O hloupém Matějovi

(TV film)
Rozprávka / Krátkometrážny
Československo, 1969, 17 min

Jako dnešní Pohádku pro pamětníky jsme vybrali jednu z cyklu Norské pohádky. Natočila ji v roce 1969 V. Jordánová a vyprávět vám ji bude J. Přeučil... Byl jednou jeden bratr se sestrou a ti už neměli rodiče. Sestra (Š. Haničincová) byla pilná a pracovitá a starala se o bratra Matěje (O. Velen). Ten byl zdravý a silný, ale tak hloupý, že z ničeho neměl rozum. Práce mnoho nenadělal a i to málo nemělo hlavu ani patu. Všechno popletl, nic neudělal správně, a proto mu říkali hloupý Matěj. Sestra se rmoutila a přemýšlela, jak Matěje napravit… (Česká televize)

Tommassi3 odpad!

"Já opravdu nevím, kde se v tobě bere tolik hlouposti !!" ;) Jordánová sjíždí norské pohádky na saních, když znovu rozehrává černobílou bizarní šmudlu o třech hercích, a tak když Štěpánka Haničincová odehraje jak sestru, tak i nevěstu Velenovu Forrestu Gumpovi, jednoho napadne, že sourozenci byli patrně jejich rodiče.. Velen skutečně tragický stejně jako tahle zapomenutá hrůza, v níž tentokrát pejsek a kočička vařili polévku, ovšem doslova.. ()

marusshhka

Pohádka se sice jmenuje O hloupém Matějovi, ale jeho sestra byla podle mě ještě hloupější. Matěj to totiž měl vrozené. Nápady jeho sestry, jak situaci „napravit“, pak byly o to hloupější a absurdnější. Pohádka neměla tempo, kulisy byly hrozné a jedna herečka pro sestru a nevěstu, to jsem ještě neviděla. ()

ostravak30

Jedna z interpretací vděčné pohádky. Tuhle pohádku jsem navíc četl dceři v různých pohádkových knížkách. Herci se na tom sice podílejí jen tři a kvalitní, ale je to taková rychlokvaška podle jedné pohádky, kterou bůhví kdo někde četl. Ani netuším, kde přišli na to, že tohle je norská pohádka. Jak už jsem řekl, četl jsem ji v knížce Moravských pohádek i těch Českých. Nicméně hrát zároveň sestru i nevěstu, to už je moc. Ani to studio není z nejpovedenějších. ()