Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (7)

Klementýnka (1985)

Děj tohoto animovaného seriálu se odehrává kolem roku 1925 v malém francouzském městečku Villacoublay. Jedná se o poněkud surrealistický seriál, v mnohých ohledech napodobující japonské Anime. Ve snech ochrnuté Klementýnky přibližuje divákům různá historická období, ale i známé literární hrdiny a pohádkové bytosti. Do toho přimíchaná trocha napětí a zápasu dobra se zlem v podobě bohyně Hemery a ohnivého démona Malmotha. Klementýnku na jejich dobrodružných výpravách doprovází mluvící a létající kočka Vrtule, která často perlí hláškami. Ve výsledku jde o poměrně kvalitní, ničím neurážející dílo. Epizody z 2. série, odehrávající se v reálném světě se mi ale líbí o něco víc, zvlášť mé oblíbené jsou ty z Afghánistánu (33. Malmothova snoubenka), Číny (34. Drak v oblacích) a Ruska (35. Blázen). Celkový dojem trochu snižuje odfláknutý český dabing s minimálním počtem dabérů, na druhou stranu ale vznikl roku 1994 v samém začátku stanice Premiéra TV, tudíž se tento nedostatek dá odpustit. 80% ()

Zloduch Mollache (1985) (S01E01)

Úvodní epizoda, v níž se seznámíme s desetiletou holčičkou Klementýnkou, jejím mladším bratrem Petit Boyem, otcem Alexem Dumatem, mechanikem Basilem, cirkusovou artistkou Eole, hospodyní Léonie, učitelem Pluche, ale i zvířecími mazlíčky - nahluchlým kocourem Gontrandem, fenkou Starlett a dokonce i blechou Ginette. Příběh začíná příjezdem cirkusu Mollache do malého městečka Villacoublay. Ředitel cirkusu, vyžraný pupkáč Mollache nejenže své lidské i zvířecí artisty nechává hladovět, ale navíc vymáhá po Alexovi odškodné za zničené letadlo. Klementýnka pozve zaměstnance cirkusu na večírek, v jehož závěru zemře hlady kůzle Pilou. Na rozjezd dobré. ()

Ďábelská operace (1985) (S01E05)

Profesor Delatrousse, jenž měl Klementýku operovat zemřel za záhadných okolností a jeho pozici převzal Dr. Billot, jenž v nemocnici zavedl nový režim, Klementýnku dostala na starost přísná sestra Chevrotinová. Eole je s cirkusovými zvířaty po přistání balónu zatčena a Alex se vypraví je osvobodit, čehož využije Dr. Billot. Zakáže u Klementýnky návštěvy a narychlo naplánuje operaci. Klementýnka se u jezera snaží zachránit koťátko (její věrnou Vrtuli) a málem se utopí. Laskavá sestra Bleová ji zachrání a spěchá přátele Klementýky upozornit na podezřelou operaci. Před ohnivým démonem Malmothem a jím vyslaným služebníkem Billotem zachrání Klementýnku bohyně Héméra. ()

Spojka (1986) (S02E03)

Tento díl je vskutku napínavý, ba přímo akční. Na začátku je sice vtipná scéna, v níž listonošovi přistane na hlavě létající psí bouda, jenže když Alex dostane kurýrní zakázku směr Afrika a Brazílie, jdou žerty stranou. V Toulouse je Klementýnka spolu s celou posádkou unesena ozbrojeným gaunerem Diegem pracujícím pro Calamité. Po přistání následuje přestřelka, po vzlétnutí sestřelení Alexova letadla a polapení Klementýnky a Héméry Malmothem. Z jeho brlohu se jim podaří dostat skrze jeho oči. Pobavil mě dialog Daurata s Alexem: "Všiml jsem si, že tu jste s dvěma dětmi a dokonce s kočkou, co takhle růžové rybičky?" "Měli jsme, ale ony vyskákaly padákem".:) ()

Malmothova snoubenka (1986) (S02E07)

Alexovo letadlo je v Afghánistánu sestřeleno Bubony, nevinně vypadajícími, zato zákeřnými němými skřety stvořenými Malmothem. Ti mají za úkol unést Klementýnku, jenže seberou Petit Boye, zatímco Klementýnka a Vrtule jim vyklouznou z koberce. Klementýnka se tak setká s jezdci buzkaši. Srandovní figurou je sestra Bubonů, která Malmotha bezmězně miluje a chce být jeho snoubenkou. Několikrát nazve Klementýnku mrchou a v jednom případě jí Malmoth dokonce okřikne: "Klementýna není mrcha, ty podlá kryso!" Nakonec se Klementýnka stane předmětem utkání hráčů buzkaši s Bubony. Vtipná je úvodní scéna pana Pluche a Léonie v kině. V tomto dílu se Petit Boy poprvé setká s Hémérou. ()

Drak v oblacích (1986) (S02E08)

Tento díl odehrávající se v Číně je na animák docela psycho, skoro bych řekl, že snad ani není určen dětským divákům. Minimálně v dnešní hyperkorektní době by to bezpochyby na obrazovce neprošlo a když, tak s hvězdičkou. Klementýnka se dostane do spárů nebezpečné dětské sekty, kterou vede holčička jménem Bambus. Ta je posedlá touhou usmrtit všechny dospělé za domnělou a nespravedlivou smrt jejího bratra. K verbování členů a jejich touze zabíjet dokonce užívá drogy, po jejichž požití jsou děti jak zhypnotizované. Těsně před plánovaným masakrem Bambus málem zahyne, naštěstí ji Héméra zachrání a Malmoth opět ostrouhá. "Konec vlády rodičů, brzy bude vláda dětí!" ()

Blázen (1986) (S02E09)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů a to nejen proto, že se odehrává v Rusku, ale také zajímavým příběhem a smrští hlášek, těch je tu opravdu požehnaně. Malmothův plešatý služebník Renegov I. je vskutku groteskní figura: "Plameny šlehají ... Ale kolem mě!":) A hlášky Klementýnky či Vrtule nemají chybu, např. při potyčce s tím ukňouraným Číňanem: "Ještě jednou mě zkus štípnout a rozškrábu ti ten tvůj ošklivý ksichtík rukama, nohama, nehtama!":) A jen o malou chvíli nato se Klementýnka kochá romantickým pohledem na měsíc, vzpomínaje při tom na rodnou Villacoublay, což Vrtule okomentuje: "Jsem šokovaný kulturní úrovní dnešní mládeže.":) Ke konci dojde i na romantické loučení Klementýnky s Petruškou. ()