Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Recenzie používateľa LachtanShows k tomuto seriálu (30)

The Great (2020) (S01E01)

Hodně netradiční pojetí ruské historie bez Rusů. Prozatím se mi to zamlouvá. ()

Falešné vousy (2020) (S01E02)

Je super vidět, jak Elle Fanning už není jen Růženka ze Zloby, ale zdatná herečka, která už možná dokonce trochu zastiňuje svou starší sestru. A to mám Dakotu opravdu hodně rád. ()

A vy, pane, nejste Petr Veliký (2020) (S01E03)

Jsem zvědav, kam až zdejší pakty a úmysly zajdou, přesto jsem průběhem téhle epizody byl trochu znuděn. Ono se to ale určitě zase zlepší. ()

Moskevský mezek (2020) (S01E04)

Jeden z mála seriálu, kde i když nedáváte pozornost po celou danou epizodu, tak se můžete náramně bavit. Pro odlehčení naprostý ideál. ()

Válka a zvratky (2020) (S01E05)

Přijde mi, že Elle každou jednotlivou epizodkou zraje jako víno. Jak kdyby mezi jednotlivými díly uběhly roky... ()

Padák (2020) (S01E06)

Znám pár lidí, kteří by za poslední scénu byli schopni posílat stížnosti samotnému HBO. Já se ale u bizarností carského Ruska náramně bavím. ()

Neštovice v naději (2020) (S01E07)

Díl, který až nebezpečně připomíná současný svět. Jen místo covidu mezi lidmi poletují neštovice. ()

Masové koule na dače (2020) (S01E08)

To intrikaření na pozadí sprostých slov a neustálého skloňování slova sex tady není tak úderné jako v obdobných seriálech a já se popravdě přistihl, že mě celá epizoda příliš nebavila, v jádru je seriál ale pořád poutavý. ()

Útrapy lásky (2020) (S01E09)

Slovní úchylárny střídají ty hmatatelné a já nechávám čtvrtou hvězdu jen pro absolutní tvůrčí otevřenost vůči možné zvrácenosti nejen carského Ruska. ()

Bobrův čenich (2020) (S01E10)

Mě se upřímně závěr seriálu příliš nezamlouvá, ale chápu obecnou spokojenost. Popravdě doufám, že se i přes otevřený konec nebude navazovat, abych se nemusel věnovat další sérii. ()

Hlava jsem já (2021) (S02E01)

U loňského season finale jsem pěl ódu na to, aby se nedostavilo pokračování, po tom roce se ve mně ale názor rozležel a teď jsem sakra rád, že to přisprostlé carské Rusko je tu zpátky. ()

Čurák (2021) (S02E02)

Už se těším, až epizody jako tato dostanou oficiální překlad. Fakt jsem zvědav, jak se zrovna tento díl bude nejen na CSFD vyjímat. ()

Konečně sama (2021) (S02E03)

Vůbec první díl celého seriálu, kde jsem měl nutkání uvalit i ten pětikvalt. Letošní řada totiž ve velkém válcuje tu první a mě tahle komedie nesmírně baví. ()

Ďáblův oběd (2021) (S02E04)

Fakticky jsem nečekal, že zrovna na Velikou se budu týden co týden těšit. Je to tak ujeté, až se nejde bavit a smát. A já jako nefanoušek prostých komedií musím tohle dílo cenit jakbysmet. ()

Zvířecí instinkty (2021) (S02E05)

Veliká dokazuje, že se stále najdou seriály, které svým pokračováním dokážou předčít řadu předchozí. Loni jsem se zdráhal, abych neudělil průměr celkovému seriálu, letos tu mile rád zanechávám u krokodýlího příběhu plnou palbu. ()

Prostý žert (2021) (S02E06)

Epizoda s neuvěřitelně vysokým hodnocením v rámci celého seriálu mě pobavila, ovšem osobně ne tolik jako díl předcházející. Uspokojení v posledních sekundách ale více než vítané. ()

Sešívačka (2021) (S02E07)

Úplně se mi vykouřilo z hlavy, že se má do ansámblu připojit Gillian Anderson, která nejen díky Sex Education zažívá návrat na výsluní. Minimálně mi svým příchodem připomněla, že jsem chtěl vyzkoušet seriál The Fall. ()

Sedm dní (2021) (S02E08)

Člověk si na ty postavy tak zvyká, že už neví, zda má fandit Kateřině či Petrovi. Elle i Nicholas totiž hrají naprosto božsky. ()

Sezóna vlašských ořechů (2021) (S02E09)

Očekávané doznění cliffhangeru z minulého dění na sebe nenechává dlouho čekat a z pohádkově navnazeného konce se zase dostáváme do starých kolejí. ()

Svatba (2021) (S02E10)

Nejdřív jsem si přál, aby se došlo ke zdárnému happy endu a už se nepokračovalo dál. Pak mi došlo, že takovou prosbu jsem vyřknul už loni a jak jsem byl nakonec za druhou sérii rád. Pokud má tedy přijít třetí, budeme u ní. ()