Vrahoun přiznavač

• USA The Confession Killer
USA, 2019, 4 h (Minutáž: 45–50 min)

Vrah a tulák Henry Lee Lucas se při soudním líčení doznal ke stovkám dalších zabití. Dokumentární seriál zjišťuje, jestli byla jeho doznání pravdivá. (Netflix)

Caminzind

Z diváckého hlediska si to sice nejvyšší hodnocení nezaslouží, nicméně z hlediska faktografického ano. Lucasův případ patří mezi ty největší v dějinách amerického zločinu, a o to větší váhu mají informace, které tento dokument přináší. Nevím o jiném snímku, který by zkoumal Lucasovo a Tooleho řádění zevrubněji. Ne, že by tento zevrubností nějak zvlášť oplýval, nicméně odhaluje tento případ v úplně jiném světle, než by divák očekával. ()

uiu

Jelikož jsou mým dlouholetým koníčkem sériový vrazi a četla jsem o nich už snad všechny publikace, tento dokument mi fakt podrazil nohy. Vyhledejte si jakoukoliv publikaci o sériových vrazích USA a mezi prvními bude "nejplodnější" Henry Lee Lucas, který zabil možná až 600 lidí. A tímhle (spolu s informací, že vraždil po celých státech) šokující životopis Lucase většinou končí. Tento dokument ale odkrývá korupci policie a fakt, že Lucas měl IQ 70, měl rád pozornost a byl notorický lhář, takže se rád přiznával k vraždám, které nespáchal. Policajti si odškrtly nevyřešenou vraždu jako vyřešenou a Lucas dostal milkshake a publicitu. ()

Streeper

Tohle mě dostalo. Nikdy jsem o Lucasovi neslyšela ani nečetla, což mě překvapuje, jelikož o takové "temné" záhady a věci se zajímám. O to víc mě to zaujalo. Některá místa v seriálu jsou až příliš prázdná a nudná, nejlepší byl začátek, kdy se přiznával ke všem vraždám a pak následné odhalování, že to pravda až tak nebyla. Místy to bylo až šokující, kdy mi překvapením padla brada, ale na druhou stranu to bylo občas i zdlouhavé. Nicméně je to zajímavé téma, o kterém podle mě mnoho lidí v Česku neví, takže by je to mohlo zaujmout. ()

argo.smile

Ja si myslím, že tento dokument si zaslúži 4* lebo je faktograficky na vysokej úrovni ako bolo už v komentároch spomenuté. Aj keď na konci ostávajú stále otázky na Lucase či bol až tak zmanipulovaný vo výpovediach keď zistili jeho psychiatrický a duševný stav alebo nie. Odporúčam lebo za zhliadnutie a doplnenie informácií je to viac ako dostačujúce. ()

klukluka

Tak tenhle dokument je ovšem ostrej jako břitva!!! Neskutečná pecka. Spojené státy amatérské. O USA, respektive o Američanech mluví lidi často s despektem, zmiňují jejich omezenost a orientaci výhradně na vnitrostátní dění. Když ale vidím, co se jim tam kolikrát děje, tak chápu, že už nemají na nic dalšího kapacitu. Případ Vica Feazella absolutně děsivý, ani komunisti snad neorganizovali v osmdesátkách podobný štvanice na nepohodlný lidi. Jinak pochopitelně doufám, že ty případy HLL znovu otevřou, tento seriál je zjevným důkazem, že by to za to stálo. ()