Profily velikánů: Auguste Rodin

(TV film)
  • Francúzsko Auguste Rodin, sculpteur (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Francúzsko, 1998, 26 min

Medailon geniálního sochaře. „Kde jsem pochopil sochařství? V lese, při pozorování stromů. Na cestách, když jsem sledoval utváření mraků. V ateliéru, díky studii modelu. Všude, jenom ne ve školách."
Navzdory tomuto výroku však existuje škola, v níž patnáctiletý Auguste Rodin (1840–1917) nadšeně objevuje sochařskou tvorbu. Jde o takzvanou „malou školu"; později Uměleckoprůmyslovou, zvanou krátce Art Deco. „Zdálo se mi, že stoupám k nebesům", poznamená o mnoho let později.
Nesmělý, krátkozraký mladík je fascinován. Hoch, o němž se tvrdilo, že příliš důvtipu nepobral – ve škole se sotva naučil číst a psát – se nyní vrhá s veškerou vervou do práce.
Ponoří se do četby Victora Huga a Lamartina, chodí kreslit do Louvru, vstává za úsvitu a pracuje pozdě do noci. Přesto ho na Akademii výtvarných umění nepřijmou. Ani napodruhé, ani napotřetí. Pln roztrpčení to nakonec vzdává. Vyvolá to v něm doživotní nechuť k formálnímu vzdělávacímu systému. Jako by znal latinskou moudrost: „Noli iurare in verba magistri" (Nepřísahej na slova učitelova"). (Česká televize)

Arsenal83

Francúzsky Michelangelo, ktorý žil v chudobe napriek obrovskému talentu a silnej krátkozrakosti. Jedným z najznámejších diel je Mysliteľ, teda nič, čo by sa týkalo našich politikov. ()

jedna_vrana

„Kde jsem pochopil sochařství? V lese při pozorání stromů, na cestách, když jsem sledoval utváření mraků. V ateliéru, díky studii modelů, všude, jenom ne ve školách.“ Za povšimnutie stojí, ako sa kamera pri sledovaní Rodinových diel pohráva so svetlom, na viacerých miestach dokumentu. Napriek kontroverzii, ako Auguste Rodina vnímalo okolie vo svojej dobe, zanechal krásne a dnes obdivované diela. Dýchajú životom. Sochár tvorí inak ako maliar a v dokumente sa dozvieme aj to, že Rodin vytvoril stovky náčrtov, návrhov a detailov, mnohé do výsledného diela nakoniec nezakomponoval. Fascinuje ma hravosť a nutkavá túžba tvoriť, až do umelcovej staroby. ()

Marze

Sochařství zrovna není můj šálek kafe, ale život Rodina je zde poctivě chronologicky zpracován rok od roku s ukázkami jeho soch. ()