Cesta za oceán

• Nórsko Atlantic Crossing (viac)
Nórsko, 2020, 7 h 19 min (Minutáž: 52–57 min)

Tvorcovia:

Alexander Eik

Kamera:

Carl Sundberg

Sofia Helin, Kyle MacLachlan, Tobias Santelmann, Søren Pilmark, Anneke von der Lippe, Lasse Kolsrud, Amathea Eik, Leonora Eik, Petr Meissel, Marianne Sand (viac)

Jak norská korunní princezna potkala nejmocnějšího muže světa a překročila Atlantik, aby pomohla bránit svou zem před nacismem... „Všechno se ten den změnilo. Pro mě, moji rodinu a celou moji zemi. Pro malý norský národ, který byl od toho dne okupován temnou, brutální silou, která šířila svůj všestravující požár po celém světě.“ V dubnu 1940 provedlo Hitlerovské Německo invazi do Dánska a v nadcházejících dnech napadlo také Norsko, aniž by zemím vyhlásilo válku. Zatímco Dánsko bylo obsazeno bez boje, norská armáda okupantům vzdorovala a podařilo se jí tak zajistit čas nutný i pro evakuaci královské rodiny, vlády a parlamentu na sever země. Mezi nimi byl i korunní princ Olav, korunní princezna Märtha a jejich tři děti. Před nimi se rozprostíraly jen obavy, co přinesou další dny a zda se jich dočkají živí… Výpravný seriál Cesta za oceán (původním názvem Atlantic Crossing) sledující dramatické osudy norské královské rodiny během druhé světové války, vzbudil v Norsku obrovský divácký zájem. Některé kritiky ho řadily vedle historických seriálů jako Koruna či Černobyl, ale seriál se setkal i s kontroverzním přijetím kvůli autorské interpretaci historických událostí. Především romantické povaze vztahu mezi norskou korunní princeznou a americkým prezidentem, která je dodnes předmětem spekulací. Také zájem mezinárodních distributorů o spíše neznámý příběh norské monarchie za druhé světové války byl obrovský. Atlantic Crossing byl prodán do více než desítky zemí a byl uveden i v soutěži předního festivalu seriálové tvorby Canneseries. K úspěchu jistě přispělo i prestižní obsazení. Představitelka Märty Sofia Helinová je seriálovým nadšencům jistě známá jako Saga z legendárního nordic noiru Most a Kyle MacLachlan, zde americký prezident Franklin D. Roosevelt, jako nezapomenutelný agent Cooper z Městečka Twin Peaks. Seriál vznikl pro progresivní norskou televizi NRK v široké mezinárodní koprodukci a natáčel se i v České republice. Diváci v něm tak mohou odhalit řadu pražských budov, zákoutí nebo českých zámků. Pro zajímavost na příklad budova Městské knihovny v Praze zde představuje luxusní newyorský hotel Waldorf Astoria. (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (9)

Cesta za oceán (2020)

Za prvé je třeba říct, že by mě zajímalo, do jaké míry je seriál podle skutečnosti, a tedy, že tehdejší prezident USA (výborně zahráno) takhle nadbíhal dánské princezně (skvěle zahráno), která žila v exilu v USA, kdežto její manžel, budoucí král (skvěle zahráno) v Londýně. Občas tak seriál sklouzává k rutinní vztahovce ve válečném období, ale jakmile přepne do módu řešení historických situací, tak je ve výborné formě. K tomu potěší i známé české reálie, takové Liberecké vlakové nádraží je tu snadno k poznání. ()

Napadení (2020) (E01)

Líbí se mi komplexní přístup, ke kterému tvůrci přistoupili. Úvodní díl tak působí dost obsáhlé a rozmáchle. Neřeší se jen osobní rovina, ale opravdu celá situace ohledně války. Norská (nebo česká?) krajina je opravdu nádherná, a k tomu snadno rozpoznatelné české lokace, které vždy potěší. ()

Zborcený trůn (2020) (E02)

Začíná se pěkně intrikovat. Zahraniční státy se musejí začít rozhodovat, jestli jim stojí za to, aby pomohli rodině, pod hrozbou útoku HItlera, nebo se raději přidat na jeho stranu, a vydat svou rodinu... Těžká doba si žádá těžká rozhodnutí. Chování Norské vladařské rodiny je podle mě velmi příkladné. Snaží se ochránit rodinu, ale zároveň nenechat stát snadno padnout. ()

Přes Atlantik (2020) (E03)

Tak Roosevelt se pěkně vybarvil, že to byl takový proutník, to jsem neměl ani tucha. Kyle sice není až tak vizuálně podobný, ale herecky si to klasicky opět dává.  Trocha té romantiky, kdy na pozadí hrůz války si každý dál žije i svůj osobní život. Hodně emotivní scéna průjezdu městem a znázornění rozdílů Norsko vs USA. ()

Voda a oheň (2020) (E04)

Politické projevy tentokráte vládnou jednoznačně celému dílu. Ať už ten úvodní, kdy Roosevelt všechny ubezpečil, že do války zasahovat nehodlá, a i ten závěrečný, kdy zas všechny ujistil, že do války zasahovat hodlá... Holt politika no, a prezident je prezident, všichni víme, jak se to pak stejně vyvinulo. Američani se vcelku logicky do války nehrnuli, ale příšel Pearl Harbor, a bum, najednou se vše v Americe otočilo o 360°. Trochu mě mrzí, že z toho postupně vypadává linka v Norsku, a soustředí se to výhradně na královskou rodinu v zámoří. ()

Plané sliby (2020) (E05)

Líbilo se mi, jak to princezna konečně pořádně rozjela, a začala řádně intrikovat a svojí hrou dokázala rozhýbat kolečka osudu směrem na stranu Norska. Své plány dále podporuje svou činností v USA, konečně se tak více zapojí i Eleanor, a ukáže se jako velmi tolerantní žena. ()

Období bouří (2020) (E06)

Zatím za mě jednoznačně nejslabší díl. Úvod s Pearl Harbor navnadil, ale zbytek dílu se zaměřil spíše na vztahovou linku. Jak to princezna v minulém díle rozbalila, a působilo dost sympaticky, tak tady její sympatie značně ubyli, když na jednu stranu důvěrně konverzuje s prezidentem, a na druhé straně se "neptá", co děla její manžel v Londýně, ačkoliv všichni víme, že tam vlastně nic špatného nedělá, ale to se jí do krámu moc nehodí no... ()

Dary (2020) (E07)

Jak je vidět, tak mužská ješitnost a ego jsou stejná jak v USA, tak v Norsku. Velká část dílu je tak o měření velikosti.... ega obou hlavních pánů. Válka se sice blíží ke konci, ale tady to jde trochu mimo. Pořádně se to rozjelo až v závěrečných minutách, aby se dojel hořký příběh generála Fleischera, který se vlivem politických rozhodnutí raději uchýlil k sebevraždě. ()

Domov (2020) (E08)

Jaltská konference je pochopitelně dějově dost mimo tento seriál, takže byla zmíněna jen v rámci dialogů, a taky toho, jak moc se z ní Roosevelt vrátil zničený, a dost možná tak urychlila i jeho smrt. Návrat do Norska za mě dosti povedený. Opět velmi vydařené scény v přístavu, stejně tak, jako při odchodu, tak i teď při příjezdu zpět. Za mě asi nejlepší scény z celého seriálu. Vliv exilu lze nejlépe vidět asi na budoucím králi Haraldovi, který v době návratu do rodné země mluvil anglicky. ()