Ovčák na skále

• Kanada Shepherd on the Rock

Příběh farmáře Tama se odehrává na Skotské vysočině v polovině 90. let minulého století. Udržet vlastní zemědělské hospodářství, založené jen na chovu ovcí, je v lokalitě drsného Highlandu a v konkurenci moderní průmyslové ekonomiky stále svízelnější a existenční problémy se nevyhýbají ani Tamovi. Přesto, když do kraje přijede bohatý investor Culzean, který chce skoupit rozsáhlé pozemky, patřící soukromým zemědělcům, a použít je pro vlastní plány, se Tam brání vzdát se své půdy, která pro něj sice znamená věčnou dřinu a chudobu, ale zároveň i dědictví jeho předků a symbol nezávislosti a svobody. Jako přímý potomek neústupných skotských horalů se pouští do zdánlivě předem prohraného boje s lidskou chtivostí a touhou po moci. Na své cestě za svobodou však zároveň potkává i lásku. Dramatický příběh, odehrávající se v nádherné lokalitě, svojí prostotou a místy až pohádkovou průzračností odkazuje na příběhy starých skotských balad a pověstí, vyprávějících o věčném boji osamělého jedince s mocným soupeřem, který ale vždy končí pro hrdinu vítězně - podstatné totiž není to, jestli přežil či padl, ale že se nikdy nevzdal v boji o vlastní čest a svobodu. (oficiálny text distribútora)

Skip

Drama skotského ovčáka poněkud drsnějšího ražení, bojujícího proti bohatému anglickému obchodníkovi, jenž prahne po jeho půdě, kterou nutně potřebuje, aby mohl v kraji realizovat svůj plán, díky němuž si měl pořádně namastit kapsu. Ovčák Tam je sice na povrchu drsný, v jádru však citlivý a čestný člověk, navíc má svou hrdost. A tak sám proti všem bojuje a drží se své půdy, oporou je mu jeho pes, přítelkyně a její syn a nakonec se jeho prostřednitvím dozvídáme, že i nepřítel je člověk, tudíž náš bližní. Vím, že má slova vypadají poněkud pateticky, ale k právě takovému konci film spěje a bohužel i dospěje. A přitom to mohl být dost dobrý film, zvlášť na pozadí krásné skotské vysočiny. ()

antragus

Víte kdy by to bylo podle mě dobrý? Kdyby to bylo černobílé, němé a rok výroby by se hýbal někde kolem počátku 20. let minulého století. Těmhle parametrům by prostota a naivita příběhu odpovídala a na tehdejší možnosti by se to nejspíš dalo i ocenit. Dneska je ale takový příběh na solidní film zoufale málo. A v devadesátém třetím byl taky. ()

Decker

Krasny pribeh o skotskem farmari Tamovi, ktery chce zit pouze v pohode a miru na sve ovci farme a nenechat si nikym a nicim ovlivnovat svuj tradicni zpusob zivota. Bohuzel do oblasti se privandruje banda "podnikatelu", ktera chce neposkvrnenou oblast promenit na rekreacni strediska a pizzerie a jine zmetky. V ceste jim stoji Tamuv pozemek, ktery stoji na strategickem miste a bez ktereho nema cenu rozjizdet cely projekt. Nejdrive zkouseji Tama vykoupit, ale ten snimi jako spravny a hrdy skotsky horal vymete dvere a tak na nej zbabele zacnou pusobit nasilim a zastrasovanim. Dale jiz pribeh rozebirat nebudu, ale vezte ze je to krasny film ktery stoji za to videt (ke vsemu se skvelym Bernardem Hillem v hlavni uloze). ()

Ony odpad!

Z téhle idylky by jeden zvracel. Když už, tak tam teda mohly být rozmáchlejší exteriérové záběry, víc oveček a tak. Protože klást takový důraz na tak banální příběh, směšně jednající mdlé postavy a jejich špatně napsané dialogy mi opravdu nepřipadá rozumné. ()

Austen

Možná mám s filmy z Kanady lepší zkušenost nebo mám lepší mínění o jejich produkci, ale pravda je, že jsem tento film nevnímala ani jako kanadský ani jako jiný. Prostě jako film, který je výborný, ale ne bezchybný. Donquichotský příběh o někom, kdo se brání tomu, co ho časem převálcuje. Krásná příroda, ke která patří pasoucí se ovce, ale...Bernard Hill je skvělý herec, který má dar uměřensti ať je mu podložen patost nebo surový příběh. Skvělý zážitek a škoda, že jsem nezapla nahrávání. Pět hvězd dávám, protože se jiní asi nudili a dali tak málo. Nadhodnocuju a vím to, ale jsem vděčná za hezký večer. ()