Náhlé bohatství chudáků z Kombachu

(neoficiálny názov) (TV film)
  • Západné Nemecko Der plötzliche Reichtum der armen Leute von Kombach (viac)

Osm německých rolníků a nádeníků se v 19. století pokusí vymanit z chudoby a vezme útokem poštovní vůz, který přes Hesensko převáží peníze vybrané na daních. (Netflix)

tomtomtoma

Náhlé bohatství chudáků z Kombachu je baladou čerstvě svobodných německých sedláků. Volker Schlöndorff se vlivem doby, a podobně jako většina zajímavějších filmových tvůrců z celého světa, postavil více doleva. Mělo to politické, sociální, ale také ideové a ideologické premisy, hořké pocity i konsekvence, paralely, substráty i pohnutky. Celé devatenácté století bylo dobou hojné emigrace (nejen z Německa) do Nových světů v Severní i Jižní Americe, Austrálie a Novém Zélandě, a byť jejich začátek byl častokrát krušný a na hranici sebeobětování, tak následující prosperity by ve svých domovinách nebylo dosaženo. Nejdůležitějším aspektem je takzvané osvobození z nevolnictví, neboť vládnoucí vrstva se pramálo snažila zbavit se svých výsad a svoboda i demokracie měla svá omezení, častokrát to bylo pouze prázdné slovo bezskrupulózních demagogických iluzionistů. Podstatnou roli hrála neznalost, omezenost ducha, nevzdělanost, dlouhodobé pozice v držení autorit moci a taktéž křesťanské církve (protestanství se v mnoha zemích rozmohlo proto, že se zřeklo světské moci a stalo se jejím horlivým stoupencem) i přirozeně zaběhnutý řád běhu světa. Schlöndorff je záměrně cynický, jízlivě zpívá, vytváří groteskní pamflety i hrdě zaryté protesty, elegantně se trefuje do moci a sociální hořkosti svobody. Osmělení chudáci: hlava zadlužené sedlácké rodiny Hans Jacob Geiz (Georg Lehn), jeho tolik nepoddajný syn ze své frustrace z života v hříchu Heinrich Geiz (zajímavý Reinhard Hauff), druhý a prostší syn Jacob Geiz (Karl Josef Cramer), potulný kramář a jediný chytřejší z chudáků David Briel (Wolfgang Bächler), naivnější námezdník Ludwig Acker (Harry Owen), Geizův pochybující zeť Johann Soldan (Harald Müller) a voják i občasná ozbrojená eskorta peněz Volk (Karl-Heinz Merz). Z dalších rolí: ze života v hříchu nervózní Heinrichova žena Sophie (Margarethe von Trotta), Geizova dcera a Soldanova žena Johanna (Angelika Hillebrecht), matička bratříků Geizových (Maria Donnerstag), naivnější husopaska (Eva Pampuch), bezbožníkům domlouvající farář (Walter Buschhoff), nebo velmi svědomitý soudce Danz (Wilhelm Grasshoff). Náhlé bohatství chudáků z Kombachu je film, jenž vytrhuje z obvyklých konvencí způsobu zábavy a stává se spíše Schlöndorffovým filmovým testamentem. Ladně estetickým a především ideovým. ()

HonzaBez

"Chudák s penězi je vždy podezřelý…" Tak jaký má smysl tento příběh vyprávět, napadlo mě při sledování tohoto snímku. Zvláště takto téměř dokumentaristickým  stylem (s celou řadou vyprávěčských vstupů). A s použitím mnohdy podivné (zcela neautentické) hudby. Poměrně zajímavý je černobílí vizuál, obzvláště působivá je v tomto směru závěrečná scéna. Ale jinak mě ta kombinace onoho "dokumentarismu" (kde dost chyběly emoce) s pomalejším tempem vyprávění zas moc nebavila. Zvláště když mezi herci nebyl nikdo, kdo by mi byl nějak sympatický a komu by se dalo fandit. Ono když člověk vlastně ví, jak to celé musí skončit, je těžké to celé sledovat s nějakým větším entusiasmem. Ty tři hvězdičky jsou hlavně za zmiňovaný vizuál a vcelku umělecky pojatou kameru. ()

bubun

Krom dalších kvalit filmu musím zmínit super sedmdesátkovou hudbu, která místy zněla jako Emerson, Lake and Palmer, chvíli trochu řízněji, jako klasickej bigboš. Přes mou neznalost tématu mě film fakt bavil a bez té hudby by to nebylo ono. ()

Danikaa

Potvrdilo sa, že počúvať vnútorný hlas sa oplatí a čo sa zle začína, ešte horšie sa končí a tiež že chudák bude vždy chudákom. Najzaujímavejšie pre mňa bolo správanie sa zlodejov na výsluchu a vo väzení. Niekto s pokorou a niekto s hnevom a vzdorom voči moci, voči spoločnosti, voči cirkvi. Beznadejný smutný príbeh, stačilo mi vidieť raz. ()