Čtrnáctiletý kluk se zamiluje do spolužačky a najde si nové kámoše rebely, kteří mu změní pohled na svět. (Netflix)

Aljak

Zaujímavý film z prostredia post-sovietského Lotyšska, kde sa pred dospievajúcou mládežou otvárajú nové horizonty západnej kultúry. Príbeh sa odvíja prostredníctvom 14-ročného chalana túžiaceho vyniknúť a zrejme aj zaujať svoju spolužiačku. Prvá polovica filmu bola skvelá, no potom sa to začalo akosi motať v tom istom kruhu a nejako to stratilo prvotnú iskru. Veľká škoda, že sa príbeh odohrával v škole len minimálne, a skôr sa dej preniesol do rôznych exteriérov. Napriek tomu, celkom fajn film, ktorý má v sebe post-sovietske čaro 90tych rokov. 3* ()

Meridius

Překvapivě dobrej film ze života lotyšského teenagera, kterej jsem náhodou našel na netflixu. V Jelgavě jsem navíc několikrát byl. Stay brutal. ()

RigorMortis

Príbeh o dospievaní a snahe nájsť svoje miesto v spoločnosti (alebo skôr mimo nej). Deväťdesiatky jak oči. Depresívna sovietska architektúra, divné účesy, tapety, šušťákovky a beznádej. Na tých vtipoch o Lotyšoch predsa len niečo bude. Stay brütal. ()