Rudolf Jedlička

Réžia:

Zdeněk Tyc

Scenár:

Zdeněk Tyc

Rudolf Jedlička (a.z.), David Prachař (rozprávač), Pavla Beretová (rozprávač)

Rudolf Jedlička je výraznou osobností českých lékařských dějin. Vloni uplynulo 150 let od narození tohoto mimořádného průkopníka nových medicínských trendů – a to i za cenu vlastní oběti! Při zavádění rentgenologie si způsobil taková ozáření, že mu musely být amputovány prsty levé ruky. Vznešený osud vlastence, průkopníka léčebné rehabilitace a zakladatele „Jedličkova ústavu“ připomíná dokument režiséra Zdeňka Tyce. (Česká televize)

Marze

Nad dokumentem se nese hořký stín toho, že v této době se ještě nic nevědělo o škodlivých účincích rentgenového záření. To jsem netušil, kdo je zakladatelem Jedličkova ústavu. ()

mira007

Pojem Jedličkův ústav jsem znal ( jako malý jsem si myslel, že je pojmenovaný podle strýčka Jedličky ), ale jméno jeho zakladatele Rudolfa Jedličky jsem poznal až tímto dokumentem. Vyjímečná osobnost z kategorie neznámý hrdinové - skvělý chirurg, průkopník nových trendů ( asi jsem si nejvíc zapamatoval, že zavedl v monarchii práci s rentgenem a provedl první operaci podle rentgenového snímku - truhlář omylem spolkl hřebík, Jedlička ho rentgenem lokalizoval a následně vyoperoval ) a zakladatel lékařských ústavů. ()

rivah

Za jménem jeho ústavu se skrýval skutečný titan vědy. Co všechno za svůj krátký život stihl vykonat! První rentgenové vyšetřování v celém Rakousku-Uhersku (jako první využil táření madam Curie a ta pak z vděčnosti přijela), tisíce operací v Srbsku za balkánské války, stavba rozsáhlého ústavu na úvěr a průkopnická výuka mrzáků, druhá lékařské klinika, porodnická klinika atd. atd. ()