Má úžasná Wanda

• Švajčiarsko Wanda, mein Wunder (viac)

Snímek oceněný na festivalech Tribeca a Vancouver je rozkošnou satirou na téma "kdo má a kdo nemá", která se odehrává v nádherné vile u jezera ve Švýcarsku. Polská pečovatelka Wanda zanechala své malé děti v rodné zemi, aby se starala o Josefa, patriarchu bohaté dynastie Wegmeister-Gloor, který se zotavuje z mrtvice. Wanda se zdatně orientuje ve složité rodinné dynamice mezi dvěma dospělými, i když stále dětinskými potomky a elegantní, všehoschopnou paní domu Elsou. A co víc, hravě si poradí i s občasnými zásahy vycpaných či živých zvířat. Nečekaný zvrat událostí však vše obrátí naruby – Vanda otěhotní. Hluboce lidská komedie odhaluje propast mezi bohatými a chudými v současné společnosti. (Cinemax)

Adramelech

Film řeší vztah mezi buržoazií a proletariátem, což je téma známé a podrobně propracované už cca 170 let. Pokusy o odstranění tohoto antagonismu bohužel zatím vesměs ztroskotaly. Pokud člověk navštěvoval za socialismu jakoukoli vysokou školu, tak se tam mimo jiné učil tyto předměty: politická ekonomie, dějiny mezinárodního dělnického hnutí, filosofie marxismu-leninismu. Musím říct, že mi to tehdy pěkně lezlo krkem. Dnešní mladá generace, která je s kapitalismem bezprostředně konfrontována v reálu, však tyto znalosti postrádá, takže tento film pro ni může být poučný. Nemá smysl, abych zde podával návod, jak se na ten film dívat, anebo k němu psal ideologický komentář. Ale té vykořisťovatelské svině hned na začátku si všimne snad každý. ()

nonick1

Bettina Oberli – tohle jméno rozhodně stojí za zapamatování a její snímek „Má úžasná Wanda“ rozhodně stojí za zhlédnutí. Spoluoznačení „komedie“ je poněkud zavádějící: místy se člověk sice pousměje, ale rozhodně nečekejte žádnou řachandu – jde o nefalšované rodinné drama se skvěle rozehranou zápletkou, vynikajícím výběrem postav a věrohodnými hereckými výkony. Bonusem, podtrženým víceméně otevřeným koncem, je i námět k zamyšlení nad rozdílem k přístupu k životu a jeho chápání v západní a východní částí Evropy. U mě dobrý. ()