Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (5)

Božena (2021)

Klasické životopisné zpracování po našem. Ve větší či menší míře klasické nedostatky, které se u nás opakují stále dokola (nevyrovnané znázornění odkazu dané postavy pro současnost vs. řešení milostných vztahů; (ne)stárnutí postav, kdy hlavní postava mění podobu a všichni v jejím okolí vypadají stále stejně). Herecky od ústřední trojice výborné, ale udělat z povinně literární Boženy nesympatickou promiskuitní bohémku je na zvážení, a jak vidno, spousta lidí (včetně mě) padá údivem, co ta Božka (Barbora) byla zač. Jako celek je však série dobře zpracovaná, s historicky věrnými interiéry a exteriéry. Postupně zapojovanou atmosférou dané doby (ale té mohlo být stejně víc) a herecky si jdoucí pro Českého lva. Pochvala také pro hudební složku a hlavní klavírní motiv. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Zatím klasický životopis, kterých se u nás v poslední době vyrojilo mraky. Nikde se nezajde víc do hloubky, do popředí se tak dostávají hlavně vztahy mezi postavami a až moc to má tendence sklouzávat k dobové vztahovce. Hlavní postava zatím nepříliš sympatická, a divák si tak nachází vztah spíše skrze známé jméno, než působivý charakter. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Znatelně lepší než první díl. Ke zlepšení určitě přispělo zapojení dobových autorů, které většina známe ze školní docházky. Konečně je tu tak více cítit atmosféra dané doby. Člověk se také dozví i nové fakta, aspoň pro mě je novinka třeba Erbenova koktání. Chválím opakující se klavírní motiv. Na škodu tak jsou akorát řekl bych na tu dobu nereálné sexuální scény, nějak si nedovedu představit, že si Božena užívá s milencem opřená o zeď někde na ulici. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

To hlavní, co si člověk z tohoto dílu vezme, je to, že Božena (Barbora) byla ve skutečnosti promiskuitní mrcha, která nebrala ohledy na své okolí a v rámci "svobody" střídala milence jak ponožky. A pak že je bigamie špatná, však je to přece vaše svobodná volba žít podle toho jak kdo chce :) Starost o rodinu, známé...? Kdeže, stačí si všimnout, že umřeli. Geislerová pěkně navazuje na Kameníkovou, velmi povedeně naučená její mimika či pohyby. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Zajímalo by mě, kolik času uběhlo mezi třetí a čtvrtou epizodou, jelikož postava Němce tu prošla razantní vizuální (ostatní jakoby nestárli) i charakterovou proměnou. Z logicky uvažujícího cílevědomého vlastence je místy spontánní psychopat bez špetky logického uvažování. Herecký koncert Hájka, na jehož (ne)přítomnosti stojí a padá většina scén. Uspokojivé zakončení série, kdy se Božena ani před svou smrtí nedokázala přizpůsobit své době, a stejně tak se nedokázala stát ani dostatečně sympatickou pro diváka. Speciální pochvala pro maskéry za umírající Boženu. ()