Zvuky prírody

• Česko Zvuky přírody (viac)
Francúzsko, (2019–2021), 3 h 19 min (Minutáž: 43–52 min)

Réžia:

Jacques Mitsch

Ponúkame vám audio-vizuálny výlet do sveta prírody – sveta živočíšnej ríše a jej zvukov. Takmer málokto pozná úžasnú rozmanitosť zvukov, ktoré nám príroda ponúka. Vyberieme sa do vzduchu, pod hladinu vody i na zem – budeme spoznávať zvuky piatich kontinentov či mnohých morí a oceánov, od malých cikád, spievajúcich s intenzitou 80 decibelov cez revúce primáty až po netopiere, ktorých zvuky nedokáže zachytiť ľudské ucho. Rozsah akustických signálov prekračuje našu predstavivosť. (RTVS)

Dikaiarchos

Jsme v akusticky bohatém vesmíru (e.g. zvuky Slunce) - a dík biosféře žijeme na nejzvučnější známé planetě. Stačí dokořán naslouchat. Kdo se oddá, symfonický Souzvuk zachytí. – Dokument prochází živoucí fonotékou přírody, v níž všechno přirozeně, srozumitelně zní a vyjadřuje se; všechno na ústřední frekvenci existence. Nikdo ji tady uvnitř ani vně sebe ničím uměle nepřehlušuje. Frekvence se vlní, sama o sobě tak tichá. – Boris Jollivet, lovec zvuků, co loví v lopatkách větru i u křišťálových varhan ledu, ve druhém díle dokumentu přikládá stetoskop k borce stromu a dlouze naslouchá zurčení mízy (a jde de facto o kompletní obsah pohádky Boris a panna Míza). ()