Malíři moře

(TV film)
  • Nemecko Die Malerei und das Meer (viac)
Nemecko, 2019, 2x52 min

Réžia:

Grit Lederer

Kamera:

Leif Karpe

Malíři, jejichž námětem se stalo moře: Francisco de Zurbarán, William Turner, otec a syn Van de Veldeovi, Caspar David Friedrich a Gustave Courbet... Pohled na moře zvěčňovali na plátno umělci ve všech dobách. Námořní výjevy nás často unášejí na výpravu do dávných staletí. Takovým obrazem je například Zurbaránovo znázornění anglické a holandské flotily, jak se snaží dobýt přístav v Cádizu. Španělský malíř Francisco de Zurbarán byl pověřen zachycením tohoto veledůležitého okamžiku. Šlo totiž o významné vítězství Španělů nad Britskou korunou. Námořní bitvy všech koloniálních velmocí byly zachyceny v řadě uměleckých děl. V době, kdy se na mořích odehrávaly tyto velké bitvy, se zrodil nový malířský žánr, takzvaná marina, s dramatickými námořními výjevy. Nejoblíbenějším obrazem Britů je právě marina od Williama Turnera, na němž je zobrazena – jak jinak – válečná loď. Malířský žánr mariny, z nějž Turner vycházel, měl na pozdější generace obrovský vliv. Vyvinul se v sedmnáctém století jako samostatný žánr a věnovali se mu zprvu zejména nizozemští umělci. Turner ovšem sklízel častou kritiku za to, jak moře maluje, neboť novátorsky usiloval o něco víc než jen o zachycení konkrétního místa či dějinného okamžiku. Snažil se pojmout přírodu jako celek a vystihnout prchavou náladu. Motiv moře může být také prodchnutý nejrůznější symbolikou, ukázkou budiž srovnání obrazů Caspara Davida Friedricha a Gaspara Courbeta. (Česká televize)

andrii

Šíře etud, tónovaných zrcadlem nebe, územím sametových, hřmících vln. Zalitých zlatavým pudrem, levandulovou modří, rubínovým přelivem. Plujícím mahagonovým vějířem. Ptačími tanečníky. ()