Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa III.

• Slovensko Prípady Sherlocka Holmesa (viac)

Recenzie používateľa liquido26 k tomuto seriálu (7)

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa III. (1991)

Tato série je ozvláštněna tím, že kromě klasických padesátiminutových epizod se zde vyskytují také tři povídky, které byly zadaptovány do podoby celovečerních filmů a to velice povedeně. Zatímco klasické epizody se věrně drží svých předloh, celovečeráky (Mistr mezi vyděrači, Poslední upír a Svobodný mládenec) si z nich berou pouze to nejdůležitější a nabalují na ně zcela nový příběh a velmi zajímavou atmosféru. (Svobodný mládenec byl například velice psychedelický, zatímco Poslední upír zase docela hororový). ()

Nezvestná šľachtičná (1991) (E01)

Povídka je skvělá a napínavá, Tahle adaptace by byla taky, kdybych nečetl předlohu. Takhle ale prostě, když vím, kdo je zodpovědný za zmizení Frances Carfaxové, tak to není ono. No a chválit Bretta by bylo asi nošením dříví do lesa :-) ()

Záhada na Thorskom moste (1991) (E02)

Kdybych povídku nečetl, tak bych asi šel a pověsil distributora za uši z Thorskýho mostu za to, že do nejmenšího detailu vyspoileroval celé rozuzlení. Ten obsah by se měl smazat. ()

Na starom zámku Shoscomboe (1991) (E03)

Povídka, podle které vznikl tento díl, je spíš průměrná, ale i tak patří ve sbírce The Casebook of S. H. k tomu nejlepšímu. Tento díl je více méně věrnou adaptací, bylo tam pár momentů, co si z povídky nevybavuju, ale to je spíš asi tím, že jsem to už zapomněl :-) Úplně nejvíc mě dostávaly záběry ze staré kaple, hlavně ten ze psího pohledu, jak tam "přebíháte" přes ty náhrobky, napůl zanesené listím, to byla dokonalost. No a potom taky nemá chybu Sherlockův výkřik úplně na konci, když zjistil, že si paní Hudsonová vsadila na dostihy :-) ()

Záhada údolia Boscomb (1991) (E04)

Dobrej díl. Začátek je trochu víc předělaný. Chybí paní Watsonová. No a jinak se jedná opět o velmi povedenou a věrnou adaptaci, i když chybí Lestrade. Místo něj je zde nějaký venkovský inspektor a potom scénáristé "zamlčeli" ještě nějaké další důkazy :-)) ()

Vznešený klient (1991) (E05)

Vznešený klient je jedna z nejslabších povídek, co jsem od Doyla četl, ale její adaptace patří na druhou stranu mezi nejlepší dílů seriálu. Úžasně dramaticky natočené, skvělá tajemná atmosféra londýnských ulic a kromě excelujícícho Bretta je skvělý taky hlavní záporák. Někoho tak odporně slizkého a nesympatického jsem už hodně dlouho neviděl. ()

Šplhajúci muž (1991) (E06)

Povídka, podle které byl tento díl natočen mě vůbec nebavila a přišla mi hodně absurdní. To se samozřejmě odráží i na její adaptaci, i když ta mě docela bavila. No a co bezpodmínečně chci je tak soška opice, která kouří vodní dýmku, co se objevila při závěrečných titulcích :-) Jinak z pana Dvoraka se zde stává Dorak a tím úplně mizí odkaz na České země, který se v předloze objevil. ()