Zappa

USA, 2020, 129 min (Alternatívna 123 min)

Bohatý život, mimořádná tvorba i společenské postoje neotřelého amerického umělce... Frank Zappa svými postoji a tvorbou výrazně přesáhl rámec rockové hudby. Díky neomezenému přístupu k rodinnému fondu Zappových a archivním záznamům zkoumá dokument jeho soukromý život, který se skrýval za pestrou hudební kariérou, jež se nikdy nevyhýbala politickým záležitostem své doby. S cílem dosáhnout nejvěrnějšího obrazu amerického hudebníka režisér Alex Winter vyzpovídal vdovu po Frankovi Gail Zappa a několik jeho hudebních spolupracovníků, včetně Mikea Keneallyho, Iana Underwooda, Stevea Vaie, Bunka Gardnera, Scotta Thunese nebo Ruth Underwoodové. Navíc dokument částečně rozkrývá Zappův kladný vztah k České republice a nabízí i záběry jednoho z jeho posledních živých vystoupení, které se odehrálo právě v Praze společně s kapelou Pražský výběr. (Česká televize)

radektejkal

Možná se divíte proč tu jsem, tak to já taky.. - Teprve první tři Zappovy desky mě vyvedly z hippiesovského Valley (viz třeba Concentration Moon). Přestože jsem jeho estetice "humoru v hudbě" moc neholdoval, hudební stránka jeho věcí je prostě dokonalá. ()

nevermore

Dávám za plnou i  pro tu část o Sametové revoluci a jakou roli při ní Zappa sehrál. Nejsem die-hard fan, jeho hudba je na mě moc složitá a divná, ale respekt. A ten konec mě trochu zboural :) 62 alb a 53 posmrtně - to je neskutečný. ()

Marze

Zappa zde působí jako perfekcionista , narcis, pracovitý člověk oddaný hudbě. Dokument má spád, mnoho ukázek jeho tvorby. Zdegenerování současné Ameriky se snažil zastavit tím, že měl čtyři děti. Přitom se křesťanům vysmíval, že jsou "bigoti". "Něco se s tím udělat musí, ne Amerika zhltne svět a podělá ho", říká zde prorocky. Obě baby, které s ním jako kočovným hudebníkem bez peněz dokázaly žít, ho zřejmě opravdu milovaly. Líbilo se mi, co řekl černošský hudebník: "Občas když vyrukujete s čistou pravdou, má to stejný účinek, jako sluneční světlo na upíra. Lidé mají ve zvyku se pravdě vyhýbat . Když jim ji naservírujete , řeknou mu, aby tenhle talíř už nenosil" (myšlena gramofonová deska) . Našince potěší dokumentární záběry ze Zappovi návštěvy Prahy těsně po Sametové revoluci. ()