Rozprávka o revolúcii

• Slovensko Fany a pes (viac)
Nemecko / Luxembursko / Belgicko / Česko, 2019, 87 min

Animovaný film pre deti, ktorý sa odohráva vo Východnom Nemecku v roku 1989. (RTVS)

Rozjimatel

[2,5*]     Oceňujem snahu tvorcov venovať sa vážnej a zaujímavej téme, lenže toto je naivnejšie ako Včielka Maja. A nie, nejedná sa o naivitu detskú, ale o filmovú. Nápad pozrieť sa na dané historické udalosti detskou optikou je fajn, ale je značne nedotiahnutý. Postavy sú úplne plytké (ach, tie dialógy!), nedýcha z nich žiaden život, záporáci sú navyše tak okato záporní, až to pôsobí smiešne. V takýchto umelých podmienkach vychádza akákoľvek snaha vyvolať emócie navnivoč. Vôbec ma neohúrila ani animácia, ktorá je na dnešnú dobu hrozne jednoduchá a trhaná, jedine to prostredie bolo nakreslené veľmi pekne. Hudba je taká strakatá, veľmi rôznorodé druhy hudby sú akoby bez ladu a skladu povkladané do filmu. ()

animario

Naučnej snímek především pro děti(minimálně ve věku hl.hrdinky) a pro dospělý pamětníky. Tehdejší tísnivá situace se prolíná příběhem od začátku do konce, ale i přesto se v jádru nejedná o žádnou depku a nikde se prvoplánově netlačí na emoce.Až ve finále při revolučním průvodu (a pro mě zejména při noční jízdě trabantů k hranicím) zahraje na emoční strunu a nejednomu pamětníkovi možná ukápne nostalgická slzička.Animace je parádní a k filmu se hodí, vypíchnout musim hlavně precizní malby pozadí, už jen za to * navíc(němci jsou v tomhle oboru o několik desítek let před náma). ()

zdeny99

Věrná rekonstrukce posledních let totalitního režimu ve Východním Německu. Dětskému publiku je podaná takřka nenásilně. Výjimkou je jen pár ukázek demonstrací a jednoho zásahu pohraniční stráže, když byla Fany chycena se Sputnikem u hranic. K tomu nádherná animace. Myslím si, že tento kreslený, koprodukční film se povedl. [397. hodnocení, 25. komentář, 80%] ()

JitkaCardova

Tentokrát ani nemám k ostatním komentářům mnoho co doplnit. Film opravdu nečekaně dobře fungoval, kluci 10 a 12 let se doptávali, jestli to tak skutečně bylo a co všechno je autentické, nechali si vyprávět další podrobnosti, díky záznamovým fotografiím na konci byli upřímně zasaženi, jak moc historicky a vizuálně věrné bylo převedení dobových reálií do animace. Osobně se mi hodně líbil akcent na to, že někteří lidé vždycky musí vyjít první a kráčet v čele, vstříc hrozbám, pokud chceme něco změnit, a že nesou s ničím nesrovnatelné riziko. Díky některým scénám z demonstrací a hlavně té závěrečné na hranicích bylo velice dobře možné se vcítit do jejich kůže a fungovalo to na děti i na nás dospělé. Husí kůže, dojetí. Výborně bylo zachyceno i to, jak pohraničníci bez rozkazů a kontaktu s velením v nové situaci, pod tlakem lidí i zpráv z rádia, váhají, jak hrozí, že podlehnou impulzu, neunesou emoce a vystřelí, jak je to celé na křehkých vahách, otázka života i smrti v tak zlomové chvíli. Napětí se dalo u nás doma krájet, když Sputnik běžel z jedné strany na druhou a když pak vykročili ti první lidé. *** Dalo se pak i celkem jednoduše dovyprávět, nebo se toho aspoň dotknout, kdo byli chuligáni a máničky, underground, jak to bylo s hudbou a kulturou, s kostely a náboženstvím, jak složité byly pozice obyčejných lidí v takovém systému, kdo byli udavači, jak při sobě někteří lidé drželi a jiní se navzájem podezírali, co bylo převlékání kabátů, co mezi lidmi dovedl nadělat strach z potíží, jak systém ničil životy nepřizpůsobivých... Jaká panovala atmosféra. A že nepohodlní lidé byli opravdu zavíráni do věznic, mučeni, že na hranicích se opravdu střílelo a stejně lidé utíkali, atd. ... *** Skvěle promyšlený scénář, sympatická animace a způsob vyprávění, který se zavděčil dětem i dospělým, zároveň naprosto přirozeně poučný a zvoucí k dalšímu výkladu a debataám. Nenápadně výjimečný počin. *~ ()

Terka_127

Skvělý nápad! Už kniha jako předloha musí být skvělá a měla by to být povinná četba pro děti základních škol nejen u nás! Když zůstanu u příběhu, tak se musí vyzdvihnout krásné pojetí a vysvětlení událostí roku 1989 v Německu. Dětem se tak krásně ukázalo, co to totalita vlastně znamená. Pak se dostaneme k jádru pudla a můžete malému dítěti vysvětlit nejen, jak se žilo našim rodičům, ale jak se i dnes žije v některých zemích, kde vládne totalitní režim. Další geniální nápad - vzít to přes nejlepšího přítele člověka - psa. Dětská naivní hlavička chce prostě za každou cenu psa své nejlepší kamarádky vrátit jeho páníčkovi, protože psovi i jeho majitelce se hrozně stýská a i ona si nedokáže představit, že by se jí nevrátil. Tak začínají dobrodružství Fany a Sputnika, musí čelit nástrahám, které východní Německo představovalo a zjistí, co to jsou opravdové hranice. A v poslední řadě mě hrozně bavila animace - typická belgická, hned mi na mysl vyplul Tin Tin a jeho pes Filuta. Krása. Moc děkuji za tento pohled a opravdu doufám ve slova tvůrců: "Film poputuje i do českých škol a bude součástí výuky." ()

• Z důvodů problému s financováním vznikal snímek šest let. (Olík)
  • Celosvětová premiéra filmu proběhla 30. září 2019 na festivalu du Film Francophone de Namur v Belgii. (ČSFD)
  • Traduje se, že někde v davu dobových demonstrantů je nakreslená i tehdejší kancléřka Angela Merkelová. (Olík)