Moře whisky!

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Whisky Galore! (viac)

Za druhé světové války na jednom z ostrovů skotských Vnějších Hebrid dojde whisky, což místní obyvatelé nesou velmi nelibě a dokonce se za whisky i modlí. Shodou okolností u ostrova ztroskotá loď s nákladem whisky. Místní obyvatelé část nákladu "zachrání" a pak jej ještě zachraňují před bdělým okem úřadů. Na základě skutečné události z roku 1941. (Atron)

Matty

Ve Skotsku (natož na Vnějších Hebridech) jsem nikdy nebyl. Nemohu proto posoudit, zda jde vážně o tak rozkošný kus země, že vaší hlavní tamější starostí je, mít se čím opít. Mackendrickův v lihu naložený debut po ealingovsku míchá závažné (druhá světová válka) s nevážným, aniž by se ve výsledku dostavilo bolení hlavy. To spíše výpadek paměti, neboť film nabízí řadu scén živých až živelných (díky střihu), případně ironických až kousavých (díky komentáři), ale žádnou nezapomenutelnou, pročež z paměti ani ne tři dny po zhlédnutí horko těžko destiluji vzpomínku konkrétnějších kontur. 75% ()

liquido26

Na jednom skotském ostrůvku odříznutém od civilizace (nejbližší kino je sto kilometrů a na západ není kromě Ameriky vůbec nic) dojde za války whisky a obyvatelé ztratí smysl života. Naštěstí však u pobřeží ztroskotá loď s nákladem whisky a tak se skotští filutové rozhodnou vyřešit svízelnou situaci zločinem, z čehož pak pramení řada zábavných situací. Nicméně nejlepší hlášky měl na začátku a na konci vypravěč ("And so they lived unhappily ever after.") ()

Anderton

Príjemná úsmevná komédia z Ealingu. Ten nikdy nesklame, ale zase nemusí vždy oslniť maximálnym dojmom. Dnes by niečo podobné asi ťažko prešlo, takúto oslavu alkoholizmu mohla ospravedlniť snáď iba svetová vojna. Chlast, generačné rozdiely, láska, krásna príroda, rázne figúrky. Whisky Galore! to podáva všetko schematicky, ale ako komédia to má dovolené. Nakoniec si na konci dovolí aj menší podraz na svojich postavách a možno to bol aj jeho najlepší vtip. Ale potešia aj nožničky by zaseknutí auta. A mladučký Gordon Jackson. 70% ()

SjamK

Výborná komedie, Mackendrickova prvotina. Podle knižní předlohy líčí příběh malého skotského ostrůvku, kde najednou dojde whisky. Hrozná pohroma to je! Až jednoho dne... u pobřeží ztroskotá loď. A my víme, co v ní je. Bělovousí staříci k ní z pobřeží toužebně vyhlížejí při romantických západech slunce, už už se jim vrátit chuť do života... Příběh už sám o sobě je velmi vtipný, k tomu výborný situační humor a neopakovatelné zobrazení skotského temperamentu. Mám pocit, jakoby si všichni zúčastnění s takovou zvláštní grácií dělali legraci sami ze sebe. A ještě jedna věc: kamera neměla chybu. Stačilo by film snímek po snímku rozstříhat a máme přímo výstavní kolekci krásných fotografií. Inu, Whisky Galore! ()

corpsy

Tvrdých abstinentov tento snímok pravdepodobne dosť pobúri. Naozaj patrí pálenka k životnému šťastiu? No myslia si to aspoň obyvatelia jedného so škótskych ostrovov. Po tom, ako sa prestane dodávať whisky, osadníci prejdú do melancholického bolestivého režimu, v ktorom je len málo chuti do bežného života. Avšak šťastím v nešťastí sa k nim doplaví ´´záchrana´´ v podobe stroskotanej lode plnej lahodného moku. Z tejto udalosti vzíde niekoľko úsmevných a humorných situácií, pri ktorých srdce obyčajného človeka pookreje. Koľko málo stačí ku šťastiu. ()

• Romanopisec a scenárista filmu MacKenzie se ve filmu na malý okamžik objeví jako tajný vyslanec ministra vlády. (Hans.)
  • Příběh byl inspirován skutečným zmizením padesáti tisíc beden whisky po ztroskotání nákladní lodi nedaleko ostrova Eriskay. (Hans.)