Idiot na cestách - Série 1 (2010) (séria)

India (S01E02)

(epizóda)
Veľká Británia, 2010, 43 min

honajz

Zajímalo by mě, nakolik to Karl hraje (aby jako šlo o netradiční cestopis ne těch turisticky atraktivních míst, ale těch z opačného pólu), a nakolik je vážně zhnusen. Ačkoliv tady v tomto dílu poměrně hnusných a divných věcí zažil hodně včetně jógy šourku. Je fakt, že v Indii si s hygienou hlavu moc nelámou a pro našince může jít o slušný šok, ale je zde díky tomu skvěle vidět ten propastný rozdíl mezi tím evropským navoněným pocitem exotiky a realitou. Skvělá scéna je s tou lavičkou princezny Diany a všechny komentáře kolem toho (např. "samozřejmě že šla sem, tady na jediném místě měla klid"). Moc bych si přál, aby podobně vznikl evropský speciál o Paříži, Londýně, Praze... Ale na to asi nemají kluci koule. ()

honajz2

Mnohem lepší, než předchozí díl o Číně. Jestli jsem se něčeho bál, když už jsem se do toho rozhodl pustit, tak toho, že to bude tupá sranda pro tupé publikum, která se tupě vysmívá cizím kulturám a lidem v nich žijících. Naštěstí to ale neplatí. Karl není idiot doslova a moc dobře si uvědomuje, že je to prostě jiný svět a že ti lidé se chovají úplně jinak než v Anglii, ale že v tom nemají problém žít a že jsou v tom v rámci možností vlastně šťastní. Často ty jejich zvláštnosti komentuje ironicky, ale nikdy ne vyloženě urážlivě. Je to dobře vybalancované a to na tom všem cením, protože v takový koncept jsem skrytě doufal. Ještě nebudu na základě jednoho dílu jásat, ale Karlovo putování po Indii mě bavilo, mělo něco do sebe a co mi bylo sympatické asi nejvíc, tak to, že se Karl zajímal spíš o to, jak tam ti lidé žijí, než o profláklé turistické destinace. Myslím si - nebo to tak aspoň vypadá - že Taj Mahal byl z toho, co tam zažil, to nejmíň zajímavé. 4* ()