Vivos

(festivalový názov)
  • Nemecko Vivos

Na konci září 2014 byla při průjezdu městem Iguala policií a maskovanými útočníky brutálně napadena skupina studentů z pedagogické školy Ayotzinapa. Šest lidí bylo zabito a dalších třiačtyřicet je po únosu nezvěstných. Od té doby jejich blízcí žijí v nejistotě a bezvýsledně se dovolávají pravdy u vládních orgánů. V jejich mysli jsou ale oběti stále naživu. Aj Wej-wej střídáním meditativních, lyrických záběrů a důvěrných rozhovorů s pozůstalými buduje komplexní, nadmíru empatickou výpověď o tragédii, zapříčiněné represivními praktikami zkorumpovaného státu, v němž je takřka nemožné dovolat se spravedlnosti. (MFDF Ji.hlava)

Mrs.Perreira

Los 43, to je v Mexiku nás známý velké většině obyvatel, je to skupina lidí spojená s událostmi, které otřásly místní společností a posléze i politikou. Aj Wej-Wej se tématu chopil s citlivostí, kterou bych od cizince nečekala. Možná i díky svým vlastním zkušenostem s bojem proti autoritám v Číne. Dokument popisuje velmi detailně postupné rozplétání záhady zmizelých 43 studentů a všech místních autorit od policie po politiky. S naléhavostí se pak snaží najít příčinu událostí v hlubších problémech mexické společnosti. ()