Mahátmá Gándhí - mýtus a skutočnosť

(TV film)
  • Česko Mahátma Gándhí (viac)
Francúzsko, 2019, 52 min

Mahátma Gándhí (a.z.)

Mahatma Gandhi je dodnes známy predovšetkým ako vodca indického nenásilného hnutia za samostatnosť. Aké boli jeho stratégie? Ako dokázal presvedčiť masy svojim osobným príkladom askétu a mierumilovného človeka o svojich ideáloch? A ako sa mu podarilo presvedčiť o svojej pravde celý svet, vrátane svetových mocností? (RTVS)

Marze

Je to encyklopedický přehled bez nějakého ozvláštnění, jako třeba fakt, že Ghándí nabádal k prudérnímu sexuálnímu chování, ale sám lehával s několika babama v posteli najednou. Ale  výhodou je velký filmový archiv.  Samotná filosofie nenásilí je přitažlivá. Ghándí říká: "Nebuďte poslušní, přestaňte spolupracovat, bojkotujte. Protivníka je možno porazit láskou. Nenávist je prvním stupněm násilí". Tuto zbraň má k dispozici každý- vlastní tělo. Tuto filosofii používal i Martin Luther King v Americe , nebo Nelson Mandela v JAR. Tak třeba dá někdo po mě čtyři hvězdy a posune hodnocení do červené barvy z 69 na 70%. ()

Arsenal83

Tak áno, istú úctu ku Gándhímu mám. Aj ako k osobnosti, aj k filmu. Len nechápem jedno. Ak niekto pomenuje dokument, že mýtus a skutočnosť, tak očakávam niečo iné ako maximálnu glorifikáciu tohto kostnatého muža. Pretože dokopy sme sa nedozvedeli nič nové, len že bol úžasný. Tak kde sú tie mýty? ()

zette

Gandhi musel byt neskutecny clovek, chovam k nemu obdiv a uctu. Tento dokument je ale vylozene televizni, takovych se vsude vali stovky. Stroze odvypraveny zivotopis. Zcela jiste se nejedna o nejlepsi film o Gandhim. ()