Morgen sind wir frei

• angličtina Tomorrow We Are Free

vydumnica

Mám tú česť ako prvá napísať recenziu. Morgen sind wird frei alebo Zajtra budeme slobodní. To je môj preklad, neviem, či už existuje oficiálny slovenský a český. Nejedná sa o príbeh, aký by sme tu ešte nemali, no napriek neoriginalite ma dej zaujal a predovšetkým preto, že ide o skutočný príbeh. Je to dosť ťažký film na pozeranie, ale myslím si, že stojí za pozretie. Vidíme tu dva odlišné svety a to nielen geograficky, kultúrne a nábožensky, ale líšia sa hlavne tým, aké má človek očakávania a aká je realita!!! Mňa osobne zaujalo aj to, že film sa začína ešte v NDR, aj preto som ho chcela vidieť. Väčšina filmu sa však odohráva v Teheráne. Vďaka archívnym záberom (tie ma nebavili) film pôsobí uveriteľne, iránska časť sa však v skutočnosti nakrúcala v Španielsku. Ďalej už so SPOILERmi(!!!). Zajtra budeme slobodní, naozaj? Akí sme my ľudia niekedy naivní. To mohli radšej byť trpezliví ešte pár rokov a ešte teraz si užívať spoločný život v slobodnom Nemecku! Koľko dievčat si týmto spôsobom skomplikovalo a často aj zničilo život! Aj keď je to dobrý Arab, stále je to Arab a prispôsobiť sa podmienkam napríklad v Iráne by bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné. Koniec SPOILERu. Dobrý film, ale stačí vidieť raz, aspoň myslím. Niečo medzi 3 a 4*. Videné na ARTE v pôvodnom znení 21.7.2021. ()