Občan K

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Citizen K (viac)

Michail Chodorkovskij byl v devadesátých letech jednou z nejvýznamnějších postav ruského hospodářství. Bývalý oligarcha profitoval z chaosu, který nastal po rozpadu Sovětského svazu, a stal se nejbohatším mužem Ruska. Když obvinil Putinův režim z korupce, strávil deset let ve vězení. Dnes žije v exilu v Londýně. Chodorkovského výpovědi vykreslují komplexní obraz postsovětského Ruska a odkrývají kořeny současné situace. (Febiofest)

WUTEN

Ať už je to Chodorkovskij nebo nějaký jiný oligarcha, tak jednoduše vypráví jak přišli k takovému majetku a vlastně na tom nebylo nic složitého, založení banky, kuponka, privatizace, výkup ale to jak se dostal k penězům na to aby vůbec investoval, to už vám nikdo neřekne. Skrček se prostě nesmí kritizovat, vláda má monopol na pravdu. Jestliže už máte skončit ve vězení, nic jiného vám nezbývá než utéct za hranice. Máte tři možnosti, útěk, vězení, kulka do hlavy, myslím že dvojka je jeho oblíbené číslo. To samo o sobě něco vypovídá, že člověk co si převede kapitál a investuje do nemovitostí, zařídí si občanství, se logicky připravuje v případě jeho zatčení na útěk. Pojistka která je dávno připravená než k nějaké obžalobě vůbec dojde. Jsem nepochopil vůbec, jaké důkazy na něho měli v průběhu soudního řízení, pochopil jsem za co byl odsouzen ale nechápal jsem kde jsou důkazy, prostě vytrhávali věci s kontextu, s pomocí Chodorkovských výmluv na všechno. Na základě čeho dostal takový trest, to tak vypadá že zase zavřeli nevinného. Je to hodně vyprávění z jeho strany, třeba nějaký prostor kritický z nějaké 3 strany nebo klidně někoho ze strany státu co by promluvil trochu by vůbec neuškodilo. Nehledě na to, že tento dokument vám ukáže ty Židovské uličníky v plné parádě, samozřejmě ani zmínka o jeho původu, ostatně jako u všech zmíněných oligarchů, jako třeba: Berezhovsky, Gusinsky, Fridman, Aven, Khan, Mikhelson a samozřejmě sám Chodorkovskij. 90. léta podráždilo neviditelnou chlupatou ruku trhu, svěděli je ručičky tak silně od té chudoby že na Chodorkovského čekalo příjemných 400 mega zelených když vylez z vězení. Židovská parta která patologicky prahne po co největší akumulaci peněz, majetku a moci. Dalo by se říct, lesk a bída největší a nejbohatší země na světe která je koupena a přeprodána Židovskými kioskáři. Takhle to začalo před 30 lety a také to tak pokračuje dodnes. ()

*CARNIFEX* odpad!

Skutočne len ten najnaivnejší jedinec môže byť presvedčený o tom, že cesta Putina k moci bola ako z rozprávky bez kriminálnych vložiek, ktoré tomu dopomohli. To sa nedeje ani u nás, nie to ešte v krajine, ktorá je plná korupcie, pričom ju riadi vyvolená skupinka oligarchov. Tým sa Putin rozhodol jebnúť po prstoch, čo síce privítala chudoba, ktorá má v Rusku najväčšie zoskupenie, no na strane druhej, aj on sám je absolútne odhodlaný nevzdať sa moci za žiadnu cenu a pokračovať ďalej vo svojej misii, aj keby to malo niekoho stáť krk, no hlavne teda nie ten jeho. Bol som presvedčený, že dám štyri hviezdy, no akonáhle prišlo na záverečnú tretinu, z ktorej sa vykľul propagandistický grc, nedalo sa inak. Môžete tri krát hádať kde sa Chodorkovskij po prepustení z väzenia po pár mesiacoch objavil. Samozrejme, kde inde ako na Majdane v Ukrajine, aby dal samozrejme všetkým najavo, aký má súcit s tamojším národom. V dokumente sa neuvádza a nerieši, akým spôsobom prišiel spôsobom Chodorkovskij k majetku, no nezabudli okrajovo so slzami v očiach podotknúť, že pobyt vo väzení ho natoľko zmenil, až sa z neho stal úplne “citlivý človek”. Tak mu teda budeme veriť. Čo sa týka môjho hodnotenia v podobe "odpadu", naozaj som nechcel, nakoľko za 3/4 si to určite nezaslúži, pričom nie som naivný a je mi úplne jasné, ako to celé asi funguje, keď sa chce nejaký alfa samec udržať pri moci. No za ten záver, čo sa z toho vykľulo, si táto kokotina nič iné nezaslúži. ()