"Snaha ujet pelotonu je v lidské povaze. Každý z nás občas sní o úniku. O úniku samostatném, občasném či trvalém. Dnešní doba náš ale vede k tomu, abychom šetřili silami a zůstávali v řadě. Abychom dali přednost vytrvalosti před výbušnou silou okamžiku. Pouze šampión má právo uchovat si touhu po vítězství a slávě, onen pozůstatek mládí, hravého a toužícího po výbojích. Nechceme vyprávět o osudech vítězů, neboť o životech velkých mužů se můžeme dočíst v jakékoli encyklopedii. O existenci Ghislaina Lamberta nenajdete zmínku v žádné z nich. A přesto jeho životní příběh má k naší vlastní přirozenosti zdaleka nejblíže..."

Tento poetický prolog uvádí hořkou belgicko-francouzskou komedii Kolo Ghislaina Lamberta, která vypráví o aktérech tak těžkého a nevděčného sportu, jakým je cyklistika. Ten, kdo měl někdy v životě před sebou táhlý kopec, kdy se za každou další zatáčkou objevovalo jen další stoupání a on myslel jen na to, jak zahodí své kolo do příkopu a lehne si do trávy, bude tímto, na první pohled nenápadným, filmem nadšen. Protože, pod místy bláznivou komedií, nalezne hlubokou pravdu o lidském životě a o sportu. Protagonistou příběhu je ve Francii velmi známý a oblíbený komik Benoit Poelvoorde. (oficiálny text distribútora)

PAVLIS

50% Překvapilo mě, když jsem po projekci zjistil, že je tento film z roku 2001. Natočený je přitom pečlivě dobově, jakoby přímo v sedmdesátých letech. To je ale jediná překvapivá věc. Samotný příběh cyklistického outsidera sice od začátku nasadí příjemně odlehčený styl vyprávění, ten se ale postupně okouká a začne nudit. A jinými zmiňovaná kritika poměrů v cyklistice? Ta by možná fungovala, kdyby nebyl Ghislain prezentovaný jako poněkud slaboduchý ňouma, co si za všechny neúspěchy může spíš sám. Vlastně si nejsem jistý, co bylo cílem tvůrců. Na komedii je totiž film málo komediální a na drama z cyklistického prostředí má zase příliš "komického" hlavního hrdinu. Celkové vyznění jde potom do ztracena - průměru. ()

iz67

Co všechno jste chtěli vědět o cyklistice a báli se zeptat. Proč ne. Taková Kratochvílná srandička u které se zas tak moc nenasmejete. ()

Elwyn

Jestli existuje opravdu vtipný a velmi reálný film o životě silničního cyklisty, tak je to "Vélo". Kdo jiný než belgáni či frantíci by to mohli lépe natočit, no snad jen italové, ale to už máme Fantozziho:-) ()

Sugar67

Nádherný film, který osloví každého a cyklisty dvojnásob. Neuvěřitelně pravdivý príbeh o profesionální cyklistice a o zapomenutých hrdinech sportu. Film o boji člověka s nepřízní osudu, s profesionální mašinérií a taky se sebou samým. Myslím, že každý cyklista (ať silničář nebo biker) hluboce chápal pocity hlavního hrdiny a tiše s ním trpěl. Chce se mi říci, že je to nejlepší film o cyklistice, ale protože je to jediný film o cyklistice, tak by to mohlo znít jako ironie. Takhle můžu říct, že je to jeden z nejlepších filmů o profesionálním sportu, který je navíc podaný s francouzským citem pro tento sport. Vše doplněno skvělým výkonem hlavního hrdiny. ()

borboleta

První půlka filmu se mi líbila, ale ta druhá mě už dost nudila. Ne proto, že by byla snad horší, ale proto, že dívat se dvě hodiny na týpka, co jezdí na kole, je pro člověka cyklistikou nepolíbeného trochu moc. Když by se to zkrátilo na půlku (ovšem při zachování všech hlavních vtipů), tak by to bylo mnohem lepší. ()