Konec století

(festivalový názov)
  • Argentína Fin de siglo (viac)

Ocho si během dovolené pronajme byt na barcelonském pobřeží. Jí sám, pije pivo a navštěvuje pláž, kde flirtuje s usměvavým Javim. Nenápadné pokukování postupně přeroste přes letmé polibky až k vášnivému sexu. Milenci spolu stráví celý den. Celá situace ale začne být oběma velmi povědomá. Je to opravdu jejich první setkání? Dokáže člověk zapomenout na osobu, kterou mohl kdysi milovat? Intimní příběh argentinského režiséra Lucia Castra vypráví o důležitosti drobných rozhodnutí, které naše životy mohou nasměrovat zcela nečekaným směrem, i zrádné lidské paměti. Autorův debut těží především z autenticity a propracované psychologie vztahu titulního páru, jehož nevšední romance nám možná není tak vzdálená, jak by se mohlo na první pohled zdát. Upřímná výpověď o dlouhodobých vztazích byla oceněna hlavní cenou sanfranciského festivalu Frameline. (Mezipatra)

jiri.twist

Jsou fimy těžké na pochopení a někdy bych uvítal, aby měl divák možnost se na něj dostatečně připravit studiem děje tak, jako např. na nějakou operu v italštině, kterou v životě neviděl a nebo aby tvůrci filmu více poodhalili předem, proč je to tak a ne onak. Jistě to nebyli amatéři, kteří by nevěděli, jak namaskovat herce, aby mezi postavou byl fyzicky znatelný posun o dvacet let. Dle mě je to film, na který je potřeba se podívat třeba s odstupem dvakrát, něco si o něm přečíst, porovnat názory těch, co sdělení tvůrců nepochopili a odsoudili (což plně chápu a respektuji) od těch, kteří si v hlavě vše až moc překombinovali. Za mě nádherný film především svou hloubkou. Pod slupkou dlouhých záběrů na barcelonské ulice a scenérie (zdůrazňující Ochovo tápání a osamělost po ukončení dvacetiletého vztahu) a fyzickou neměnností postav, když se čas úplně otočil či zbláznil, se na mě vyloupl náš osud, OSUD KAŽDÉHO Z NÁS a jak jej můžeme ovlivnit nebo naprosto nepatrným a letmým rozhodnutím nadobro změnit, či si jej představovat tak jako Ocho, pokud bychom udělali či neudělali to a nebo tamto, ALE UŽ NIKDY VRÁTIT. Velmi solidní výkony obou hlavních představitelů, jednoho Argentince a druhého Katalánce. Zpracování je nenápadné, ale vkusné, včetně nahých scén. I když asi film nedá každý, tak určitě doporučuji ... 89810 ()

Stanislaus

Konec století mi zpočátku svým minimalistickým a všedním stylem připomínal filmy od Marca Bergera. Když se ale začaly v příběhu postupně prolínat jednotlivé časové linie, divák měl najednou tu čest s poněkud vypravěčsky ambiciozn(ějš)ím projektem. Oceňuji námět a hlavní myšlenku filmu o (ne)vědomých setkáních dvou lidí, jež k sobě napříč x-roky stále něco přitahuje - jakási (ne)viditelná osudovost - měl jsem však místy celkem bordel v přechodech mezi jednotlivými časovými rovinami. Chválím však pěknou práci s kamerou a civilní herecké výkony. Konec století je dost možná film nejméně na dvě zhlédnutí, aby divák plně dokázal ocenit jeho vrstevnatý děj. Třeba dám filmu v budoucnu ještě šanci a změním hodnocení. ()

Matty

Navenek realistické konverzační drama/gay romance o náhodném setkání dvou cizincù se postupně „vybarvuje“ jako vypravěčsky ambiciózní výpověď o spirálovitém plynutí času a lidech odsouzených opakovat ve vztazích stejné chyby. Velmi dobře vybalancovaný film, který díky přirozeným hercům, nenuceným dialogům a konzistentnímu stylu dlouhých nepřerušovaných záběrů v autentických barcelonských lokacích funguje i na „základní“ walk and talk rovině. Podnětné, vtahující, otevřené různým typům čtení. 80% ()

Marthos

Působivé intermezzo, kombinující v zajímavých flashbacích několik časových rovin: film si tak pohrává nejen s oběma protagonisty, ale i s divákem, který mezi tím vším poletuje jako neviditelná muška. Snímek argentinského režiséra Lucia Castra rozhodně není banálním vztahovým melodramatem, jeho filozofický podtext ve svých slovech převaluje zásadní myšlenky o lidském životě, vypovídající o zranitelnosti bytí, o nestálosti věcí, pomíjivosti vztahů i lidí. Filmu dominují herecké výkony Juana Barberiniho a Ramona Pujola a především skvěle nasnímané záběry z prosluněných barcelonských ulic a pobřeží. ()