Strieborné korčule

• Česko Stříbrné brusle (viac)

Príbeh sa odohráva v roku 1899 vo vianočnom Petrohrade, kde mráz pokryl rieku Nevu a jej kanály ľadom, na ktorom si predajcovia postavili stánky a kde korčuľuje celé mesto. Krátko pred začiatkom nového storočia osud prepojí životy dvoch mladých ľudí, ktorí sa nikdy nemali stretnúť, pretože každý z nich pochádza z iného sveta. 18-ročný Matvej Pojakov (Fjodor Fedotov) je syn chudobného remeselníka, ktorého jediným bohatstvom sú zdedené strieborné korčule. Pracuje ako korčuliarsky kuriér miestnej pekárne, ktorý je známy svojou rýchlosťou. Je najrýchlejší vďaka špeciálnym strieborným korčuliam, ktoré priniesol jeho otec, lampár , pred mnohými rokmi z Amsterdamu v Holandsku. Matvej stratí prácu, ale nájde skutočného priateľa. Jeho nový známy, Alex (Jurij Borisov), skvele korčuľuje ale nie je to len taký hocijaký mladík. Je hlavou skupiny nepolapiteľných vreckárov, ktorí zamrznutých kanáloch okrádajú návštevníkov a obyvateľov Petrohradu. Matveja prijmú medzi seba, zaučia do tajov svojho remesla a naučia ho aj zopár šikovných korčuliarskych trikov. Alisa Vjazemskaja (Sofja Prissová) je dcéra vysokopostaveného úradníka. Mladá ambiciózna šľachtičná sníva o štúdiu chémie. Záujem o vedu a ďalšie koníčky však musí skrývať pred svojím otcom Nikolajom (Alexej Guskov), ministrom, ktorý si rovnako ako mnoho iných ruských šľachticov svojej doby myslí, že žena nepotrebuje vyššie vzdelanie. Stretnutie Matveja a Alisy poznamená celý ich ďalší celý život. Bude však osud ich láske naklonený? (TV JOJ)

clara.bow

Romantika z carského Ruska, zamrzlé plochy vod, rychlost na bruslích, pochopitelně třídní rozdíly, klan šikovných zlodějů na bruslích, zakázaná, nerovná láska. Krásné interiéry a exteriéry, co víc si přát .....film na mě působí velice dobře a myslím si, že tak, jako vždy je třeba s Ruskou kinematografií počítat za mě za 5* ()

mosem

Pohádkově oddechový, vizuálně hezký příběh o tom, jak chudý chlapec ke štěstí přišel. Taková Ruská Pilčerka. Podívaná, od které jsem ani neočekával hlubší umělecký dojem, ale přesto záběry Petrohradu a  zamrzlých kanálů byly moc hezké. Honičky na kanálech na mne trošku působily atmosférou Harryho Pottera, ale v tomto případě mně to nevadilo. Předvánoční Petrohrad a jeho trhy působily velkolepě ... a netuším, jak moc tenhle film odpovídal realitě. Prostě hezký film bez větších ambicí na opakované shlédnutí. ()

yvona

Mně to nedá... oceňuji Rusy, kterak se vypořádali s povinnou kvótou obsazování pigmentově bohatších spoluobčanů. Černoch se mihne v samém začátku,kde si ho málokdo povšimne a povinnosti je učiněno za dost. Smekám:)))) S Netflixem vyjebali slušně i s přihlédnutím na to, že se nevyskytlo žádné ze 72 prosazovaných pohlaví. Ba co víc,ani gayové. Velmi krásná pohádka, nádherné záběry. Kamera,herci, scénář,tempo,hudba..... skvělé. ()

bearmeedek

Kostýmní retro ze starého Ruska, které čerpá ze všech zavedených a vyzkoušených tahů u podobných filmů. Kráska z bohaté rodiny, chudý zlodějíček, zákeřný nápadník a všechno to zázemí z dvou rozdílných světů. A samozřejmě láska jako trám. Natočeno stylem současných dobrodružných filmů a divoké honičky jsou přizpůsobeny době i lokalitě (zimní Petrohrad) a tudíž probíhají na bruslích. Všechno už tu bylo, je to příjemně namixováno dohromady a mě to bavilo. ()

slunicko2

Ruská dickensovina je natočena ve stylu lehce feministické červené knihovny. 1)  Po svižném začátku se s nástupem milostné zápletky děj silně zpomalil._____ 2)  Hollywoodský happy end příběh sice hezky zaokrouhlil, ale jen podtrhl celkovou myšlenkovou vyprázdněnost díla._____ 3)  Podmanivé prostředí carského zimního Petrohradu dodává výpravnému snímku jakýsi dobový kolorit a nesporně i atraktivitu, kterou jinak tuctový podivně strukturovaný příběh nemá._____ 4)  Kostýmy přitažlivost pěkných kluků spíš potlačují, než vyjadřují, a tak mi nezbývá, než se upnout k ději a poselství snímku. A to je kámen úrazu. Děj podivný, poselství zmatené, celkový dojem neurčitý._____ 5)  Ale pěkní kluci tu jsou. 24letý Fjodor Fedotov (Matvej), 27letý Jurij Borisov (šéf zlodějské tlupy Alexej Tarasov), 32letý Kirill Andrejevič Zajcev (policista, kníže Arkadij Trubeckij) či 26letý Vasilij Kopějkin (člen zlodějské tlupy Moucha). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení (2019). ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v St. Peterburgu a tiež v neďalekom Kronštadte, opevnenom prístavnom meste na ostrove Kotlin. (MikaelSVK)
  • Film sa odohrával v rokoch 1899 a 1904. Vo filme je zobrazený Prof. Mendelejev. Ten však v roku 1890 musel opustiť zobrazenú Štátnu Univerzitu v Petrohrade, kvôli rozporom s vládou. Takže sa nemohol zapodievať vyučovaním študentov, keď sa odohrávali zobrazené udalosti. (Dajman)
  • Když je Alice (Sofja Priss) u zkoušky, je podporována starším vědcem. Je to Dmitrij Mendělejev (1834–1907), slavný ruský vědec, který je zakladatelem periodické tabulky prvků. Ve filmu ho ztvárnil Sergej Koltakov. (aporve)