Nostalgické drama, které podle Keaneovy hry natočil režisér Jim Sheridan (Moje levá noha), se odehrává v západním Irsku 30. let minulého století. Majitelka půdy, na níž hospodaří drsný Bull McCabe (Richard Harris), se po manželově smrti rozhodne zkultivovaný pozemek prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. Zdá se, že Bullův sen o vlastní půdě, kterou získá pro sebe a svého syna, se konečně naplní. Jeho naděje však zničí bohatý Američan (Tom Berenger) a střet mezi oběma muži vyústí v tragédii. Neústupný McCabe, v jehož minulosti se skrývá temné tajemství, sice má opět vytoužený cíl nadosah, ale zjišťuje, že jeho syna (Sean Bean) budoucí dědictví nezajímá… Richard Harris byl za svůj vynikající herecký výkon nominován na několik cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu. (oficiálny text distribútora)

emma53

Možný spoiler : Velmi vydařená atmosféra irského venkova s neústupným, pyšným, tvrdohlavým (řekla bych až despotickým) samorostem Bullem McCabem, který pro svou pastvinu žije a dýchá. On jí totiž celý svůj život zúrodňoval a moc dobře ví, co pro lidi, kteří prošli hladomorem znamená, i když jí má pouze pronajatou. Ne tak tomu ale je s jeho synem Tadghinem, který nezdílí otcovu lásku a vztah k půdě, ale spíš ho v jeho mladém věku zajímá jedna pohledná cikánka. Ale takhle by to stále nešlo a tak se Bull ocitá v situaci, která má rozhodnout, komu nakonec tahle pastvina připadne a to je ta chvíle, kdy přichází drsné drama, které je možná pro mnohé nepochopitelné, navíc s koncem, který se mi zdál trochu přes čáru. A i když Richarda Harrise znám z některých filmů, tak tahle jeho role mi nejspíš utkví v paměti nejvíc. Sean Bean hrál opravdu velmi zdařile poslušného synka, který je duchem někde úplně jinde i když chvílemi mně připadal jak mentálně postižený a pro jemné odlehčení celého dramatu si obecního blázna zahrál výborně John Hurt. ()

Sheldra

Pravděpodobně bych neměla hodnotit film, ze kterého jsem viděla jen 20 minut, jenže tohle není hodnocení, nýbrž výstraha: Pastvina v českém podání může směle aspirovat na nejúděsnější dabing všech dob, s největší pravděpodobností se umístí na druhém místě za Policejní akademií, namluvenou jediným hlasem chlápka, co nedávno prodělal záškrt a není si zcela jist svou sexuální orientací. V zájmu zachování duševní rovnováhy (a své televize) si to sežeňte v originále!!! ()

Tiiso

Na můj vkus těžkopádný průběh celého filmu. Jakoby se tvůrci učili na nějaké škole filmovému umění a toto byl jakýsi domácí úkol. Herci Harris, Bean, Hurt ale byli dobří a jejich výkony jsem kvitoval jako to nejlepší na celém snímku. Film nás přivádí do neobvyklého prostředí, ale přesto nedokázal dosáhnout aspoň šedého průměru. ()

Tichoza

Bylo mi řečeno, že se jedná o jeden z nejlepších irských filmů všech dob....nevim.... Něco na tom filmu je....zajímavá sonda do života irských vesničanů v době nedávno minulé, ale pravdou je, že je to místy ukrutná nuda...a to má bohužel drtívý dopad na konečné hodnocení. Jeden Ir mi řekl, mrtvý osel na začátku filmu hodně prozrazuje, jakým směrem se bude celý film ubírat....asi tak. Ale jinak Harris je výbornej. ()

filmmovier

Působivé drama z překrásného, ale drsného irského venkova, ještě navíc z irského venkova 30. let minulého století. Líbilo se mi to moc. Prvotřídní herci, dramatický příběh s nezapomenutelným finále, působivá hudba... Pastvina je film, který nejspíš mnoho lidí nevidělo a je to obrovská, obrovská škoda. Všechny jeho nominace jsou naprosto zasloužené. Téma je skutečně silné a perfektně natočené. Opravdu skvostná záležitost, kterou jsem rozhodně neviděl naposledy. Film je to opravdu depresivní a neveselý, ale zároveň neskutečně krásný a silný. Naprosto doporučuji. 75%. ()