Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (82)

Dveře do vesmíru (1967) (S01E20)

Epizóda so zápletkou o paranormálnom vesmíre je celkom zaujímavá, ale trochu zlyhavá jednak v predstaviteľovi Lazara a jednak v slabších efektoch, ktoré nemohli diváka presvedčiť asi ani v dobe vzniku. Obsah tak vyhráva jasne nad formou. ()

Zítra bude včera (1967) (S01E21)

Prvýkrát zápletka o časovej anomálii a stretu prítomnosti s pozemskou minulosťou. A je výborná. Tvorcovia sa na nej adekvátne vybláznili, čo dokumentuje aj mnoho vtipných momentov. Samozrejme, sú tu prítomné časté naivnosti a občas aj skreslené či dosť prispôsobené znalosti o fyzike a čase, ale dajú sa odpustiť. Napr. aj tá, kde sa Kirk nechá počuť, že o 200 rokov by bol naspäť vo svojej prítomnosti, pričom startrekovský svet sa má odohrávať až v 24. storočí. ()

Návrat Archonců (1967) (S01E22)

Epizóda je nápadne podobná neskôršej zápletke seriálu Hviezdna brána s Orijmi. Aj keď záverečnú pointu má odlišnú. A musím povedať, že to celé fungovalo skvele. ()

Příchuť zkázy (1967) (S01E23)

Výborná zápletka o forme vojny na cudzej planéte, akási vojna budúcnosti, kde počítače rozhodujú o obetiach. Väčší priestor dostáva sympaťák Scotty a jeho neoblomnosť a tvrdohlavosť je na jednotku. Akčne i filozoficky poňatá epizóda. ()

Vesmírné sémě (1967) (S01E24)

Charizmatický Rocardo Montalban v nebezpečnej hrozbe z minulosti. Je úsmevné počuť, ako sa lety mimo Slnečnej sústavy odohrali už v 90. rokoch a spomína sa tam aj rok 2018. Záver mi prišiel k záporákom až príliš benevoletný. ()

Vyhnání z ráje (1967) (S01E25)

Odychovejšia epizóda, aj keď Kirkom v istej chvíli zamáva beznádej. Nemusím však vidieť zamilovaného Spocka či zdrogovaných členov posádky, ako hlásajú lásku a šťastie. Našťastie je tu aj humor, hlášky a vidieť sa oplatí aj pästnú výmenu medzi Kirkom a Spockom. ()

Ďábel v temnotě (1967) (S01E26)

Epizóda s hororovou zápletkou, konkrétne kategórie monster horor. Škoda, že v závere to vyšumí a končí akýmsi rozprávkovým happyendom. Všetko predtým je ale viac ako fajn, vrátane kulís. ()

Věc soucitu (1967) (S01E27)

Prvé stretnutie s barbarskými Klingónmi; keď ich vizáž je skôr úsmevná - trochu botoxu na tvár, chlpatejšie obočie a to je tak všetko. Ich veliteľ je dokonca inteligentnejší a rečníckejší ako Kirk. Kirk sa, naopak, chová ako arogantný barbar, ktorý chce za každú cenu násilný konflikt...až ho nespoznávame. Našťastie všetko riešia mierumilovní domorodci, ktorí sú viac, ako sa zdajú. ()

Město na pokraji věčnosti (1967) (S01E28)

Zápletky s cestovaním v čase sú vždy atraktívne, ale toto je zároveň jedna z najnezabudnuteľnejších epizód celého seriálu. Silný odkaz, humor, dojímavý záver. Čo tam potom, že Spock si v roku 1930 zo súčiastok poskladá (novinovo-videový) internet, alebo že kortizoinom nadopovaný McCoy neustále blúzni o nejakých vrahoch. ()

Operace: Vyhlazení (1967) (S01E29)

Fajnový, do hororu ladený diel - vesmírna invázia trochu inak. Ešte aj humor tu sedí. McCoy: "Nevrav Spockovi, že som ho nazval najlepším prvým dôstojníkom flotily." Logické chybičky sa síce nájdu, ale prižmurujem očko. ()

Série 2 (1967) (S02)

Druhá séria je o niečo slabšia ako tá úvodná. Topkových epizód je menej, pribudlo viac priemerných a menej originálnych a potom aj pár odľahčených epizód, ktoré mi nesadli. Stále však ide v priemere o vysoko nadpriemerné epizódy so zaujímavými témami, s ktorých by som vypichol hlavne epizódy Podvrženec, Stroj zkázy, Imunitní reakce a Absolutní počítač. ()

Návnada (1967) (S02E01)

Goticky hororovo vyzerajúca epizóda, v ktorej sa však viacmenej iba kecá a tak atmosféra odchádza skôr do úzadia. Trocha vzruchu je až na konci. ()

Proměna (1967) (S02E02)

Viac filozoficko-romantická epizóda v ktorej je predstavený tvorca warp pohonu a mimo iného sa dozvedáme, že pod Pozemskú federáciu patrí cca 1 000 planét. ()

Páteční dítě (1967) (S02E03)

Druhé stretnutie s Klingónmi, iné veci však zaujmú viac - napríklad podarené komické scény s McCoyovým doktorstvom a rodením detí. Scény v exteriéri sú paradoxne tie najslabšie. ()

Kdo truchlí pro Adonise? (1967) (S02E04)

Star Trek poráža boha, aspoň teda starogréckeho. Pobaví Scottyho tvrdohlavosť - nezvykne byť tak emocionálny. ()

Čas amoku (1967) (S02E05)

Napriek tomu, že prvýkrát vidíme domovskú planétu Vulkánov a stredobodom pozornosti je Spock, epizóda pokrivkáva v nelogickostiach. Už len to, že v súboji je Kirk takmer rovnocenný súper. Kde ostala vulkánska sila? Aj so Spockovými emóciami je to prehnané. ()

Stroj zkázy (1967) (S02E06)

Skvelá epizóda o mimozemskej lodi - ničiteľovi svetov, ktorá dá poriadne zabrať aj posádke Enterprise. Dusno je nielen pri akčných scénach, ale aj pri pravidlách velenia vesmírnej lodi medzi Spockom, iným kapitánom a Kirkom. A v neposlednej rade musím pochváliť vizuál a špeciálne efekty, ktoré pripomínajú 3D. ()

Vlk v ovčíně (1967) (S02E07)

Začiatok vyzerá ako tuctová detektívka, ktorá sa do sci-fi nehodí, našťastie aj vďaka dobrým nápadom a humoru je to nakoniec viac ako obyčajné krimi. Veď kto by to na dobráka Scottyho tipoval, že bude nožom rúbať hlava-nehlava, ešte k tomu jeho milované ženy. Záverečné vysvetlenie až príliš uletené. ()

Podvrženec (1967) (S02E08)

Skvelý námet o starom preprogramovanom robotovi, ktorý neskôr rozvíja prvý celovečerný startrekovský film. Pre takéto námety mám rád retro vedeckú fantastiku. Síce nie je dostatočne vysvetlené, odkiaľ nabral starý robot moc na ničenie kozmických lodí a odkiaľ nabral schopnosť kriesiť ľuďom život a opravovať ich stroje, keď cudzia sonda, s ktorou sa zlúčil, mala iba sterilizovať pôdu, ale mimo toho išiel z neúprosného robota vyzbrojeného logikou strach a napätie, pekne dotvorené hudbou. ()

Jablko (1967) (S02E09)

Stroj hrajúci sa na boha už námetom v seriáli bol, ale rajská záhrada nie. Lepší by bol možno názov Vyhnanie z raja, pretože to posádka Enterprise (mimo Spocka samozrejme) spôsobili chudákom šťastným. Pokrok predsa musí byť, za každú cenu. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)