Za ticha vln

(festivalový názov)
  • angličtina Silence of the Tides

Za ticha vln je filmovou poctou Waddenskému moři, největší a nejrozmanitější nepřerušované přílivové oblasti na světě, která se rozprostírá podél pobřeží Nizozemska, Německa a Dánska. Film je svědectvím drsného, ale křehkého vztahu mezi člověkem a přírodou, která pulzuje s nádechem a výdechem přílivu a odlivu. Je to hypnotizující velkoplošný pohled do cyklů a kontrastů ročních období: života a smrti, bouře a ticha, masy a jednotlivce. To vše na pozadí oblohy, vody, větru, mlhy a neustále se měnícího světla v nadživotní velikosti. Režisér Pieter-Rim de Kroon svým observačním stylem a filmovým smyslem pro detail představuje oblast Wadden jako jeden mohutný, živoucí dýchající organismus, kde se všechny živly vzájemně prolínají. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2022) Za ticha vln je spíše než tradiční dokument jakási filmová esej o Waddenském moři, které nám režisér přiblížil v působivým obrazech. Během stominutové stopáže (která by určitě snesla menší zkrácení) se na plátně vystřídá spousta výjevů, které by se daly shrnout jako "Život u Waddenského moře od A po Z a nazpátek". Jsme svědci zrození i smrti; tradičního, pracovního, ale i vojenského života; sledujeme přírodní krásy i lidskou činnost. Filmem se takřka "jako červená nit" táhnou dva výrazné motivy - prvním je pošťák, který v této odlehlé (a ještě ne tolik zkažené) oblasti používá rozličných dopravních prostředků, druhým je varhanice v kostele, tvořící nejvýraznější hudební složku filmu. Za ticha vln rozhodně dostává svému názvu - divák neposlouchá komentář průvodce, nýbrž se nechává unášet na vlnách z přírodních zvuků a je svědkem mnoha podmanivých obrazů. ()

rivah

Filmová esej sledujécé proměny Waddenského moře od zimy až zase do zimy, proměny lidí, zvířat aj. činností.(max.70%) ()