Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (4)

Vítejte v Mathesonu (2020) (S01E01)

Před lety jsem četl první komixovou knihu a kromě názvu mi v hlavě zůstalo, že ji napsal syn Kinga, že ten nápad s klíči je až geniálně prostý, ale poskytuje obrovský prostor pro zajímavé příběhy a že je Hill tak dobrý spisovatel, že ten potenciál opravdu využije. Přesto jsem měl s celého komixu pocit, že je divný a popravdě si z něj nic moc nepamatuju. Nicméně to stačí k tomu, abych i přes trochu nezáživný pilot vydržel, protože se jistě budou dít zajímavé věci. Ale umím si představit, že pro komixem nepolíbené diváky, to musela být trochu divná nuda. A to přestože jsou postavy dětí vcelku ok. Zbývající postavy už tak moc ok nejsou, ale co se dá dělat. ()

Pánové klíčů (2020) (S01E04)

Možná kdyby nebylo tolik flashbacků a neustálé se plácání v traumatech ohledně smrti otce, mohla být tato epizoda lehounce nadprůměrná. Ale není. I když se občas něco fantasy děje, je to z nějakého důvodu pořád nuda. A protože předlohou to není, zdá se být nasnadě, že tento seriál padl do nesprávných rukou scénáristy a režiséra, kteří stvořili dynamiky a atmosféry prostou fantasy s natolik výraznými prvky rodinného dramatu, že se z komixové události roku, stala nezáživná břečka. Ale dokoukám to...třeba se to zlomí. ()

Pitva (2020) (S01E07)

I když události nabírají na obrátkách a tato epizoda vysloveně nenudila, pořád je to podivuhodně nezáživné. ()

Koruna stínů (2020) (S01E10)

Díky posledním minutám se člověk neubrání srovnání se Stranger Things. Jenže zatímco Stranger Things byly napínavé a zábavné celou první řadu, tak Zámek a klíč by nebyl problém zredukovat do tří epizod a pořád by to nebylo za plný počet hvězd. Méně fantasy a více thriller a horor, nebo aspoň nějaké napětí, by sice atmosféru trochu odklonilo od komixu, ale ve výsledku by to velmi pomohlo. Takto je to takový odblitek amerického Harryho Pottera, s atmosférou Letopisů Narnie. Netflix sice chrlí jeden seriál za druhým, ale začíná se ukazovat, že je to kvantita na úkor kvality, projekty jsou nejspíš uspěchané a není dostatek kvalitních tvůrců, takže vznikají jakési filmové obdoby europiva. Neurazí, ale ani nenadchnou. A to je velká škoda. ()