Bratři

(festivalový názov)
Poľsko, 2015, 68 min

Na změnu není nikdy pozdě. Něco o tom vědí bratři Alfons a Mieczysław Kułakowští, kteří se ve svých sedmdesáti letech stěhují z Kazachstánu do Polska. Oba staří muži měli nelehký život. Mládí strávili v sibiřském lágru, odkud se dostali do sovětského Kazachstánu. Do rodného Polska se vracejí s mnoha těžkými zkušenostmi a téměř s prázdnýma rukama. Při požáru přišli o majetek, který tvořilo několik tisíc obrazů jednoho z bratrů. Nemají vlastně nic než jeden druhého.
Na začátku filmu se zdá, že bychom těžko hledali rozporuplnější dvojici. Liší se úplně ve všem. Jeden z bratrů je malíř s hlavou v oblacích, druhý inženýr stojící oběma nohama pevně na zemi. Mají rozdílný temperament, každý z nich je jiná osobnost, jinak reagují na události, které se dějí kolem nich. Přesto jsou už léta spolu, a to i poté, co jeden z nich svěřil druhého do domova důchodců. Film Bratři vypráví nejen o fascinujícím, hořkosladkém sourozeneckém vztahu, ale také o stáří a nezlomném úsilí co nejlépe využít čas, který oběma hrdinům zbývá. (Kino na hranici)

xxmartinxx

Další z řady polských dokumentů, kterým chybí málo k tomu, aby se mohly vydávat za fikční film. Staroń mi přesto přijde trochu nenápaditý a ne tak precizní ve střihu i kameře, jako někteří jeho mladší krajani. ()