedy pouze tu poslední - jak. Ostatní odpovědi jsou buď jasné nebo nedůležité. Riziko bylo velké, jak se nakonec ukáže v reálu. A když Salisbury všechno překonalo a bylo prohlášeno napodruhé jako čisté, za chvíli přišel zasranej covid. /// ČT si to přeskládala do 4 dílů, asi aby jim to lépe sedělo do vysílacího schématu. ()

Aniki

Hodnotit snímek z jakéhosi "filmového" hlediska nelze. Ne snad kvůli tomu, že jde "jen" o televizní sérii, ale především kvůli jisté odtažitosti, přehnané rekonstruktivnosti a nepřesvědčivým hereckým výkonům. Na druhou stranu, přesně toto jsem dopředu očekával, srozumněn s tím, že jde o jistý průvodní znak většiny britských tv počinů poslední doby. Ta televiznost je zkrátka cítit na sto honů. Jako popis událostí to ale bylo celkem fajn a minidílko má ode mne slušné průměrné hodnocení. ()

jungewolf

Čtyřdílná verze seriálu je k vidění v I-vysílání České televize. Seriál byl natočený v r.2020, české znění je z r.2021 . Je moc dobře, že to Britové natočili, i když proruské kolaboranty, co nenávidí Ukrajince, Bělorusy, Gruzínce a další terče ruského komunistického imperialismu to stejně nepřesvědčí. Velice dobrá minisérie, jasně 5 * a 83 % . ()

kokofek

Zdařilé nahlédnutí do zcela jiného světa na který si u nás jen hrajem.Kdyby k této události došlo u nás tak si ten chaos vůbec nedovedu představit.Stačí mi tato doba covidová a chování lidí,kteří vedou tento stát a tudíž bychom jim měli věřit.Ale co každý má co si zaslouží že? ()

fafejt001

Díly jsou čtyři . Skripalovi jsou pouze v úvodu , asi 5 minut a pak už o nich není ani slovo . A ni pátrání o agentech není skoro vůbec zmíněno , až tedy k závěru série . Což je celkem škoda . Pátrání jinak dobře natočeno . Za mne slabší * * * * . ()

Sa.sa odpad!

Bohužel jak jsem čekal čistá propaganda, pohádky a ospravedlnění všeho co následovalo.... Nějak se ta bajka musí obhájit, tak proč nenatočit něco jiného než pravdu.... Mimochodem stejně někdy vyjde pravda najevo, i když už to nebude nikoho zajímat.... ()

futislav

Jedna hvězda za snahu a čtyři dolů za to, jak málo celá ta šaškárna kolem novičoku odpovídá skutečným účinkům té látky, která způsobí smrt už v množství 1 mg a velmi snadno proniká kůží, sliznicemi, ochrannými pomůckami atd. . Když někoho budou chtít otrávit novičokem, pak to zcela jistě končí fatálně v průběhu pár desítek minut a šance na uzdravení zasažených osob je prakticky nulová. Kdyby se například Navalnyj setkal s novičokem ve spoďárech nebo vodě, těžko by ho někdo zachraňoval v Německu a zcela jistě by nedával interwiew novinářům. A nerozchodili by to ani další údajně zasažení. Je to sprostá lež a ještě o tom natočí seriál. Celé je to jeden velký politický cirkus a manipulace s nevědomostí lidí. ()

Naby

Z pohledu kvality seriálu a kvality dabingu na ČT je to opravdu děs. Na druhou stranu, pokud jsou informace ohledně toho co se v seriálu děje pravdivé, tak za mě je to opravdu zajímavé a musím říct, že ačkoli jsem tuhle “kauzu” ve zprávách zaregistroval, tak že by to bylo až takhle jsem tedy ani zdaleka netušil. Kvalita seriálu a dabingu / zajímavé informace 1 / 5, takže výsledná 3*. Pokud jste kauzu nesledovali v reálu tak tohle je určitě zajímavý souhrn a doporučuji ho. PS: V archivu ČT “iVysilani” to stále najdete (7.4.2023). ()