Brancaleonova armáda

• Československo Brancaleonova armáda (viac)

Italský barevný film režiséra Maria Monicelliho Brancaleonova armáda, je úsměvným pokusem o parodii dobrodružných rytířských filmů. Již sám název je ironický, protože armáda potulného rytíře Brancaleona se skládá z pětice ubohých venkovánků majících ke všemu, co se vztahuje k vojsku, pěkně daleko. Příběh se odehrává kolem roku 1000 n. l., kdy se tato armáda dala na pochod patrně od Faleri u Viterba a měla dorazit do jakéhosi města Aurokastra, ležícího patrně poblíž Crotone. Cestou prožívá tisíc a jedno dobrodružství. Brancaleone bojuje na turnajích, vyzve na souboj potulného rytíře, zabloudí do města, jehož obyvatelé vymřeli morem, marně ochraňuje počestnost krásné dívky, nakonec dosáhne cíle, ale jen proto, aby upadl i se svou armádou do rukou saracénských pirátů a po nich do zajetí neméně sveřepých křesťanských nepřátel. Nezbývá mu, než se vydat s procesím kajícníků přes moře a tam pokračovat v dobývání nesmrtelné slávy, jak mu přikazuje jeho rytířská čest. K přednostem filmu patří řada dobře postavených komických situací, slovní humor dialogů a vynikající herecké obsazení. (oficiálny text distribútora)

Baldrick

Epesní róby, hrdinní rekové, sličné panny a jeden čacký orlooř. Italská odpověď na španělského Quijota (stvrzená jednou explicitní citací) zcela v duchu Monicelliho nejlepších filmů (per aspera ad rectum). Travestie, parodie, anarchie a groteska v tom nejlepším slova smyslu a poměru. ()

DonFrolimo

Rytířská satira s několika skvělými gagy, úžasnými kostýmy a kamennou krásou italské románské architektury vyrostlé z trosek antických monumentů. Potrhlý Branca na svém žlutém oři v doprovodu podobně praštěných kumpánů. Povedená to cháska. Pobaví, neurazí. ()

elgato

O co je Monicelliho pokus o parodii na historické filmy horší jak Svatý Grál od pětice anglických recesistů? Výborná alternativa k historickým velkofilmům. Po první scéně ukusování hlavy kuřete jsem se bál že mě čeká umění typu Jodorowského, ale je to mnohem lehčí pokoukání. ()

Cenobita

Film jsem viděl ještě jako malý kluk, ale zůstal mi vtisknut v mysli do dospělosti, kdy jsem jej měl možnost vidět zase znovu. Je pravdou, že jsem si celou dobu idealizoval již jednou viděný humor, ale humorné to je a mám to rád. Scény, kdy procesí věřících přechází přes visutý most včele s náboženským fanatikem, který se propadne dolů, a kdy se Žid Habakuk schovává do své pojízdné truhlice při každém život ohrožujícím nebezpečí, za neustálého láteření, to mi už z hlavy nikdy nikdo nedostane. Určitě se na to musím podívat znovu. ()

omega_SK

Paródie nemám rád a o5 sa mi to potvrdilo. Taká zlátanina väčšinou trápna a nudná. Miestami sa dá zasmiať, ale to je z celého filmu možno tak 5-6 minut. Viackrát to vidieť nepotrebujem. Neudialo sa tam nič tak prevratného, aby bol dôvod na repete ()

waxtrax

Skvělý český dabing našich dabingových hvězd v čele s Františkem Filipovským (žid Habakuk) dává téhle skvělé historické taškařici další významný kladný rozměr. Milovníci Monty Pythonovského humoru zde naleznou snad jen kromě boje s drakem vše co je u takovýchto příběhů potřeba. Za naprosto dokonalé jsou mj. herecký výkon potulného mnicha a scénu s pokřtěním žida Habakuka. ()

nauru

Nevěděl jsem, co of toho čekat, ale humorné od začátku do konce. Na pokračování Brancaleonovy armády se raději dívat nebudu, nevěřím, že udržela humor tak vysoko. ()

Drslw

Akási commedia dell'arte z čias, keď bol film považovaný za umenie a bláznivé komédie ešte nevynašli. Musíte však byť milovníkom umenia vo filme, aby ste si to vychutnali. Skvelí herci. ()

Ziral

Tenkrát za mlada jsme tento film viděli jinýma očima, ale z dnešního pohledu škoda materiálu. Počáteční surové a dosti zbytečně naturalistické záběry, na př. jak horda lupičů ukusuje hlavičky živým kuřatům má ke komedii dosti daleko. V podstatě nesmyslný film. ()

Sejkorka

Hit mého mládí. Brankabrankabranka Leonleonleon, to byla vyřvávačka ze zábav v našem městečku. Napoprvé jsem nedokoukal, asi ve 13, na prázdninách u babičky. Něco jsem jí při sledování filmu odsekl no a za trest okamžitě vypnula televizi. Takže to bylo jako na tom klíčovém pergamenu. Nedozvěděl jsem se, co bylo to černé nebezpečí. Zato tu kočku ve spodním prádle, co s Brankaleonem laškovala s důtkami, tu jsem si pohlédl a ona na oplátku nahlédla d mých pubeťáckých snů. Jo, byly to krásný časy a tenhle film k nim patří - v šuplíčku s názvem "nostalgie": ()