Country Music

• USA Country Music
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2019, 15 h 29 min (Minutáž: 111–140 min)

Country hudba má své příznivce po celém světě. Nejen oni nyní mají možnost poznat celou její historii v úžasném dokumentárním cyklu. Autoři strávili dlouhých osm let přípravou a výrobou tohoto díla. Během nich udělali rozhovory s více než 100 respondenty, z nichž plných čtyřicet má své místo v Síni slávy country hudby. Navíc tvůrci nashromáždili tisíce fotek a několik hodin archivních záběrů. Část z těchto materiálů zatím nebyla nikdy zveřejněna. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (6)

Country Music (2019)

Bezedný, okouzlující, vyčerpávající a dojímavý dokumentární styl. Hypnotická jednoduchost a smysl pro detail se nese celých 960 minut. Uvidíte všechny důležité lidi do 60. let, které pravděpodobně neznáte a můžete si vyhledat jejich hudbu. První díl vysvětluje jak banjo přišlo z Afriky, housle z britských ostrovů a country hudbu zpropagovali na jihu USA. (Keith Secor a Old Crow medicine show https://www.youtube.com/watch?v=FI8TwFIDaYw ). V africko-americkém manželství se narodilo blues, zatímco v irsko-americkém gaelské balady. Výsledek těchto kulturních kopulací je bioekoracioorganický lidový zvuk písniček, srěhování obyvatel, chudoba a vykořišťování. Pohled Burnse mikroskopem má kuráž a ducha, ukazuje všechny strasti. Jeho styl není pro všechny. Jeho dokumenty jsou trochu lidové a starosvětské. Mluvící hlavy a mraky fotek na které zaostřuje. Pro moderní ADHD temperamentní lidi je to moc statické a uspávající, příliš plačtivé. Ale ostatní určitě podlehnou šarmu dokumentu s vynikajícím vyprávěním a historickým shrnutí. Burns zachytil podstatu nejen country hudby, ale i americké společnosti konce 19. století a počátku 20. století, kdy mělo bílé obyvatelstvo ještě drtivou většinu. S krásou huhňání zpěváků , bez předsudků, hysterie či politické agitky. Nakonec budete mít dojem, že stojíme na souvislé řadě nekončícího příběhu. ()

Těžké časy (2019) (E02)

"Žánr country and western music je typicky americká hudba. Směs jazzu, blues a vesnické hudby. Obsahuje všechno, co si přistěhovalci přivezli a zamerikanizovali to" říká hudebník. "Smutné písničky jsou nejlepším lékem, aby vám bylo líp", říká country zpěvačka. ()

Venkovský Shakespeare (2019) (E03)

Mezi pijany zavařovaček se počítám také. Zpěváky, kteří vyvolávají dojem, že zpívají jen pro mě mám rád. Uvidíte extrémního zpěváka Wiliamse, který měl "hlas za milion dolarů a deseticentový mozek" a jenž bral amfetaminy, aby se mohl postavit na nohy, sedativa na spaní a občasné užívání morfia na utišení bolesti bych nazval pekloživot. V tomto dílu také uvidíte a uslyšíte texaský způsob hry na housle tak trochu od všeho něco a dvě věci - pivo a tanec. Špeluňky, nálevny, putyky a pajzly s heslem "Kdo chce jančit, jde tančit". "Vždy byly tvačky a někdo dostal na budku. Dvojice tancovaly tělo na tělo, tvář na tvář. Obvykle se někdo přepočítal a učinil nějaké ženě nevhodný návrh. Docházelo k takříkajíc fyzickým přehmatům, ale muzika byla dobrá, tancování jakbysmet. Lidi se porvali často až do krve, pak se zase udobřili, vrátili na parket, zapálili si další cigarety a poručili dalšího panáka whisky" (během druhé světové valky). ()

I Can’t Stop Loving You (2019) (E04)

"Cash říkal Presleymu Třesavka a Presley o tři roky staršímu Cashovi Dědku. Cashova manželka si přála vést poklidný a spokojený život, tedy pravý opak, než si přál on. Šla s jejich dcerou na manželův open air koncert, kde byli desetitisíce diváků a viděli, jak po koncertě nastoupil se svou milenkou do připraveného luxusního auta a odjeli. Hit Ring of fire pak manželka nenáviěla, ale hráli ho všude.   Dokument je možno shlédnout do expirace licence vysílacích práv na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13133763642-country-music/220387758520004/, pak ke stažení na www.ulozto.cz ()

Synové a dcery Ameriky (2019) (E05)

Když byla řeč o kapele, v níž si muzikanti začerňovali zuby, seděli na balících sena, nosili kšandy, prostě se oblékali tak, aby působili jako opravdoví venkovští balíci, vybavil jsem si některé naše poprockové kapely. ()

V rodinném kruhu (2019) (E06)

Spousta fotek, ukázek písniček a postupné prokreslování postav zpěváků. ()