Opičí muž

(festivalový názov)
  • India Eeb Allay Ooo!

Mladík je zaměstnán v týmu „odháněčů“ opic z administrativního komplexu v Novém Dillí. Přirozený nepřítel primátů se vytratil, a tak je nutné se naučit skřeky „eeb“, „allay“ a „ooo!“, opice vypudit a zároveň jim nezkřivit ani vlásek. Co však dělat, když máte ze zvířat opravdový strach? Břitká satira se skrze komediální námět dotýká sociálních témat a spěje až k surreálné tragédii v duchu snímků Kena Loache. Opičí muž získal Cenu za nejlepší film, herce v hlavní roli a Cenu mladé poroty na festivalu v Bombaji. (Febiofest)

JitkaCardova

Čistokrevná tragická fraška a politicko-sociální satira, sarkastické drama ano, ale v žádném ohledu komedie. Ani sekundárně tu není přítomen uvolňující, nadlehčující vtip, jen tíživě hořké absurdno a ke všemu odhodlaný svíravý důvtip, s nímž se Anjani pokouší vynalézat nové a nové cesty, jak si zachovat duši plachého, svobodného vlka, aby se úřední koza nažrala celá. Aniž by se mu to ovšem v tomhle světě existenčního nátlaku a bezpráví mohlo podařit. Závěr je přese všechno nečekaně odevzdaně osvobodivý, už proto, že je to závěr, byť rozřešení nenese. *** Bravurně nápaditě natočeno, za mě bez ztráty jediného okvětního plátku. (Febiofest 2020, Slovanský dům) *~ ()

vyfuk

Tady jsem hodně mimo. Technické zpracování indického filmu se může pyšnit něčím, co by i v Česku kdekdo mohl závidět, ale co z toho? Hlavní hrdina je absolutní nesympatický tupec, který si neustále jen na něco stěžuje, není schopen logicky přemýšlet a je absolutně neschopný. Zní to skoro jako kontrast liberálního a konzervativního světa, ale tak to určitě není. Tady jde spíše o absolutní nesympatii. Přičtěme velmi autenticky hlučnou a stísněnou Indii a dělá to dohromady rovnici s absolutní bolestí. Protože je mnoho záběrů a pojetí filmu, které jsou velmi bolestivé, nudné, zbytečné a zdlouhavé až to bolí. Dohromady když to člověk dá, tak sice myšlenka a námět dobrý, ale trochu vadí i to pojetí, kdy možná bych více soucítil s hrdinou, kdyby bylo jasně dáno, že má z opic absolutní fobii a podobně, ale takto se zdá být jako neschopný idiot, který jenom brečí a pak se diví, když ho z práce, kde nic nedělá, ho vyhodí. Film nezanechal skoro nic než negativa. Už si vlastně ani nepamatuji konec. A to jsem film neviděl ani 24 hodin zpátky. ()

Ivoshek

Odháněč opic, to je takový indický flájbój. Podle tématu jsem mylně čekal komedii. Je to spíš taková satira. Chlapík se na tu práci nehodí, opic se bojí, těhotná žena nemá na léky (byla to jeho žena, ne? Nebo toho policajta, co tam taky bydlel? Nevím.) Vymýšlí různé nové cesty, jak opice zahnat. Není to špatný, ale na sociálně kritický drama to je málo silný a na komedii málo vtipný. ()

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)