Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Opona (S13E05)

(epizóda)
  • Česko Opona - Poirotův poslední případ (viac)
TV spot

Zostarnutý a artritídou poznačený Poirot  na invalidnom vozíku sa stretne so svojím spoločníkom kapitánom Hastingsom na mieste, kde sa to všetko začalo.
Styles je starý vidiecky dom, kde sa pred 30 rokmi po prvý raz videli, keď bol Poirot zbeh a Hastings ranený vojak. Je to tiež dom , kde po prvý raz spoločne vyšetrovali vraždu - a čoskoro budú vyšetrovať aj poslednú. Od ich posledného stretnutia Hastings ovdovel a Poirot má vážne problémy so srdcom, ale jeho mozog je bystrý a aktívny ako vždy. S istotou jemu vlastnou, oznámi svojmu lojálnemu priateľovi, že v Styles sa znovu nachádza vrah a je len otázka času, kedy zaútočí. Problém je v tom, že Poirot ešte nepozná totožnosť vraha, ani jeho obete. Musí nazbierať posledné zvyšky síl a zapnúť mozog , aby dobojoval svoj posledný prípad. (STV)

Desmmond

Co k tomu dodat?! Už tu bylo asi napsáno vše, tak snad jen hlubokou poklonu Agatě a připojit rozloučení, byly to dobré časy. Budeš mi chybět drahý příteli, au revoir. ()

j.a.nika

SPOILER: Poslední knihu s Poirotem jsem nečetla, a i když jsem věděla, že zde můj drahý detektiv skoná, neznala jsem okolnosti a tak. Ale toto jsem opravdu nečekala. Zchátralý Poirot upoutaný na kolečkovém křesle, který má většinou jen urážky pro svého přítele Hastingse a potom překvapení jak churavý Poirot vyskočí z křesla a dotáhne na něj bezvládné tělo dospělého muže, kterého předtím uspal prášky. Nalepovací umělý knír?!, který podle mě vůbec nebyl nutný (Hastings ho viděl v podstatě jen zezadu a spíš než knír by ho prozradila jeho pleš) a který absolutně neseděl k Poirotovi, jenž si na kníru velmi zakládal a že by nakonec odešel z tohoto světa dobrovolně bez něj, je k neuvěření. A hlavní záporák? Muž, který byl v dětství šikanovaný, vyrůstal jen s matkou, o níž později pečoval, jenž byl opuštěný a nenáviděl svět. Ale co byl jeho hlavní zločin, kvůli kterému se z Poirota, zásadového a vysoce morálního člověka, stal na starý kolena vrah? Teď se podržte, bylo to našeptávání lidem, které někdo štval, překážel jim atd., a tito lidé po tomto jen náznakovém postrčení se stanou vrahy. Podle mě to přeci z něho nedělá vraha, ačkoli to z něho nedělá dobrého člověka. Zato ti lidé byli dospělí a věděli, co dělají a nikdo je nenutil spáchat vraždu. Takovéto zbavování se odpovědnosti za své činy se mi nelíbí. Jo a že by chudák Hastings měl z něho už taky namále? To se mi nezdá. Ale náš koktavý našeptávač je podle Poirota takový netvor, že musí být neprodleně odstraněn. Nemohla jsem tomu uvěřit. A pak se detektiv po svém činu rozhodne nevzít si prášek a skončit svůj život. Mě tedy takové finále nepřišlo důstojné ani trochu. Jak to mohla spisovatelka svému svěřenci udělat? Už se ho chtěla zbavit a půjčila si k tomu způsob asi jako, když Belmondo v roli spisovatele v Muži z Acapulca likviduje svého hrdinu Bob Saint-Claira. A ještě to završuje strašně nesympatická a bezcitná dcera Hastingse, která snad ani nebyla jeho. Film se údajně držel knižní předlohy a přestože filmy s Poirotem (Davidem Suchetem) jsou vždy velmi dobře natočené a herci hrají skvěle, chtěla jsem to ohodnotit jako odpad, protože po shlédnutí jsem si přála, aby takový film vůbec nevznikl (respektive jeho knižní předloha). Pro mě zůstane Hercule Poirot tím noblesním, zásadovým, laskavým a přehnaně puntičkářským malým mužíčkem z Belgie s mozkem velkého detektiva. ()

Usirev

Poslední případ mého oblíbeného detektiva. Jako věděl jsem, že zde zemře, ale netušil jak to celé dopadne. A na konci jsem jen zíral s otevřenou pusou. ()

AdamB

Nečekal jsem, že se někomu povede natočit něco lepšího než Orient Expres... Lepší finále jsme si snad nemohli ani přát. Hercule Poirot mi bude chybět. THEY WERE GOOD DAYS ()

Oghren

Mé hodnocení: „Poirot? Ten slavný francouzský detektiv? Non mon ami, jsem Belgičan." „Mon Dieu" Poprvé jsem poznal Poirota jako hru na PC a z čista jasna se dovím, že je to i seriál. Říkám si, že když byla hra dobrá, bude i seriál. Omyl! Seriál byl o mnoho lepší. Neskutečně podaný výkon v roli Sucheta dabovaného Medunou. Jen jednou jedinkrát jsem vyřešil případ dřív než Poirot :-) Ale, co se nestane...nedočkavě čekám na poslední díl, na tu emocionální bombu a ona nikde. Kde k čertu byl Inspektor Japp, slečna Lemonová a Ariadna Oliverová a ten velkolepý pohřeb? Ještě, že nejsem jeden z tich, co na to koukali celých 25 let, jinak by to se mnou šlehlo spolu s Herculem. Tož to důstojná smrt po boku svého hrdiny, no ne? Celkové hodnocení: Spousta lidí unavená léty namáhání si mozku a Šedých buněk mozkových si řekla se zavřenýma očima: „Odpočívej v pokoji starý příteli, budeš nám chybět" a dál se v tom nerejpala. Celkem lituji ty, co se dívali tich dlouhých let a nedočkali se důstojného konce, jaký čekali. ()

HJ-FILIP

Řešení případu by mě ani náhodou nenapadlo. Co se zpracování týká: Hastings se mi líbí (jako postava) mladší, hudba mi v paměti nijak neutkvěla a prostředí bylo snad až příliš ponuré i na detektivku. ()

vecnaAmbra

Veľmi veľmi zmiešané pocity po pozretí. Na jednej strane dlhoročný milovník Poirota v tejto jeho filmovej podobe si vychutnáva do hĺbky stretnutie Poirota s jeho dávnym priateľom Hastingsom, Hastings berie Herculove možno tentokrát až príliš kritické poznámky so správnym nadhľadom a rešpektovaním jeho povahy. Na druhej strane ťažko padne vidieť ten rozdiel s predchádzajúcim dávnym prežiareným dielom na zámku a porovnať terajšieho zostarnutého a zomierajúceho Poirota, šedivého a smutného Hastingsa, ktorý má už dospelú svojhlavú dcéru. Plus tá dramatická až hororová hudba a potemnelá atmosféra. Oceňujem zaujímavý profil vraha/hyne, ale predsa ma Poirotov počin trocha zaskočil (a hlavne tá pretvárka- to mi k čestnému Herculovi proste nesedí). Agatha Poirotovmu záveru určite chcela dať dôstojnosť a sfilmované je to kvalitne, ale jednoducho som z toho celého trocha neistá. Fiktívni detektívovia ako Poirot by asi nemali umierať :-) ()

hypnos11

Poněkud nedůstojné zakončení příběhů velkého Hercula. Jestliže zde mělo dojít ke grandióznímu odhalení ďábelsky prohnaného vraha, tak nedošlo. Protože tenhle zločinec by se hodil nanejvýše do bájí a dětských říkanek. Sem tam se v předešlých příbězích objevilo něco více či méně přitažené za vlasy, ale tohle byl už vážně úlet. A ačkoliv atmosféra, napětí, herecké a režijní schopnosti tu stále jsou, musím být v hodnocení tvrdý, protože tenhle příběh je jedna velká bota. Mimochodem, člověk tak moudrý a vzdělaný, ale zároveň dosti zatvrzelý pánbíčkář.. nu, Poirot byl od začátku podivín, že :) ()

AtemuLukas

Moje srdeční záležitost nabrala poslední případ. Po letech jsem se znovu podíval na tenhle skvost a to ne jenom na tento díl, ale hned na celou sérii. No ale tady budeme mluvit jenom o. Tomto posledním případu. Ten se odehrává na zámku Styles, kde Poirot zdánlivě odpočívá a snaží se uzdravit. Vytuší však nebezpečí a proto si pozve k sobě svého věrného Hastingse. A právě společně s ním hodlá vyřešit vraždu dřív, než se vůbec stane. Poirot se svěří Hastingsovi se svými obavami a požádá ho, aby byl jeho oči a uši. Hastings se toho ujme, až na to, že jeho soustředění je zakalené jeho dcerou, která mu se svojí milostnou romancí na klidu nepřidá.Vše se náhle zkomplikuje, když se objeví první nehoda střelnou zbraní, kterou samozřejmě nepovažuje za nehodu a začne hledat viníka, protože se obává, že je mezi nimi sériový vrah. Hastings se však krom své dcery začne právem obávat o zdraví svého mentora Poirota. Jeho stav se každým dnem zhoršuje a lékaři mu už nedávají mnoho času. No to je asi k hlavní myšlence příběhu vše.  Zpracování knižní předlohy je na vysoké úrovni   A stejně tak tomu je u hereckých výkonů a hudby. Co se týká příběhu a zápletky, tak ta je také hodně dobrá, ovšem není to nic složitého a vrah se dá snadno uhodnout. Pointa děje však tkví v tom, jak Poirot se svým věrným kumpánem Hastingsem zastaví zmíněného vraha. Závěr a celé rozuzlení není zrovna překvapivé, protože věrný fanoušek, který četl knihy a sledoval filmy ví, kam Agátha Poirotův vývoj směřovala. Vše to směřovalo právě k oponě. Za mě jediný co se jí nepovedlo byl v tomto díle vztah mezi Hastingsem a Poirotem, kde Poirot byl v některých pasážích až přiliž tvrdý na svého přítele a náhle se mi zdálo, že ta vzájemná úcta mezi nimi byla chvílemi pryč. Možná jen můj dojem. Dávám ale pět hvězd. ()