Loki

• USA Loki
USA, (2021–2023), 10 h (Minutáž: 42–59 min)

Tvorcovia:

Michael Waldron

Predloha:

Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Autumn Durald

Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Cailey Fleming, Michael Rose, Wunmi Mosaku, Sasha Lane, Eugene Cordero (viac)

V seriáli Loki od Marvel Studios odohrávajúcom sa po udalostiach filmu Avengers: Endgame nepredvídateľný záporák Loki (Tom Hiddleston) pokračuje vo svojej role boha falošnosti. (Disney+)

Recenzie používateľa Kinofil k tomuto seriálu (8)

Season 1 (2021) (S01)

|| TV-14 || Marvel/Disney|| Rozpočet: $150 mil. || Loki je bezpochyby jedna z nejlepších minisérií, kterou jsem viděl, ale nemůžu se zbavit dojmu, že má daleko na víc. Přechod Marvelu i na TV produkci sice znamená spoustu rozpočtových kompromisů, ale kdo jiný si dnes může dovolit šestidílnou sérii za 100-150 mega? Tzn. se stále pohybujeme na blockbusterovém poli a na výsledku by to mělo být vidět. Kulisy, kostými a leckdy i CGI jsou skutečně na úrovni, ale mnohokrát to kazí všudypřítomné zelené plátno, pomalé tempo a herci/neherci. Naštěstí to umí vylepšit originální hudba a Lokiho charsma. Právě ústřední trio - Loki, Sylvie a Mobius táhnou celý seriál a chemie mezi nimi nepůsobí uměle. Škoda dost podhodnoceného příběhu kolem organizace TVA, jež hlavně v závěru držen na uzdě, aby Loki tolik nezasahoval do MCU. SPOILER. Takže došlo jen na dlouho očekávané potvrzení multivesmíru a nového záporáka. Ten byl podán tak zle, že doufám v jeho přeobsazení (které vyžaduje i jeho zdejší osud) v dalších dílech a filmech. Druhá série sice potvrzena, ale nečekám velký posun v kvalitě a epičnosti. Na 1. místě u mě nadále zůstává WandaVision, 2. Loki a 3. Falcon/Soldier. 75%. ()

Veľkolepé poslanie (2021) (S01E01)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Zdá se, že se Loki může pyšnit nejlepším úvodem dosavadních Marvel seriálů. Vše je divákovi dostatečně vysvětleno, aby tušil, jakým směrem se bude příběh vyvíjet a zároveň zůstal v napětí, co se vlastně stane. Krom toho má Hiddleston odjakživa takové charisma, že by mohl 50 minut pobíhat po TVA a mě by to bavilo. Vizuální stránka je boží, hlavně se sci-fi retro kulisami v neokoukaném prostředí. Několik odkazů na předchozí filmy taky potěší. Wanda trpěla na příliš zavádějící ČB úvod, Falcon/Soldier zase na nulovou chemii a vcelku zbytečný příběh s podprůměrným záporákem. Loki zatím netrpí ani jedním a snad se opravdu dočkáme velkého zásahu do chodu MCU (multiverse). Owen Wilson je dobrá volba do role Lokiho sidekicka. Snad jej seriál plně využije. 85%. ()

Variant (2021) (S01E02)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Po ambiciózním, originálním úvodu nadšení trochu opadá a zdá se, že seriál přeci jen tolik ambiciózní nebude. Na jednu stranu jsem rád, že je zápletka od druhého dílu prakticky jasná (s prostorem pro tradiční překvapení), ale úplně spokojený nejsem. Jestliže má Loki další 4 epizody pronásledovat sám sebe nebo se se sebou dokonce spojit proti TVA...no čekal jsem něco lepšího. Zbytek si naštěstí drží úroveň první epizody, takže jsme někde nad Marvel průměrem včetně hudby, která je skvělá. Škoda, že mi jen přijdou tyto minisérie jako předražené pozlátko bez nápaditějšího příběhu a jsou v podstatě ekvivalentem dřívějších animáků, které rozvýjely známé hrdiny, ale na celovečerák to nestačilo. To ale trochu předbíhám, pořád se na další díl těším. 70%. ()

Lamentis (2021) (S01E03)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Na můj vkus příliš ukecaná epizoda, která nepřinesla nic moc nového, naopak působí dost televizně včetně efektů. Absence Owena tomu nijak nepomhla a vztah mezi Lokim a Sylvií mi nepřijde natolik zajímavý, aby unesl celou epizodu. Ze sci-fi-timetravel seriálu se stává podivná romantická marvelovka bez špetky romantiky. K tomu další otáčení záporáka na stranu hrdinů mě přestává bavit. Plusové body dávám alespoň za katastrofický závěr. 60%. ()

Narušenie nexusu (2021) (S01E04)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Po minulé epizodě se to zase trošku rozjelo a začlo poodhalovat tajemství TVA. Z Lokiho a Sylvie jsou dle očekávání spojenci, a protože se situace má jinak, záporákem je zase někdo jiný. Jen mě mrzí, že se Marvel očividně vidá po několikáté cestou šetrného odstranění události nebo organizace, která by zahýbala s celým světem MCU. Počítám s tím, že skončíme podobně jako u Wandy/Vision, kdy události neměly prakticky žádný vliv na okolní svět. Konec konců Loki má stejně zůstat mrtvý, takže co čekat. 70%. ()

Cesta do tajomna (2021) (S01E05)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Po zhlédnutí závěrečné epizody jde paradoxně a nelichotivě pro tvůrce by šlo o lepší zakončení série, než jakého jsme se dočkali. Alternativní Lokiové sice mohli být i na ploše jedné epizody využiti lépe, ale své silné momenty mají. Byť jde opět jen o jednu dlouhou akční scénu, dočkáme se i posunu v příběhu na rozdíl od další epizody. Efekty sice dost pokulhávají a všudy přítomné zelené plátno dost ruší jinak zajímavý vizuál. Škoda, že v celé sérii nepoužili techniku z Mandaloriana. Závěrečný fight má silné momenty i nějaké to napětí. Bohužel to se nepřeneslo do dalšího dílu. 70%. ()

Na večné časy. Navždy. (2021) (S01E06)

|| TV-14 || Marvel/Disney || SPOILER Tak tenhle závěr byl ještě horší než Falcon/Soldier. A může za to jeden herec. Nebo spíše jeho herecký výkon. Majerse sice vůbec neznám, a tak nevím jak jinde hraje, ale tady hraje jako nějaký zfetovaný rapper z Comptonu. Pitvoření se, podivné skřeky, trapné pokusy o hlášky, to vše dělá z nejduležitější části série fyzicky nepříjemnou podívanou. A je to vidět i na Lokim a Sylvii, kteří jen sedí, tupě čumí a nedostanou moc prostoru se vyjádřit. Představení Kanga Dobyvatele nemohlo dopadnout hůř. Tato postava, která bude zřejmě novým nepřítelem Avengers, nevzbuzuje žádný respekt, žádnou moc. Když pominu zle vloženou vsuvku uzavření linky s Mobiem, vše se odehrává v jeho kanclu kdesi ve vesmíru, takže jde o ten nejhorší způsob epického zakončení seriálu. Nebýt očekávaného potvrzení multivesmíru a cliffhanger v závěru, zkončila by tato epizoda odpadem. Ne, že by byla až tak zlá, ale proto, že mi pošpinila vše dobré bez možnosti další nápravy. Tedy kromě potvzené druhé série. 40%. ()

Season 2 (2023) (S02)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Rozpočet: N/A || Sláva! Konečně se Marvelu něco podařilo. Loki byl naštěstí sázkou na jistotu od začátku. Po všech propadácích si ale člověk nikdy není jistý. Druhá série pochopitelně ihned navazuje na konec S1. Protože však už z jiných filmů víme, kam se situace s Kangem posunula, je cliffhander z jedničky odbyt během dvou epizod, které jsou asi nejslabší z celé druhé série. Pak už to jde nahoru, nové postavy jsou fajn (Ke Huy Quan si krade veškerý prostor pro sebe a je zřejmě nejsympatičtějším novým přírůstkem do MCU), Sylvie je pořád na facku, set design je famózní a příběh docela snadno pochopitelný, stravitelný, a především tak akorát odstřižený od zbytku MCU. Sledovat samotného Lokiho totiž už ani nemá smysl, kdyby postava nebyla natolik oblíbená. Loki S2 existuje spíš pro to, aby zalepil několik děr z Ant-Mana 3 a Dr. Strange 2 a celé to kantovské šílenství konečně trochu nasměroval. To by ale nesměl být Majors takový dick. V seriálu je naštěstí skvělý a zajímavý (mnohem více než v S1). To že se s ním Marvel asi nadobro rozloučí je věc jiná. Poslední dvě epizody solidně gradují a daří se jim nastolit epičnost, která předchozím epizodám silně chyběla, až to diváka mohlo i nudit. Závěr to tedy zvedá na lehký nadprůměr. Kdyby ale další série Lokiho nevznikla a tímto jeho příběhová linka nadobro skončila, nezlobil bych se. 70%. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims

23.03.2024

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři