Peter, Paul & Mary: 50 let

(TV film)
  • USA 50 Years with Peter Paul and Mary
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2014, 78 min (Alternatívna 58 min)

Portrét legendárního folkového tria... Peter, Paul and Mary bylo americké folkové trio, které významně ovlivnilo hudební scénu 60. let. Členy tria, jež dal dohromady manažer Albert Grossman v roce 1961, byli Peter Yarrow, Paul Stookey a Mary Traversová. Činnost skupina přerušila v roce 1970, znovu se dala dohromady roku 1978 a vystupovala pod značkou Peter, Paul and Mary až do smrti Mary Traversové v roce 2009. Skupina zpívala vlastní i převzaté písně. Mezi nejznámější patřily 500 Miles, Dylanovy Blowin’ in the Wind, The Times They Are a-Changin’ či Don’t Think Twice, It’s All Right, Denverova Leaving on a Jet Plane či Seegerovy skladby Where Have All the Flowers Gone? a If I Had a Hammer. Yarrow napsal hit Puff, the Magic Dragon. Dvě alba skupiny, první Peter, Paul and Mary a třetí In the Wind, dosáhla na první místo americké albové hitparády. Poslední album The Prague Sessions z roku 2010 bylo natočeno ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem. Roku 1963 zazpívali dvě písně na proslulém Pochodu na Washington za práci a svobodu, kde zazněl i slavný projev Martina Luthera Kinga. (Česká televize)

sator

Měl jsem je rád a mám je rád..posunuli svět o kousek blíže ke světlu... ...Peter Yarrow----81.let ....N. Paul Stookey.....82 let Mary Allin Travers (1936–2009) ()

Marze

Dokument je hudebně prostě folkově překrásný. Vážím si že spolu vydrželi, byli to slušní lidé a měli vášeň pro hudbu. Svět určitě lepším udělali. ()

progression

Zajímavý portrét nezapomenutelného tria Peter, Paul & Mary. Škoda, že TV uvedla jen kratší alternativní verzi, pro tuto legendu je i těch 78 minut málo. Sestřih nejznámějších písní jak z mladších let, tak i z nového století, dosti zajímavých informací (i méně známých), vzpomínání nejbližších a také hodně povedené znázornění atmosféry 60. let, ve kterých tato trojice slavila největší úspěchy. Nezapomenutelné melodie, krásně sehraný trojhlas, ale především skvělé texty, které měly posluchačům co říci. V dokumentu se objevila i část jejich legendárního vystoupení s Pete Seegerem a rovněž smuteční vystoupení na pohřbu Mary Travers. Moc mne potěšilo, že v dokumentu zazněla i překrásná píseň "Don't Laugh At Me", kterou zařadili do svého repertoáru až později, ale patřila k jejich nejoblíbenějším a nejpůsobivějším. Vzpomínám si, že když byl Peter Yarrow u nás (2010), vyprávěl, že tuto píseň jednou "objevila" jeho dcera a doporučovala tátovi, že by ji určitě měli zařadit do repertoáru, což se také brzy stalo. ()