Country Music

• USA Country Music
Dokumentárny / Hudobný
USA, 2019, 15 h 29 min (Minutáž: 111–140 min)

Country hudba má své příznivce po celém světě. Nejen oni nyní mají možnost poznat celou její historii v úžasném dokumentárním cyklu. Autoři strávili dlouhých osm let přípravou a výrobou tohoto díla. Během nich udělali rozhovory s více než 100 respondenty, z nichž plných čtyřicet má své místo v Síni slávy country hudby. Navíc tvůrci nashromáždili tisíce fotek a několik hodin archivních záběrů. Část z těchto materiálů zatím nebyla nikdy zveřejněna. (Česká televize)

animario

Country je soul bílýho muže! Seriózní průřez historií country music od vidláckých počátků,přes největší boom v 70., 80. a 90.letech,do cca konce 20.století.S medailonkama největších a nejznámějších hvězd různých dekád (Hank Williams,Dolly Parton,Merle Haggard,Kriss Krisstoferson,Johnny Cash a pár dalších) a spoustou dobových fotografií,videí a rozhovorů. Pro komplexnost mi chyběly jen současný interpreti,ctící tradici trueschool country (Stapleton,Simpson etc.) ()

bohemia_regent

Country Music je skoro stejně vydařená jako Burnsův cyklus Jazz z roku 2000. K dokonalosti nechybí ani tak absence některých opravdu stěžejních interpretů (podle mě namátkou např. Eddy Arnold, Jim Reeves, Connie Smithová, Linda Ronstadtová...) - jejich výběr samozřejmě nemůže být jiný než subjektivní; horší je úplné opominutí některých žánrových proudů jako celku, a to i tak významných, jako je country rock (takže mimo hru jsou i Eagles). Škoda, musím hvězdičku ubrat. -------- Epizod není osm, ale devět: 1) Počátky, 2) Těžké časy, 3) Venkovský Shakespeare, 4) I Can’t Stop Loving You, 5) Synové a dcery Ameriky, 6) V rodinném kruhu, 7) Ve víru změn, 8) Povím to písní, 9) Vždy zůstaň svůj. ()

Slasher

Velký příběh fenoménu amerického country od dávných workin’ class počátků, tj. horský verandy a fúze různých old-time muzik, přes revoluční rádio, větší a větší roli Nashvilleu a jeho slavné Grand Ole Opry, vzájemný vliv dalších žánrů, až po devadesátá léta, odkaz hillbilly kořenů a úplný (sterilní?) mainstream. Burns se nevyhne ani kontroverzním tématům, vesměs je to ale vzpomínková/ seznamovací óda s profily tuny interpretů, velkou spoustou z nich i exkluzivně na stoličce (např. Merle Haggard ještě před smrtí - jeho účast top). Přičemž k mé radosti jakousi transcendentální ústřední figurou je Johnny Cash. 16-hodinová série má logicky řadu slabších míst (dle každého preference) a někdy doplácí právě na to, jak moc je vyčerpávající, osobně bych bral větší prostor pro outlaw odnož (doporučuji) a poslední díl věnovaný současnosti (lze časem čekat další epizody?). V součtu je to ale tak vytříbená a vele-záslužná práce plná dojemných historek a momentů, vhodná nejen pro znalce a nadšence, že mi nedá než hodnotit na max. ()

papilon395

Strhující počin. Chronologicky vystavěné, se spoustou autentických dobových materiálů, s osobními osudy největších hvězd, jejich vzájemnými (i rodinnými) vazbami, s ukázkami písní a komentáři současných protagonistů. Člověk si na těchto příbězích uvědomí, jaké má country hudba v celých USA široké podhoubí. A že díky talentu, dřině a štěstí mohli ti legendární z naprosté chudoby dojít až k nesmrtelné slávě. Je tam řada dojemných momentů včetně vzpomínek potomků, kteří v této branži pokračují svou cestou. ()

Marze

Bezedný, okouzlující, vyčerpávající a dojímavý dokumentární styl. Hypnotická jednoduchost a smysl pro detail se nese celých 960 minut. Uvidíte všechny důležité lidi do 60. let, které pravděpodobně neznáte a můžete si vyhledat jejich hudbu. První díl vysvětluje jak banjo přišlo z Afriky, housle z britských ostrovů a country hudbu zpropagovali na jihu USA. (Keith Secor a Old Crow medicine show https://www.youtube.com/watch?v=FI8TwFIDaYw ). V africko-americkém manželství se narodilo blues, zatímco v irsko-americkém gaelské balady. Výsledek těchto kulturních kopulací je bioekoracioorganický lidový zvuk písniček, srěhování obyvatel, chudoba a vykořišťování. Pohled Burnse mikroskopem má kuráž a ducha, ukazuje všechny strasti. Jeho styl není pro všechny. Jeho dokumenty jsou trochu lidové a starosvětské. Mluvící hlavy a mraky fotek na které zaostřuje. Pro moderní ADHD temperamentní lidi je to moc statické a uspávající, příliš plačtivé. Ale ostatní určitě podlehnou šarmu dokumentu s vynikajícím vyprávěním a historickým shrnutí. Burns zachytil podstatu nejen country hudby, ale i americké společnosti konce 19. století a počátku 20. století, kdy mělo bílé obyvatelstvo ještě drtivou většinu. S krásou huhňání zpěváků , bez předsudků, hysterie či politické agitky. Nakonec budete mít dojem, že stojíme na souvislé řadě nekončícího příběhu. ()