Upírka z Barcelony

(festivalový názov)
  • Španielsko La vampira de Barcelona

Počátkem minulého století se Barcelonou šíří děsivá zvěst o kočáru, který údajně stojí za zmizením celé řady dětí. Pro novináře Comase je toto téma z osobních důvodů citlivé, když se však po roční neschopnosti vrací do práce, musí se mu postavit čelem. Právě jemu se totiž dostane příležitosti odhalit, co se v Barceloně skutečně děje… Většinově černobílý, výtvarně výrazně stylizovaný film se inspiroval skutečnými událostmi. (Febiofest)

darkrobyk

Vizuálně zajímavý příběh stylizující se do podoby noir filmů je kriminálním dramatem s prvky hororu o dětech, ztrácejících se z chudinských čtvrtí Barcelony. Mnohé jsou nalezeny mrtvé, avšak sirotci a chudáci nikoho nezajímají. Když ale zmizí dívka Teresita, která pochází z normální rodiny a již zná dost lidí, rozjede se pátrací akce. Do ní se také zapojí novinář Sebastian Comas, jenž trpí traumatem od doby, co jeho sestra zemřela. A navíc se stal závislým na morfiu, což mu rovněž nepřidá. Z únosu Teresity, ale i dalších dívek a nakonec i vražd je obviněna Enriqueta Martíová. Sebastian je na rozpacích, zda ona žena, přezdívaná nyní upírka z Barcelony, je opravdu únoskyní a vražednicí. A protože nedbá varování, začne mu smrt brzy dýchat na záda. Dojde sice na krev i vytržené srdce, ale horor je to spíše tak, když si divák uvědomí zvrhlost zúčastněných. Tak trochu jsem si v jistých chvílích vzpomněl na Saló od Pasoliniho. Černobílý look filmu sluší stejně, jako barvotiskové pasáže. Nevěstinec je bizarním panoptikem dýchajícím dekadencí. Film asi zaujme především menšinové publikum. ()