Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

Bozvav

Po shlédnutí pěti dílů musím konstatovat, že nápad je to vskutku netřelý, nicméně jako celek dost nuda- Jistě pár zajímavých scén se našlo, zvláště dobré jsou ty kulturní rozdíly a z toho plynoucí zmatky. Jinak se jedná o všední kriminální počin, který se táhne jak hodina před obědem. Hlavní hrdina je vcelku sympatický jouda, jeho partnerka nesympatická kobyla. Představa, že do naší přelidněné doby se cpou další, mne osobně dost děsí. Uvidím co poslední díl a jak dopadne druhá záletka s červí dírou, či co to je. Zatím 55%. ()

Garch

Nejprve to bylo: Co? Norové řeší vztahy s imigranty z minulosti v krimi seriálu, tak trochu styl "Prušinovský"? ... Postupem času rozvíjejí krimi linku, migraci, neonácky (povalení pomníku) i staronorskou historii celkem obstojně. Výborný překlad je stěžejní (!) "časystické žvásty"... nejsou to jasné "čtyři", ale nápad cením. ... Zajímavá Alfhildr Enginsdóffir trochu připomíná hrdinku dánského Mostu, říznutou sestrou Dextera. ()

Untentrauer

Zajímavý námět, kdy moře vyplavuje lidi z minulosti (z různých časových období od pravěku po 19té století). Zní to divně? Ano neuměl jsem si to představit, ale toto se v seriálu děje jako normální běžná věc a během dvou dílů jí také tak začnete brát, prostě je to jejich svět. Ústřední dvojici detektivů to spolu sluší, děj plyne krásně rychle, lineárně a člověk nemá šanci se nudit. Vikingská policajtka mi svou osobností připomíná Sagu Norenovou z dalšího skandinávského seriálu "Most" což považuji za obrovské plus protože mi je velice sympatická. Seriál je vtipný, zajímavý a dobře zpracovaný. Končí otevřeně a ohledně vyplavování lidí se rozuzlení nedočkáte. ()

Anderton

Koncept, ktorý sa dal poňať rozličnými spôsobmi a dá sa povedať, že tvorcovia využili každú túto možnosť a pripravili mix sci-fi, detektívky, histórie, drámy a zároveň aj komédie. Prekvapivo to funguje celkom bez problémov. Napriek tomu máte neodbytný dojem, že ide o akúsi diétnejšiu sci-fi verziu slávnejšieho a ambicióznejšieho Mostu. Čo ale neznamená, že sa Sprítomnelí nedajú bez problémov užiť, a to najlepšie ako večerný maratón. Paralely s dnešnými globálnymi problémami sú zrejmé možno až príliš, na druhú stranu treba tvorcov pochváliť, že sa neberú príliš vážne a nemajú záujem nám vtĺkať do hlavy nejaký správny svetonázor. Druhá séria by mala tiež čo ponúknuť. ()

slowfox

Migrace tak trochu jinak, to mě dost pobavilo. Seriál má dobře našlápnuto, z námětu se dá ještě hodně vydolovat. Všechny postavy jsou skvěle rozkreslené, velká škoda, že někteří už se asi v další řadě neobjeví, docela jsem si je oblíbila. Záporák z doby kamenné je je kult. Snad bude brzo pokračování. ()

• Finská herečka Krista Kosonen (Alfhildr Enginnsdottir) vůbec neumí norsky. Starou norštinu, kterou její postava mluví, se naučila jen kvůli roli. (Milan25)
  • V epizodě je možné několikrát vidět auto značky Škoda. (Cheeter)
  • V čase 18:01 je na tiskové konferenci na stole mikrofon České televize. (stani)