Najdou Mlčoun, Chechtal a jejich přátelé nový domov? Letos už po páté připravila Česká televize jako vánoční dárek pro lidi se sluchovým postižením (a nejen pro ně) pohádku ve znakovém jazyce. Seznámí diváky se strašidly, která ztratila střechu nad hlavou, a proto hledají nový domov. Když konečně najdou zchátralý dům, který se jim zalíbí, objeví se mladí manželé, jakožto noví majitelé. Už po jejich počátečních úpravách obydlí je jasné, že ponurá atmosféra domu je v ohrožení. A tak se strašidla v čele s Bílou paní rozhodnou mladé manžele vypudit. Jak to všechno dopadne a kdo uhájí dům pro sebe, to zatím neprozradíme. Jisté je, že nebude nouze o kouzla ani humorné situace. Hlavních rolí se opět ujali osvědčení neslyšící herci Zlata Kurcová, Stanislav Kleisner, Antonín Zralý, František Půlpán a Roman Jirotka, kteří mají bohaté zkušenosti z pantomimy. Věříme, že díky dabingu pohádka potěší všechny děti a rodiče, s handicapem i bez něj. (Česká televize)

zdeny99

Kde bydlí strašidla je pátou pohádkou ve znakové řeči z produkce České televize. Pro každého, kdo se na ni podíval, je to takový experiment. Je to něco nového, originálního, ačkoliv nic fascinujícího. Za jedno shlédnutí to ovšem stojí. Je zajímavé vidět pohádku z jiného pohledu. Oproti předchozím čtyřem pohádkám je tahle už o poznání slabší, a to především v příběhu. Ten je až moc jednoduchý a i přes krátkou půlhodinovou stopáž se vleče. Strašidla (bílá paní, bezhlavý rytíř, vodník, chechtal a ještě jeden, nevím co to bylo) najdou v lese opuštěnou chaloupku a do ní se nastěhují. Objeví tak takové malé kouzlo urbexu. Jenže poté se do chaloupky nastěhují i dva novomanželé, a tak je strašidla chtějí vystěhovat.... Tady se příběh začíná už hodně táhnout. Podle mě to šlo zkrátit o takových deset minut. Myslím si, že ani nepomohla výměna herců. Někteří sice oproti předchozím pohádkám zůstali, ale ústřední dvojice je nová. Co rozhodně vůbec filmaři nevychytali, tak roční období. Ta novomanželka mluví o tom, že za dva týdny jsou Vánoce a než nastane na konci filmu Štědrý večer, tak je za okny vše zelené jako v létě. [23. hodnocení, 1. komentář, 47%] ()

ostravak30

Vše podstatné jsem napsal k Loupežnické baladě, což vlastně platí i zde, protože se nezměnili ani herci ani dabéři. Změnil se nám jen děj a prostředí. Zajímavé je, že se pohádka odehrává v současnosti. Na to odkazuje i nápad, jak si bílá paní listuje na ruce jak na mobilu. První půlka je značně lepší a opravdu zábavná. A ve stejném duchu jsem čekal i druhou polovinu. Jenže strašení dívky je zpočátku vtipné, ale pak už nuda. Vše má ale dobrý konec ve kterém je možné najít poučení. Osobně si myslím, že zdravé malé děti se na pohádku také mohou dívat. Jednak je krátká a jednak oni dabing ani znakovou řeč řešit nebudou. ()