Dnes před 50 lety

Réžia:

Roman Petrenko

Účinkujú:

Jakub Železný (moderátor)

Rok po sovětské invazi rozmetaly občanské protesty československé tanky. Originální zpravodajský pořad přiblíží dramatické události srpna 1969. Jakub Železný vás provede událostmi, které byly na dlouhá léta posledním projevem svobodné vůle Čechoslováků, jako by se děly právě dnes. Před padesáti lety se občané vydali do ulic Prahy, Liberce, Brna, Bratislavy a dalších měst uctít památku obětí sovětské invaze a protestovat proti stále trvající okupaci. Mohutné demonstrace trvaly několik dní a vyvrcholily 21. srpna 1969. Lidé se vzepjali k nebývalému odporu, stavěli barikády a v jednu chvíli se situace vymkla kontrole ke všemu odhodlaných ozbrojených složek. Zoufalý pokus o odpor proti postupující normalizaci rozmetaly tanky, tentokrát ale československé. Ozbrojené složky včetně nelegálních Lidových milicí zasáhly s brutalitou, která přinesla další oběti. Proti lidem vyjely transportéry s radlicemi a nakonec i více než 80 tanků. Střílelo se ostrými náboji. Na dlouhá léta poslední občanské vzepětí bylo tvrdě potlačeno. Federální shromáždění přijalo den poté tzv. pendrekový zákon, který definitivně pohřbil občanské svobody. Nastaly tvrdé represe a normalizace mohla pokračovat ještě rychleji a efektivněji. Jakub Železný vás provede těmito událostmi, jako by se odehrávaly právě dnes. Posunuli jste se v čase a sledujete, jak na dlouhou dobu poslední projev svobodné vůle Čechů a Slováků opět mizí pod pásy tanků a palbou zbraní. Originální pořad nabízí divákům možnost přenést se v den 50. výročí přímo do ohnisek dramatických událostí dne 21. srpna 1969. Jde o zpravodajské shrnutí všech podstatných událostí, ale také historických souvislostí. I tentokrát budeme dění rekonstruovat pomocí soudobých zpravodajských prostředků. S reportéry, historiky, pamětníky. Nebudou chybět cenné archivní záběry. Co se dělo v ulicích Prahy, Bratislavy, Liberce nebo Brna? A jakou cenu lidé za legitimní občanský odpor zaplatili? To vše nabídne hlavní večerní relace. (Česká televize)

majky19

Myslím si, že stejně jako vloni při "osmičkových výročích", tak i letos odvedli tvůrci obrovský kus poctivé práce a atraktivním způsobem zmapovali srpnové události roku 1969, kdy občané Československa vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy a současně přišli vzdát hold obětem, které ve stejných dnech roku 1968 zemřely. Co je však na této historické události ze všeho nejsmutnější, je skutečnost, že zatímco v srpnových dnech roku 1968 proti našim občanům stáli jako nepřátelé vojáci okupačních armád, tak o rok později to byli naši vlastní lidé - příslušníci československé armády, VB a Lidových milicí. Pořad je opět velmi vhodně doplněn názory a postřehy kompetentních osobností z veřejného života, z různých oblastí - historici, psychologové a samozřejmě také pamětníci těchto pohnutých událostí. Sázka na Jakuba Železného coby průvodce těmito historickými okamžiky byla rovněž velmi dobrá, což jsme již ostatně měli možnost vidět i při předchozích vydáních pořadu "Dnes před lety". Je moc dobře, že těmto kapitolám naší historie je rovněž věnována patřičná pozornost a že tyto pořady vznikají, protože lidé mají čím dál tím častěji tendenci zapomínat, relativizovat a zjednodušovat naši minulost, bez odpovídajících znalostí dějepisných reálií. Již nyní se těším na listopadové vydání tohoto pořadu, které bude věnováno Sametové revoluci. ()

• Normalizační vyšetřování nevedlo k odhalení viníků, kteří tak nebyli nikdy potrestáni. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (majky19)
  • Demonstrace proběhly v dalších 25 městech a o život přišlo 5 lidí. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (majky19)