The Chosen

USA, (2017–2024), 32 h 4 min (Minutáž: 20–91 min)

Tvorcovia:

Dallas Jenkins

Jonathan Roumie, Shahar Isaac, Elizabeth Tabish, Paras Patel, Noah James, George H. Xanthis, Nick Shakoour, Lara Silva, Yasmine Al-Bustami, Kirk B.R. Woller (viac)

Seriál o živote Ježiša, prerozprávaný z pohľadu ľudí, ktorí ho stretli – charizmatického mladého rybára topiaceho sa v dlhoch, ženy sužovanej skutočnými démonmi, mladého vyberača daní nenávideného okolím a náboženského vodcu, ktorého trápia pochybnosti o tradíciách vlastnej viery. (Anego)

Recenzie používateľa vydumnica k tomuto seriálu (28)

Season 3 (2022) (S03)

The Chosen je každou sériou lepšie a lepšie. Season 3 má aktuálne 96% a myslím si, že to hovorí za všetko🙂. Finále bolo prenádherne natočené. Dodatok: Pre fanúšikov seriálu odporúčam pozrieť si aj film Jesus Revolution (2023) takisto s Jonathanom Roumiem. ()

Návrat domů (2022) (S03E01)

Seriál hodný nášho vzácneho času. The Chosen💙 zreje ako víno, je to čím ďalej tým lepšie a ja som vďačná za každú epizódu. ()

Dva po dvou (2022) (S03E02)

Ďalšia výborne napísaná epizóda. Čo sa týka skvelého castingu, Paras Patel by si zaslúžil všetky ocenenia, aké existujú. Veľmi sa mi páči, že tvorcovia The Chosen sa maximálne snažia o to, aby tí vyvolení dvanásti pôsobili čo najľudskejšie :-) a ako ľudia s bežnými radosťami, starosťami a chybami. Ježiš v podaní Jonathana Roumieho je ako taký best friend, s ktorým by som si rada zašla na kávu :-). Také bonusy naviac sú humor a romantika. Zaslúžených 5 hviezdičiek. ()

Lékař, uzdravte se (2022) (S03E03)

E03: Physician, Heal Yourself. Ježiš po dlhšom čase opäť doma v Nazarete. Spoznávame aj nové postavy a to Lazára a jeho sestry Martu a Máriu. Práve tie momenty, ktoré mohli byť highlightom celej epizódy a to flashbacks malého Ježiša, ktorý sa od otca priúčal tesárskemu remeslu, práve tie sú tu najmenej funkčným článkom. Totižto nech by som sa akokoľvek snažila, nemôžem predýchať Jozefa z Nazaretu ako Afro-Američana s dredami (!!!) a ešte k tomu asi o generáciu mladšieho, zato hviezdička dole a aj palec nadol. Ešte v jednej veci ma táto TV show prekvapila. Výber herečky Ježišovej matky Márie. Dve série som žila v tom, že Vanessa Benavente je nejaká staršia herečka, až dnes pri záberoch na mladú Máriu som si uvedomila, že asi som sa celý čas mýlila. Síce som jej presný vek nezistila, ale je mladá (vekovo zhruba ako Jonathan Roumie) a aby vyzerala ako matka tridsiatnika musia na nej maskéri popracovať :-) a vlastne je pekná, hoci ako Mária ani veľmi nie a vlastne by mohla byť :-). Všimli ste si, aký cool rupsak nosí Ježiš? :-). Znova a znova sa utvrdzujem v tom, že Jonathan Roumie je perfektná voľba, best Jesus ever!!! ()

Čistý, část 1 (2022) (S03E04)

Toto bolo SUPER😉: Gaius Šimonovi: "If this trouble of yours at home has anything to do with the wife: all I can suggest is that you get used to saying 5 words: "You are right; I'm sorry"👍 Ťažký život apoštolov je tu dobre zobrazený vo vzťahu ženatého Šimona, ktorý má problém nájsť tú správnu rovnováhu. Na jednej strane je Ježišov učeník, musel sa všetkého vzdať, no na strane druhej má manželku, ktorá ma od neho isté očakávania. Božie verzus ľudské. Šimonova manželka Eden stretáva ženu menom Veronika. Hmh, je to TÁ Veronika alebo je to žena 12 rokov trpiaca na nepríjemnú chorobu, ktorú poznáme z Biblie? Ak sa nemýlim, nebola to Veronika alebo bola🤔? Epizóda končí smrťou Jairovej dcéry, tiež známa udalosť z Biblie. Táto epizóda mala aj trošku nudnejšie momentky, ale stále veľmi dobré. And by the way, neviem si predstaviť nosiť také ťažké vedrá plné vody zo studne. (15.03.2023) ()

Čistý, část 2 (2022) (S03E05)

Pokračovanie je ešte lepšie ako prvá časť. Asi 3x som mala zimomriavky :-). Tvorcovia opäť zaujímavo prepojili dobré známe udalosti z Biblie, v tejto epizóde je to Jairova dcéra a trpiaca žena podľa Markovho evanjelia a domyslenú časť, ktorú skvelo napísali scenáristi The Chosen👍. Mňa osobne veľmi bavia aj tie scénky - manželstvo Šimona a Eden🙂. Pôsobí to tak reálne!!! Viem si predstaviť, že presne takto to mohlo byť! Eden smúti, túži po dieťati, cíti sa osamelá, nepochopená, nemá súkromie, jej domov sa premenil na nocľaháreň. Menej ma bavilo opravovanie studne v Kafarnaum a posudzovanie kvality olivových stromov na výrobu oleja. Najsilnejšie samozrejme pôsobí uzdravenie ženy, ktorá sa dotkla Ježišovho plášťa, je pekné, že tu má tá žena aj meno :-) a vzkriesenie Jairovej dvanásťročnej dcérky. Úplne najviac sa mi páčilo, ako na konci epizódy nádherne vyjadrili ten krásny a neopísateľný pocit oslobodenia, ktorý zrazu po 12 rokoch utrpenia zažíva Veronika. Žena slobodná a čistá, celá šťastná kráča do mora. Nádhera🧡!!! Nepochopila som len, kto bola tá žena v úvode epizódy, ktorá prišla o dieťatko. Ak to viete, prosím napíšte mi :-) ďakujem. (22.03.2023) ()

Intenzita ve stanovém městě (2022) (S03E06)

Aha, už som našla odpoveď na moju otázku z predchádzajúcej epizódy, už mi to je jasné. Táto epizódka má viacero silných momentiek, ale vychádza mi celkovo tak na 4 a pol*. Okrem dojímavých scén (rozhovor s Máriou Magdalénou, Šimon a Eden na konci epizódy, všetky scénky s Ježišom) sú tu aj vtipné situácie :-). Dialógy sú perfektne napísané. Chválim aj výpravu a kostýmy. Prostredie pôsobí tak autenticky, človek by až nepovedal, že sa to nakrúcalo v Texase :-). Herecké výkony som už chválila veľakrát, znova tvrdím, že Jonathan Roumie je the best Jesus ever :-), iného herca by som si už nevedela predstaviť. Vždy keď vidím Matúša, mám chuť dať hercovi Paras Patel všetky ocenenia - Golden Globe, Emmy - on je fakt úžasný. A do tretice Mária Magdaléna, teda Elizabeth Tabis je skvelá voľba. A myslím, že som ešte nikdy nepochválila hudbu. "Oh, child, come on in, jump in the water, got no trouble with the mess you been, walk on the water" takže chválim. ()

Výživa (2022) (S03E08)

Neviem ani nájsť vhodné slová. Wow, táto epizóda bola ÚŽASNÁ!!! A možno aj NAJKRAJŠIA💙. Výborne napísané, skvelo natočené, zahrané, zostrihané. Jednoducho paráda. Za zmienku stoja aj nevydarené zábery z nakrúcania celej tretej série na konci, takže nevypínajte záverečné titulky :-)  herci zabudli text, vtipkovali medzi sebou v "normálnej" angličtine bez prízvuku, do záberu vbehlo nejaké zvieratko, atď. Taký milý bonus na záver. 5 hviezdičiek je málo!!! ()