Astana, město budoucnosti

(TV film)
  • USA Megastructures: Astana, City of the Future
USA, 2017, 44 min

Norman Foster

V drsném podnebí, pod vedením věhlasného architekta Normana Fostera, roste uprostřed stepi futuristická metropole nově přejmenovaná na Nur–Sultan... V samém srdci střední Asie prochází jeden mladý národ bouřlivým vývojem. Kazachstán je rozlehlá země o velikosti odpovídající celé západní Evropě, pokrytá stepmi, pouštěmi a horami. Má jednu z nejnižších průměrných hustot obyvatelstva na zeměkouli. Přesto se začíná uprostřed travnatých lánů rodit ctižádostivý projekt. Na půdorysu, který se velikostí téměř vyrovná New Yorku, má vyrůst během dvaceti let. Zlaté věže, pyramidy, paláce. Miliony tun betonu, skla a oceli. To vše se staví v klimatických podmínkách, které patří mezi nejobtížnější na celé planetě. (Česká televize)

zette

Souhlasim s nazory, ze tech technickych informaci o jednotlivych stavbach je mozna moc a taky bych radeji uvital obecne informace o samotnem meste. Ale jsem vdecny za kazde zabery z tohoto kouta sveta. A dokonce me to naladilo natolik, ze bych se ani samotne ceste do Nur-Sultanu nebranil. ()

Skuby47

Parádní dokument o tom, co je možné za peníze z černého zlata - ropy, vytvořit pro lidi. Jedni investují peníze do zbraní a válečných konfliktů, druzí staví gigantické město v zeleni uprostřed pouště. Snímek obsahoval spousty technických údajů, kterým rozumí pouze odborníci v oboru a také kontrast mezi špičkovou stavební architekturou a původními pastevci volně prohánějícími pouští stáda dobytka. Těžko říct, jak bude vypadat Kazachstán za 20 let, ale jeho obyvatelé jistě nebudou muset migrovat do Evropy za lepším životem. Pro mne se nabízí srovnání, jak dlouho u nás trvá výstavba několika kilometrů dálnice. ()

subic

Nur-Sultan, do roku 2019 známé jako ASTANA, je od roku 1997 1milionovým hlavním městem Kazachstánu. A má nemalé ambice patřit do top10 měst světa a to nejen svými pompézními stavbami, přitom neleží ani u moře, je uprostřed pouště a jsou tu dost razantní rozdíly v teplotách během roku a s tím se právě musí počítat při výstavbě. Některé typy staveb tu měly dokonce premiéru... A o čem to je? Takové stavby se staví v Emirátech, Číně, prostě kde jsou buď velmi bohatí zejména déky ropě a nebo vládne nějaký diktátor. Co zajímavého a megalomanského se postavilo za posledních 30 let u nás??? ()

Autenticita

Za hlavní slabinu tohoto dokumentu považuji velké množství technických informací o způsobu výstavby jednotlivých veřejných objektů. Tyto informace mě nezajímaly až do takových podrobností, připadalo mi, že zdržují a oslabují poutavost. Realizované projekty mají evidentně zaujmout, ne-li ohromit, a to po stránce estetické, technické … gosudár rozhodl a bude jak chce. Jak tam však obyvatelé v reálu žijí, tomu se dokument obloukem vyhnul. ()

sator

Megalomanský projekt...Za dvacet let poušť pokryly mrakodrapy... Dokument hodnotím jako povedený,projekt jako neudržitelný...Nursultan :-) ()