Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

thoreau

Havlovu reputaci, pošramocenou po shlédnutí skutečného Havla ve filmu Občan Havel, tenhle film u mě částečně napravil. To, že byl Havel zobrazen jako slaboch a nevěrný manžel (což ve skutečnosti doložitelně byl) se ocitlo v geniálním protikladu k jeho hrdinství v rozhodující chvíli procesu proti Plastikům a jeho nekompromisnímu přijetí prezidentské funkce. Kdyby byl nepravdivě zobrazen jako prkenný westernový hrdina, jak by ho chtěli vidět jeho zavilí obdivovatelé, tyto okamžiky by vůbec nevyzněly a celý film by byl zralý na odmítnutí. Takhle musím uznale pokrývat hlavou nad odvážným pojetím, i když mě některé historické nepřesnosti trochu mrzí. ()

Ziral odpad!

Na místo zbytečného kometáře si přečtěte svědectí českého teologa Jana Schwarze, který seděl na Borech s Havlem !!! Prostě a jasně, zvítězila v našem státě "Láska a pravda atd." ani ve snu ! Pouze absolutní rozvrat a zmar všeho ! ()

Jan_Hybern

Není to zas tak špatný film, vůbec z něj nemám nepříjemný pocit... jen si říkám, že to mohlo být natočeno trošku více univerzálněji světově, aby to mohlo být promítáno i někde jinde než v českém rybníčku. Havel by si to určitě zasloužil. Je to celkem běžný, provinční film, který převyšuje průměr... Ale čekal jsem více. No a ty rádo by scény s přesahem jsem teda vůbec nepochopil - myslím, že to není ani pěkné, ani Havlovské, tedy absurdní. ()

JenTR

Viuzálně zdařilé, kamera, kostýmy atd. Hlavní hrdina je Havlovi neskutečně podobný a hraje ho docela dobře. Ovšem film není pecka, už teď ani nevím o čem to bylo. Nezůstane to ve vás nadlouho. Ta jeho milenka (Seidlová) tu vypadá hrozně hezky a moderně, tehdejší ženy takhle nevypadaly. ()

711 odpad!

Škoda, že tam je ta píča Geislerová a namyšlenej kokot Bartoška. Giga sračka vraťte mi 6251 vteřin mého života. ()

xray0045

Za me docela prazdne, ploche a chvilemi nudne. Nedokazu se ztotoznit s postavou Havla tak abych na ni videl neco pritazliveho. Koncept milostnych preslapu v jeho zivote je sice zajimavy, ale role disidenta je preci jen lepsi. Hofmann lepsi Dvoraka a Seidlova o parnik lepsi Geislerove, to mimochodem neni takova prace. Geislerova hraje cim dal tim hur, jeji jedina herecka poloha se kterou predvadi vsechny sve role jiz 20 let zacina byt pekne vycichla. Celak jsem zivotopisny film se sirsim casovym zaberem, tohle kratke udobi me neoslovilo. Filmarina je to slusna, ale cele to na me zanechalo dojem jako ze to jede na pul plynu a kdyby vsichni o 10% pridali mohlo to byt o 50% lepsi bijak. ()

The_Casual

Mám rád filmy, pořady a vůbec vše co se týká historie 20 století, do současnosti, nehodnotím dle sympatií k popisované osobě, ale tohle bylo prostě zkratkovité, povrchní, zrychlené. Chybělo mi tam představení jednotlivých postav, že Hofman je Landovský bylo jasný, Jirous taky, chtělo to prostě otitulkovat postavy. A protože to bylo jen do 89 a podle mě zásadní část je po 89, velký zklamání, pro mě bezcenný film. ()

bobo7171

105 minut pozerat na cloveka ktory chlastal a hulil jednu cigaretu od druhej rozhodne nieje nic zaujimave - presne ako jeho trezorove filmy, z ktorych vacsina mala ostat v trezore az do uplneho zabudnutia... ta jedna hviezda je za odvahu natocit nieco tak nudne a nezazivne ako je drama havel ()

RadekV

Kolegové s třemi hvězdami.. jak byste to natočili lépe? Neglorifikovaný pohled na jednu z největších autorit naší doby. Ten kdo kope do Havla kope se do vlastní zadnice. ()

Hanka_M

Jeden z rozumnějších, propracovanějších a dobře zvládnutých filmů roku 2020, který nabízí mnoho skvělých hereckých příležitostí, nápaditého scenáristicko-režijního uvažování i podnětů pro chytrou kameru. Přítomnost Bartošky mi přišla zbytečná, nevyužitá. Naopak dobře zde zapůsobila dlouho neobsazovaná B. Seidlová, která příjemně doplňovala hlavní hereckou dvojici. Viktor Dvořák strčil do kapsy Annu a částečně i M. Hofmanna, který se s rolí, jak bylo vidno poněkud pral. A. Jastraban působil velmi přirozeně a uspokojivá byla tentokrát i hudba P. Maláska. ()

Kofola55

No, teď jsem to dokoukal a ani nevím co poradně napsat... asi jsem čekal od tohoto filmu o Havlovi více. Jediný, kdy mě to opravdu chytlo za srdce je konec, kdy ,, Havel ,, vyleze na balkon a ta kamera zabírá lidi na náměstí, to je prostě chvíle, která ve mě vyvolává vždy emoci, ale to bohužel byla jediná emoce, která ve mě byla u tohoto filmu vyvolaná. Za mě osobně to celkem stojí za houby. ()

Look_us

Národ, který má za hrdinu tuto karikaturu člověka, čeká jen Minář za rohem:) příběh jednoho obdivovaného tragéda. Tento kokta je snem celého západu o tom, jak má vypadat a jak se má chovat Čech:) ()

artlover

Z osobnosti ako Havel sa dalo vytrieskať o dosť viac. Možno sa mohlo načrieť hlbšie do jeho literárnej tvorby.. Dvořák bol podľa mňa správna voľba, zvládol to dobre. Nie som si istá, či divákovi film ponúkol niečo nové, za mňa veľmi nie. ()

flegmos

Na tento film som sa velmi tesil. Ta doba a ti ludia je brutalny zdroj pre tvorbu. Zial je to slabe ako kava bez kofeinu. Skoda. Profesor Patočka, Vaclav Havel a dalsi ludia ludia s clovecinou v dusi a tuzbe po slobode ktori zazili komouse by si zasluzili viac ako tento srackoidny film plny vymyslov a poprekrucanych inscenacii. Fakt sa na nich hnevam. Takto pochovat dobry pribeh a minut peniaze. Hamba. Btw - Geislerova je vo filme uz preflaknuty ksicht - strasne zahrane. Asi ste sa ponahlali davali vsetko na prvu klapku. Keby nebolo Dvořaka a Hofmanna ktori sa to snažili potiahnuť tak to ani nedopozeram. ()

josef79

Tento film bude mít své příznivce stejně jako radikální odpůrce. Troufnu si však tvrdit, že je nebude rozdělovat film samotný, ale osobnost Václava Havla. Myslím si totiž, že těm co nemají rádi "pravdoláskaře" se film líbit nebude, ani kdyby ho natočil největší žijící režisér... (každý si může doplnit toho svého). Ano, Václav Havel i 9 let po své smrti občany polarizuje a stejně tak je bude polarizovat i tento film. Přesto myslím, že je film povedený, skvěle vystižená dobová atmosféra strachu a excelentní herecké výkony, zejména Ani Geislerové v roli Olgy a Viktora Dvořáka, který mě po celý film nenechal na pochybách, že se dívám na skutečného Václava Havla. K tomu jistě přispělo i dokonalé namaskování. Za mě ano! ()

FlyingGentle

Silné drama s úžasným Viktorem Dvořákem v hlavní roli. Je to hustě prokouřený film, kde je humoru poskrovnu, za to zase – po „šarlatánském“ oparu – opravdu nepříjemně mrazí obraz komunistické represe. Dlouho se zřejmě naši filmaři s tímto tématem budou vyrovnávat, nicméně Havlova role zůstane jedinečná, a to se všemi zápory i klady, které jeho postava v české moderní historii hrála. Skvělá Aňa Geislerová. Jen těch cigaret by tam nemuselo být tolik….ale atmosférou patří Havel k určitě těm lepším novodobým zpracováním politického dění u nás. ()

wendy221

Mohla bych napsat delší komentář, ale mě stačí napsat jenom jedno: Olgu měla hrát Jitka Molavcová. Ale spon tu starší. Když jsem se dívala na fotky pravé Olgy, tak jako by jí z oka vypadla. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)