Jeden z nás

(festivalový názov)

Hypermarket na okraji rakouského maloměsta je jediným místem, kde se čtrnáctiletý Julian může scházet s kamarády. První láska, noví kamarádi, touha po útěku z tristního života na předměstí i žízeň po skutečném dobrodružství: jedné noci se Julian vloupe společně s Markem, pomocníkem místního mafiána, do supermarketu. Co začíná jen jako krátký okamžik vzpoury a touhy po svobodě, skončí nakonec pro oba tragicky mezi regály supermarketu/konzervy. Inspirován skutečnou událostí rozebírá režisér Stephan Richter dopodrobna ve svém celovečerním debutu dynamiku násilného činu. (Das Filmfest)

papaprochy

Nádherná kamera a překvapivě přesvědčivé herecké výkony nemohly stačit k vyššímu hodnocení. Důvod je velmi jednoduchý; psychologie postav. V první polovině nemá divák bohužel ponětí o původu všudypřítomného výbušného chování. Mlácení do věcí, rozbíjení flašek, rozhazování zboží, ale také policistovo rozhořčení na zákazníka se sluchátkami. Všechny tyto věci jsou nevysvětlené a tudíž takřka nepochopitelné. Nicméně, konec byl skvěle vygradovaný a dojemný a jak jsem již v úvodu zmiňoval, celý snímek byl natočen perfektně a v tomto ohledu snese i ta nejpřísnější měřítka. ()

EKLEKTIK

"Austrian Cops Are the Best!" Velmi autentický příběh natočený podle skutečných událostí, které v roce 2009 otřásly celým Rakouskem, na jehož autenticitě mají velkou zásluhu herecké výkony mladých herců a použitý hudební doprovod, ale kterému zcela dominuje práce s kamerou, jejíž odlišné způsoby snímání přesně vykreslují rozdíly mezi dvěma světy, ve kterých se.odehrává. ()