Nikola Tesla se narodil v roce 1856 v dnešním Chorvatsku. Byl to předčasně vyspělý samotář s nadáním na jazyky a matematiku. Studoval strojírenství v Praze, ale studium nedokončil. V roce 1884 odjíždí do USA a setkává se s vynálezcem a podnikatelem, Thomasem A. Edisonem, jedním z nejúspěšnějších mužů své doby. Získá zaměstnání v jeho strojírně. Objeví princip střídavého proudu, svůj první revoluční vynález. Chce s Edisonem spolupracovat, ale ten nemá zájem. Edison tvrdí, že střídavý proud je ztráta času, nepraktický a smrtící a nemá budoucnost. Tesla si založí firmu Tesla Lighting, ale trápí ho nedostatek financí. Jeho partneři ho podvedou a Tesla skončí u kopání výkopů. Později najde sponzory, kteří mu zařídí laboratoř. Jeho motor oceňují, protože nemá srovnání. Nový systém elektrické transformace a distribuce energie pomocí střídavých proudů Tesla předvede na přednášce. Setká se na ní s vynálezcem a obchodníkem George Westinghousem. Ten projeví o motor zájem a koupí jeho patenty. V roce 1888 se Tesla stěhuje do Pittsburgu, kde dohlíží na výrobu. Bohatne, ale zároveň se rozhoří válka mezi zastánci stejnosměrného a střídavého proudu. Tesla potkává Anne Morganovou, dceru J. P. Morgana, jednoho z nejbohatších mužů na světě. Morgan podporuje Edisonův podnik General Electric. Anne Teslu přitahuje, ale on má oči jen pro svou práci. Nechce se ničím jiným rozptylovat. Stejně dopadne i slavná Sarah Bernhardtová, které se Tesla také líbí. V roce 1893 na Světové výstavě v Chicagu slaví úspěch Pavilón světla, do něhož dodali osvětlení Tesla s Westinghousem. Edison mezitím fúzuje s dalšími firmami a Westinghouse se ocitne v úzkých. Nemůže Teslovi platit tolik, kolik požaduje. Poté Tesla zkonstruuje pro niagarskou elektrárnu úplně nové stroje, obrovské generátory, transformátory, motory, elektrické vedení a turbíny. V roce 1899 se rozhodne odjet do Colorada, kde provádí tajné pokusy s bezdrátovým přenosem elektrické energie. S výsledky přijde za Morganem, který ho financuje. Teslu zklame, když se dozví, že italský vynálezce a fyzik Guglielmo Marconi prezentoval svůj vynález signálu vzduchem a při tom použil Teslovy patenty. Tesla nechápal drsný svět obchodu a zisku. Pro svou věž na bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti, která se stavěla v roce 1901 na Long Islandu, potřeboval víc financí. Morgan však nebyl s výsledky spokojen a přestal Teslu podporovat. V dalších letech se Tesla věnoval v ústraní spíše svým futuristickým vizím. Přežil Edisona, Westinghouse, Bernhardtovou i Morgana. Zemřel v osamění v hotelu New Yorker v lednu 1943 ve věku 87 let. Byl nemajetný, ale nebyl zapomenut. Vždy se díval do budoucnosti. Možná, že svět, v němž žijeme, je sen, který si Tesla vysnil jako první. (TV Prima)

Radek273

Nikola Tesla byl tak záhadný, uzavřený a odtažitý člověk, že i film inspirovaný jeho životem nemá sebemenší šanci na úspěch. Na druhou stranu, kdo by se divil, když tu hraje Ethan Hawke..?! ()

Pythonator

Chudák Ethan Hawke. Asi se urputně snažil tvářit velmi vážně a věřil tomu, že mistrovsky zahraje pana Teslu v trhákovém filmu opěvovaném kritiky a možná přijde i nějaká ta cena. Anebo od počátku věděl, že hraje v hrozné sračce, a proto se tvářil celou dobu, jako by měl svrab na řiti? Jediným kladem filmu je půvabná Evča Hewson, která jím provází za pomocí notebooku a Googlu. Tedy ne, že by byl zrovna ten notebook, stejně jako jiné moderní prvky jako hnusná hudba, kladem filmu. Kladem je její půvab a všechno ostatní jsou jen pičoviny snažící se tvářit artově. A jaký by se dal natočit o takovém záhadném velikánovi strhující a mysteriózní velkofilm... škoda mluvit. ()

HMTD

Za mne poněkud zklamání, měli to pojmout jen životopisně a nestrkat tam prvky, které tam nepatří, stejně tak pasáže kde se odehraje něco co se nestalo, jen aby to bylo později řečeno, nepůsobí dobře. Ztvárnění Tesly má v tomto filmu své kouzlo, možná mi to úplně nesedlo, ale je pravděpodobnější, že byl blíže této verzi, než občas až šoumenskému ztvárnění. Moc pěkné kostýmy. Pokud máte Teslu v oblibě, doporučuji si to pustit a udělat si vlastní názor na film. ()

Sup3r

Zvláštně natočený film o zvláštním a výjimečném člověku. Podle mě je to třeba vnímat jako celek a neřešit zdánlivé nelogičnosti. Třeba právě ta kostrbatě zazpívaná píseň na konci je TO… Normálně bych dal čtyři , ale vzhledem k podhodnocení je tam plný počet. ()

biochem

Velmi zvláštně pojatý životopis rozporuplné historické postavy. Výborný výkon hlavního protagonisty, ovšem jinak jde spíš o slabší průměr. ()

gramofonix

Tesla bol obrovská kapacita čo sa týka vynálezov. Preto si zaslúži veľký film, ale toto ? To som fakt nepochopil a nemal energiu ani dopozerať... ()

Matrix44

Ethan Hawke bol skvelý, ale film a potenciál bol hodený do koša. Vo filme sa nedozvieme nič čo by sme už nevedeli, práve naopak a je to bieda. Veľká škoda, lebo na film Tesla som sa neskutočne tešil :( ()

Widowmaker

Ten čas už mi nic nevrátí... Ze začátku dobrý, těšil jssm se, že se člověk něco dozví, ale je to něco kezi dokumentem, uměleckým filmem a tragikomedií. ()

TomQ

Roztahané, nudné. Některé scény jsou následně vyvráceny jako smyšlené, takže po chvíli už divák neví, čemu vlastně věřit. Z děje vytrhávají jakoby dokumentární promluvy spojené s hledáním na Google. ()

sour666

Ethan Hawke je skvelý inák nič iné... Tak nudne spracovaný a zostrihaný film som dlho nevidel a na konci ako spieva do mikrofónu totálne TRAPNE zakončenie filmu. Žiadne scény, kde by niečo ukazali ako vynalieza, len nudne dialogy a komentáre.... ()

Teense

Dobrý nápad, hrozné provedení. O Teslovi nebo Edisonovi tady nebyl ještě žádný film vyjímaje dokumentů. O to víc mě mrzí že tato falešná naděje skončila tak fatálně. Absolutně nepochopitelné prostřihy na ženu Googlící si významné osobnosti nebo Edison s mobilem v ruce mě opravdu zarazily. Teď už jsem viděl opravdu vše. || 30% || ()

JohnDark

Tesla, Životopisný, USA 2020, R: Michael Almereyda, H: Ethan Hawke, Eve Hewson, Donnie Keshawarz, Josh Hamilton, Kyle MacLachlan, Ebon Moss-Bachrach,  Lucy Walters, John Palladino, Hannah Gross, 40% ()