Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

karmalat

Opravdu povedeny film, konecne zivotopis bez prehrsle klise a nudy. Je tady spousta kritiky, ale mne si libilo tak, jak to bylo natocene.Velke doporuceni pro kazdeho. ()

blooper

Tleskám. Skvěle, skvěle a ještě jednou skvěle. Děkuji autorům za tenhle zážitek. Kdo se o Havla a jeho život někdy trochu zajímal tak musí uznat že se konečně podařilo věrně popsat jeho povahu, dilemata, vášně i nedokonalosti. Díky za skvělé herecké výkony, hlavně Viktoru Dvořákovi v hlavní roli. Jeho Havel je k sežrání. Příběh je skvěle vystavěn, ani chvíli jsem se nenudil.Oceňuji výborný nápad s přechody život/jeviště. Atmosféra doby na mě doslova cákala a nakonec jsem i uronil kroupu. Škoda jenom že se premiéra trefila do takhle blbý doby a do kin asi nepřišlo tolik lidí, kolik by si tenhle film zasloužil. Jediné mínus - občas není hercům rozumět. ()

milos.bradik

Docela mne zaujalo to, jak tvůrci film pojali. Líbí se mi, že to není žádná oslava Havla, ale ukazuje to i jeho slabost pro ženy a hlavně jeho nerozhodnost. Výborné byly také herecké výkony a to nejen Viktor Dvořák a Aňa Geislerová, ale moc se mi líbil také Martin Hofmann, který opravdu vystihl Lanďáka. ()

ZdenHor

Upřímně jsem byl překvapen, že se našel někdo, kdo v době glorifikace Václava Havla, a možná by se dalo říct i tvorbě kultu jeho osobnosti, dokázal napsat takový scénář a nafilmovat příběh o tom, že i on byl jen člověk a že jako takový měl své chyby, nálady, potřeby a osobní selhání. Jen ti co s ním tyto roky prožívali, ví pravdu jaký byl a jak to bylo doopravdy, nám ostatním, co jsme ho znali jen jako mediální hvězdu, nám musí stačit tento film ()

woi

Realistický pohled na osobu, která bývá chybně vydávána za národní symbol. Konečně se našli odvážní tvůrci, aby ukázali tu pravou tvář chartisty. Účel filmu je bez pochyby splněn, sdělení pro divalky je jednoznačné.. Bohužel charakter hlavní postavy je tak nízký a fakešný, že v člověku film zanechá negativní emoce…, které patří skutečnému dizidentivi, bez přikrášlování….. ()

horskejvlk

Vizuálně dokonalý Viktor Dvořák se snažil, ale réžie se mi nelíbila, ani scénář, jako Václav Havel je prostě Marek Daniel stoprocentně zajímavější a výstižnější v českém století díl poslední zvonění je Havel víc Havlovský než v tomto filmu a Aňu Geislerovou už nemůžu vystát, jak jsme ji za ty léta předíváni. Jitka Molavcová, to by byla Olga Havlová, je jí podobná a jako herečka by mohla vyklouznout ze škatulky Melicharové od Suchého. Celkově mě film tak nějak uspával, nechci házet vinu na herce ti se snažili ale je to takové uspávající, fadní, lacině poslepované…no jak hraný dokument. Martin Hofman jako Landovský je ovšem zajímavá změna jeho rolí. Co se týče 17 listopadu tak Havel byl na Hrádečku a nic netušil nevím ale objednávka a finance České televize vypodobnit Havla jako novodobého světce v český dějínách působí stejně zaujatě a nápadně jak nezaujatý Václav Moravec v jeho Otázkách. ()

terez.coufal

Oceňuju přecházení z reality do divadelní scény, zajímavé metafory (praskající židle, žebřík) a ztvárnění Václava Havla, které bylo podle mě skvělé. Celkově jsme se ale nic nového nedozvěděli, což je škoda. Možná by bylo lepší, kdyby se film méně soustředil na ženy a více na to, proč je Havel tím, čím je. ()

natykarb

Na víc jak dvě hvězdy to za mě nebylo. Nechápu, proč jednotlivé postavy, když už se tedy neoslovují jmény a jejich představitelé jim nejsou podobní, nejsou např. při svém prvním vstupu doplněni jménem, aby měl divák jasno, o koho se jedná. Kdyby člověk nevěděl, tak to nemá jak zjistit, protože ani na konci filmu v titulkách není napsáno kdo hrál koho. Další slabou stránkou je za mě projev Havla, dalo se zapracovat na ráčkování, aby znělo věrohodně a ne takto. Kladně hodnotím zpracování v podobě, jak se jednotlivé vyhrocené scény přepínaly do her, to bylo zajímavé zpestření. ()

vicvixx

Hudba je na tomto filmu asi ta nejlepší složka, a to je od Maláska co říct. Dvořák bez debat výborný. Geislerová stojí za hovno jako vždy. Kamera velmi, velmi dobrá. Jako člověk neznalý známých faktů bych ale usoudil, že Vašek prostě musel smočit no. A to je trochu málo. Toto si nezasloužil. ()

kavralajka

Václav Havel prožil, alespoň myslím, daleko zajímavější život, než jak jej ukazuje tento film od Slávka Horáka. Říci o něm jen, že byl kurevník a měl obavy a pochybnosti je dost zkratkovité. Škoda. ()

Kralovna.Noc

Mě vadilo zaměření pouze na určitou část života. Že například z prezidenkého období tam nebylo nic. Je to jen pohled do soukromí určité éry. Přesto oceňuji velmi věrohodně zahraného Havla i masku herce. Škoda. Mohlo to být lepší. ()

Tysca

Prostřihy s divadlem, Olga, hudba a poslední okamžik filmu byly parádní. Ale lidem, kteří Havla nepamatují, bych to rozhodně nedoporučovala. ()

anakarenina

Bohužel za mě příliš povrchní, nic moc neříkající film. Ani herecké výkony mě příliš neoslovily, myslím že Lanďáka by mohl ztvárnit pouze Lanďák sám. Nevím, jaké ambice film měl a co chtěl přesně divákovi říci, a asi je těžké točit životopisný film, pokud ještě žijí někteří protagonisté blízcí Havlovi, nicméně za mě hodně slabé dílo. Oceňuji ale, že životopisné filmy vznikají a zanechávají tak jakýsi dobový odkaz. ()

mihal23cz

Tak jsem se tak nějak pronudil do konce, nic moc zajímavýho se nedozvěděl a vyloženě dobrej film taky neobjevil. Celé se to táhne až hanba a chybí tomu jakýkoliv tah na branku. Prostě výjevy z Havlova života, ve kterých není pořádně prodaná jeho motivace k tomu co dělal. Respektive tam chybí jakékoliv pojivo, které by vyprávění drželo pohromadě. Postavy to rozhodně nejsou, protože samotná osoba Havla mě nudila už po deseti minutách, z Lanďáka mám rozpačitý pocit a situaci trochu zachraňuje akorát role Olgy, které se podařilo vdechnout aspoň nějakou osobnost. Ostatní charaktery jsou spíš mluvící komparz než hybatelé děje. Po řemeslné stránce film navíc působí skoro až televizně a v žádné éře, kterou zpracovává, se mu nedaří nahodit ten správný pocit dobovosti. Ty dvě hvězdy to sice ve výsledku dá, ale tohle téma by si zasloužilo poutavější zpracování. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)